Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Eylül '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
161
 

“İnsanlık” kendinde görülen eksiklikleri tamamlamak için uydurulmuş kimliktir

“İnsanlık” kendinde görülen eksiklikleri tamamlamak için uydurulmuş kimliktir
 

İnsanın adı vardır, Ali, Zeynep, George, Natali… Sen “insan olsun yeter” dersen bunlara gerek kalmaz. Bazılarının dediği gibi kişinin sadece insanca davranışlarına, yani kim olursa olsun insan olmasına odaklanılırsa insanların sahip oldukları değerler göz ardı edilir.

Son yıllarda “insanlık” denilen sanal bir kimlik oluşturulmuş ve bu iğreti elbise insanlara giydirilmeye çalışılıyor. Bu elbiseyi giyenlerin biz değerlerini göremiyoruz. İnsanlar özellikleriyle ortaya çıkarlar. Ama örneğin insanlık kavramını oluşturan terbiyeli dürüst vs olmak özellik değildir. Bir kişi kimseye kötülük etmeyebilir. İyi adam deriz. Bu mudur yani onu anlatan?

İnsanın özellikleri, yetenekleri, tavrı, vücut şekli insan gibi davranmasından daha önemlidir. İnsan bunlarla yaşar. Kimseyi dövmüyor, küfür etmiyor diye insana ekmek vermezler herhalde. Sanalcı insancıllar “insanlık” dedikleri bu uyduruk kavramı öne çıkararak kişilerin diğer değerlerini yok ettiklerini bilmiyorlar. Akılları sıra dünyayı kendine baktıran Madonna’ya şırfıntı (yani bir anlamda insan değil)  diyerek değerini düşürüp kimliksizleştirecekler. Güçleri yetmiyor. Bir kalça çevirmesiyle laflarını ağızlarına sokuyor; al sana insanlık!

Ben bir insanın insan olmasına değil özelliklerine bakarım. Dönertaş’ta dilenen kör dilenci de insan; ama ne kendine ne de millete hayrı var. İnsan gibi davranıyormuş. Ne var bunda hayvan değil ya mecbur insan gibi davranacak; bu marifet değil ki. Bunu abartmışlar slogan haline getirmişler. Adına da insaniyet (insanlık) demişler. Bir adamın iyi, dürüst, terbiyeli, ahlaklı vs olup olmadığına bakılıyor. Yeteneği, vücut özelliği, ruh güzelliği var mı bakılmıyor.

Bu insancılları döveceksin valla, akşam sabah insanlık edebiyatı yapıyorlar; dünya tekkeye döndü. Bırak insanlığı minsanlığı ne getirdin, cebinde avucunda ne var! Ve insanlar bu uydurma değere gömüldükçe iyice kayboluyorlar. Türevleri var bunun. Kutsal anne, fedakâr baba, mübarek hacı, imanlı insan, çalışkan talebe, terbiyeli çocuk, namuslu kadın… Sanki bunlarla yaşayacaksınız, sakın bir meslek falan öğrenmeyin! Sana fedakâr baba diyorlar ya elini yüzünü bile yıkama, yuh!

Güreşçiysen güreşçiliğin ön planda olsun, sonra yine değerli adam desinler. Ama yok, adam gibi adamlığını, mertliğini, karizmasını, karakterini vs konuşuyorlar. Nedir lan bunlar! Güreşçiyse kaç kişiyi devirdiğine bakarım, bana ne adamlığından. Yeteneksiz sünepeler! Bir tespih tanesi bile yapamıyorlar, beceriksizliklerini uyduruk insanlık değerleriyle örtmeye çalışıyorlar.

Ben size Kerim Korkut’un dışında büyükleri dinlemeyin diyorum. Hepsi medrese kültüründen gelmiş. İyi adam onlara göre imanlı, terbiyeli, dürüst… İsterse sokakta dilensin. Saçma sapan fikirleri var. Zehirliyorlar sizi. Dinlemeyin onları ya! Yeni evlenen kız evleneceği adam için “insanlığı nasıl “ diye soruyor. Zavallı kızcağızı da zehirlemişler. Pazıları nasıl diye sor. Para getirecek bir mesleği var mı de. Boyuna posuna bak lan, insanlık nedir!

İnsanlar Kerim Korkut’u anlamıyorlar; işim çok zor. Ben somut(gerçek) insanın peşindeyim. Terbiyeli olacağına cebi dolu olsun. Kıvanç Tatlıtuğ gibi olsun kızların aklını başından alsın! Gençlik de maalesef bu hastalığa düşmüş. Oğlan evlenecek “Nasıl, terbiyeli kız mı” diyor. Terbiyeli de kalçası bacağı yok, memeleri fındık gibi a benim mal oğlum! Terbiyeli kız, evlen evlen; yarın iki bakar, sonra tekkeye bırakır nataşaya koşarsın, hahahaha!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Korkusuz Kerim: Allah size akıl, bana sabır versin.Yine aykırı bir yazı okudum. İnsanlığı silip bitirdiniz,daha doğrusu insanlığı öldürdünüz,İnsanlığın katili oldunuz. İnsan olmasına değil özelliklerine bakarım diyorsunuz.Peki insan olmayanın özellikleri sadece cebi dolu olsa sizin için yeterli mi? Sizi dinleyenler hem bu dünyalarını, hem de ahiretlerini kaybederler.Beş kuruşsuz kalasın.Bu size duam olsun.Bu yazınızı nasıl yayınladılar bilmiyorum.İyi günler Kerim bey.

Mehmet Burakgazi 
 22.09.2014 15:24
Cevap :
Bugüne kadar yazdığım en anlamlı yazı...Okuyanlar yazıdaki derin felsefeyi anlamadılar tabi...  24.09.2014 19:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6187
Toplam yorum
: 15192
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 636
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster