Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1263
 

İnsanlar sevgiyi yaşatmaya mecburdur

 İnsanlar sevgiyi yaşatmaya mecburdur
 

Hayvanlar sevgiyi yaşatmayı başarmış, insanlar başarısız kalmış


Kara bulutlar bir türlü dağılmıyor. Bu kez Manisa, Akhisar'da bir barakada yakılmış kadın cesedinin bulunduğu haberi geldi. Siyah Bulutlar hüzün yağdırmaya devam ediyor.

Harfler bir araya gelince kelimeler, kelimeler bir araya gelince sözler oluşur. Sözler sıralanınca anlam meydana gelir.

Anlam, insanların iç dünyasında hissedilir, hareket ve hareketlilik getirir, duygu tohumu yüreklere ekilir, muhabbet mahsulü olarak filizlenir.

Muhabbet ise fertleri bir araya getirir toplum oluşturur. Toplum sevgiye, saygıya ve güvene ulaşır.

İnsanlar sevgiyi var etme ve onu daima yaşatmak için toplum halinde bir arada yaşamayı zorunlu görmüşler.

Sevgi birlikte yaşamanın verdiği zorunluluktan meydana gelmiştir. İnsan ruhuna ve vicdanına yerleşen sevgi insanları bir birleriyle yardımlaşmaya, dayanışmaya sevk eder.

Böylece bir birine benzeyen canlılar birbirine güven duyarlar. Bu güven benzer özellikler taşıdığı için canlılarda bir birine zarar vermeyecekleri kanısı oluşur.

Canlılarda güven kanısı oluşunca yararda, zararda, birlikte yardımlaşma ve savunma duyguları ön plana çıkar. Toplumları bir arada olan insanların en sağlam gücü sevgi bağlarıdır. Benzer canlıları, toplulukları bir araya getiren ve bir birine yaklaştıran sevgi gücüdür.

Sevgi etkilenme, duygulanma ve duyarlılığın harekete geçmesidir, bilinç algılaması, karşılıksız yardım ve korunma düşünceleridir.

Her birey daha iyi ve refah içinde, sıkıntı çekmeden, yorgunluk duymadan yaşamak, toplumun ulaşmış olduğu uygarlık düzeyindeki maddi ve manevi gererek sinmelere doyum sağlayan tüm ürünlere sahip olmak ister.

Bu sahip olma isteği toplumun genelini oluşturan bireylerin dışında bir grup, azınlık düzeni, huzurlu yapıyı, kendi çıkarları ve tutkuları yönünde bozarlar.  

Bunlar, toplumsal kurumların işleyişini kendi istek ve amaçları yönünde işletmek isterler, kendi gruplarını, topluluklarını oluşturmak suretiyle başka bireyleri kendi istek ve hevesleri yönünde kullanırlar.   

Onların isteği kişisel yönden güçlü olmak ve gücünü ötekilere zorla kabul ettirmek. Toplumsal düzeni, hak ve adaleti, eşitliği bozmak, ekonomik ayrıcalıklar yaratmaktır.

Toplumun bir kısmına hitap etmeyen, bir kısmını devre dışı bırakan, toplumun tümünün huzurunu, refahını, hak ve hukukunu koruma amaçlı olmayan yasaları koz olarak kullanırlar.    

Toplum içinde giderek büyüyen EN ÜST OLMA, en RAHAT YAŞAMA ve YÖNETİM GÜCÜNÜ ELDE ETME istek ve arzuları çatışmanın, kargaşanın ve kavgaların başlıca nedenleri olur. Bu istek ve arzular sevgisizlik, güvensizlik, dengesizlik ve huzursuzluk meydana getirir.   

Birçok savaşların, haksızlıkların, yoksul ülkeler meydana getirmenin başlıca nedenleri üstün olma, kıskançlık, çekememezlik, yanlış politikalar ve siyasilerin yanlış kararlarından kaynaklandığı açıkça görülmektedir.

Yeryüzünde üstün olmak isteyen, kafese konulmuş yırtıcı, yaban kedisi gibi tehlikeli, kızgın, kendilerini korkusuz, yürekli, cesur, külhanbeyli ve kabadayı sanan arızalı, ayarsız ve tamiri mümkün olmayan maskeli bıçkınlardır..

Nasıl ki kelime ve sözler arasına yanlış bir harfin yerleşmesi, sözlerin anlamını değiştiriyor ise, bu bıçkın insanlarda toplum içindeki yanlış hareketleriyle sevgiye, saygıya, güvene, muhabbete ve birlikte yaşamaya zarar veriyorlar.

Hemen, hemen her gün öyle hüzünlü haberler duyuyoruz ki tolumu sevgiyle birlikte yaşatmaya yazınında gücü yetmiyor.

 

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                           

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şu bir gerçek ki insani değerlerden hızla uzaklaşıyoruz. Hayat şartları psikolojik travmalara neden oluyor. Bunun sonucunda da duygusallık, romantizm, insanlık, sevgi ve saygı unutulan değerler arasına katılıyor! Kimsenin kimseyi sevme derdi yok, acımasız dünyada ayakta kalma derdi var! Üzücü; ama günümüz gerçeği bu:( Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 16.03.2015 6:16
Cevap :
Kıymetli Ata Kemal Şahin: Sevgiyi kaybettik,yazdığınız gibi acımasız dünyada yaşam mücadelesi başlıca nedenlerden biri.Sevgi ve saygı en kıymetli değerlerimizdi.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  16.03.2015 12:56
 

Değerli Mehmet Bey, her türlü kötülüğün anası sevgisizlik bence. Sevgi, karanlık bir tünelde yakılan mum ışığıdır bize yolumuzu gösterir ama uzakta ne olduğunu söylemez. Bunu ancak sevdikçe adım adım keşfeder insan. Saygılarımla..

Papatya Tarlası 
 23.02.2015 13:52
Cevap :
Kıymetli öğretmenimiz Papatya Tarlası,Toplum içinde bazı bireyler öyle bir hale geldi ki tüneldeki mum ışığını bile söndürüyorlar tam karanlık olsun diyorlar. Bu karanlık yolda yürüyenlerin akıbetleri iyiye delalet değildir.Yüce Allah kendisi gibi yapsın sevgiyi yaşatmak istemeyenlere fırsat vermesin.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   23.02.2015 15:12
 

Mehmet Bey, bu güzelim ülkenin makus talihi nedir?...Sürekli yöneticilerin çıkardıkları sorunlardır...Peki niye böyle oluyor?Bunları bizler seçmiyor muyuz?Diyenler hemen çıkacak.Hayır, bunları ben seçmiyorum...Bunlar seçim sistemindeki bozuk düzenden faydalanan ve beni temsil etmeyenlerdir.Bozuk Düzen değişsin diye yıllarca yırtındık durduk.Toplumun genelinde Aziz Nesin teşhisinin saptaması yattığından, uyanık ve çıkarcı siyasetçiler;bir avuç namuslu aydının değil; bu nemelazımcı- bana dokunmayan yılan çok yaşasın- zihniyetinde olanların egemenliğinde yürüyen bir sistemsizlik egemendir.Böyle olunca, empati ,vicdan sahibi bir avuç insanın sandık küskünlüğü; sisteme olan tepkisi hep sürüp gidiyor.Her gelen eğitim bakanı, kendi partisinden de olsa bir önceki bakanın icraatlerini çöpe atabiliyor.Yaz-Boz tahtasına dönen eğitimsizlik,SEVGİ BEKLEYEN MİLYONLARCA ÇOCUĞU sevimsiz test kitapları arasında bırakıyorlar.EK blog:http://blog.milliyet.com.tr/sevgiyi-soylemek-yetmez-/Blog/?Blog.SELAMLAR

Mesut Selek 
 23.02.2015 13:03
Cevap :
Kıymetli Hocamız Sayın, Mesut SELEK, Hocam sizler yıllarca bu işin içindesiniz, nedenleri ve engelleri bir, bir sıralamışsınız. Bizim ülkenin eğitiminde sevimsizlik var.Toplumu bilerek bilgilendirmiyorlar ve Batı ülkelerinde olduğu gibi iyi bir eğitim verdirmiyorlar.Türk toplumu bilgilendikçe, aydınlatıldıkça siyasetçilerin maskesi düşer ve siyaset biter.Toplum geri kalmalı ki siyasetçilerin yalanlarına, itibar etsin isterler.Saygılar sunuyorum.Sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum  23.02.2015 14:11
 

İnsanlar tarih boyunca sevgiyi yaşatamadıkları için, kavgalar, cinayetler, savaşlar çıkmıştır sayın Burakgazi. Günümüzde yaşanan olumsuzluklar ise hoşgörülü olmamanın bir sonuçlarıdır. Görselde paylaştığınız bir fotoğrafa ek olarak ben de bir video bağlantısı paylaşmak istiyorum. Görüntünün sonunda ise, hayvanlar nasıl arkadaş olabiliyorlarsa, biz de aynısını yapabiliyoruz notu var. Böyle yazıları toplumumuzun çok ihtiyacı var. Saygılar, selamlar...
https://www.youtube.com/watch?v=WT69H5ZEoto

Erol Özışık 
 23.02.2015 12:18
Cevap :
Kıymetli Erol Işık : Evet verdiğiniz Video görüntülerini duygulanarak seyrettim.Köpeğin ve Balinanın dostluğunu, bir birini nasıl özlediklerini,köpeğin denize atladığını, yorulduğu anda balinanın onu sırtında taşıyarak mekanına getirdiğini, her ikisinin içten sevinçlerini,el sallamalarını ağızlarıyla teşekkür etmelerini hepsini seyrettim.Ben böyle dostluğu, arkadaşlığı, insanlığı istiyorum.Maalesef insanlar hayvanlar kadar sevginin kadir kıymetini bilmiyorlar.Sevgisiz bir toplum olacağız.Zahmet, zaman ve paha biçilmez yorumunuz için teşekkür ediyorum.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   23.02.2015 12:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7072
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2116
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster