Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
262
 

'Işın Kılıcı'nın yaratıcısı Nelson Shin hayatını anlattı

'Işın Kılıcı'nın yaratıcısı Nelson Shin hayatını anlattı
 

 

Canlandıranlar Festivali   Animators Festival  24-28 Nisan İstanbul Modern

Canladıranlar Yetenek Kampı, ardından Canlandıranlar  Derneği’nin kuruluşu ve bu yıl da ilki düzenlenen Canlandıranlar Festivali .   

Festivalinin onur konuğu olan Nelson Shin’i dinlemek için düştük yollara. Tam konuşma başlayacakken, Nelson Shin’in animasyonlarından parçalar gösterilirken girdik salona.  

Canladıranlar Festivalini  İstanbul Modern ağırlıyor. Film gösterimleri ve konuk animatörlerin konuşmaları Modern’de.  Kapıdan girerken satın aldığımız Festival kitapçığına göz attıktan sonra aslında festivalin iki ayağı olduğunu düşündüm. Öğrencilere, amatör animasyonculara , çizgi film sevenlere  yönelik olan bölümler ücretsiz olarak İstanbul Modern’de gösterime sunulmuşlar. Bu konu ile yakından  ilgili olanlar profesyonellere  yönelik olan seminerler ise Reklamcılar Derneği gibi ortamlarda ve ücretli. Bu bağlamda çağdaş bir festival gördüm yapısal olarak. Neden diyecek olursanız ,  her yıl  aynı konuşmacıların , birbirine benzer  hikayeler anlatarak ne katılımcıya ne de anılanlara katkıda bulunduğu   festivallere benzemiyordu. Belki, doğası gereği belki de  ilk oluşundan.  Gelecek  yıllarda da aynı heyecanla ve titiz çalışmalarla  devam ederse, çok yararlı olur kanısındayım.  Özenle hazırlanmış Festival Kitapçığı  festivalin niteliğinin de bir göstergesi gibiydi  ve  destekleyen epeyce kuruluş da vardı.  

Festivalin onur konuğu ünlü  animatör Nelson Shin   Kore ’de doğmuş.   Söylediklerini  aynen aktarmama şu anda olanak yok ama en çok ilgimi çeken ve usumda  kalan sözcükleri ya da konuşma  parçacıkları, yaratıcı olmak, çocuklarda  yaratıcılığın, hatta yaramazlığın engellenmemesi, çocukluğunda gaz  dolu tankerlerde çıkardığı yangınlar, uykunun önemi, uykunun yaratıcılığı daha da geliştirmesi,   yaratıcılığın öyle pek de kolay bir şey olmayıp aksine zor bir iş olduğu, Amerika’ya bir göçmen olarak değil de iş yapmak için gittiği, orijinal fikirler üretmenin önemi mesela bir otel odasını animasyonlar için nasıl kullandığını anlatması, çizgi romanlara ilk merakının savaştaki Amerikan askerlerinin eğlenmek için okudukları  çizgi romanları görmesiyle başlaması,  Star Wars filmindeki “Işın Kılıcı” animasyonunu nasıl geliştirdiğinin hikayesi,  bazılarının yaratıcı süreçlerinin daha yavaş işleyebileceği, animasyonlara canlılık veren çizim tekniklerinden örnekler, ilk olarak bir gazeteye karikatür çizerek başlaması ve her gün sürekli olarak kendine verilen kutucuğu doldurması, aksi halde yerine bir reklam alabilirmiş gazete. En ilginci de adını telefon rehberinden seçmiş olması.

74 yaşındaki Nelson Shin,  yaşamından kesitleri  paylaşırken  süre doluverdi hatta biraz da geçti.  Sonra çıkışta kendisine kısaca bir iki soru sorma şansına erdim diye mutluyum ama örneğin  çok anlamlı ironiler içeren  Simpsonlar  dizisi üzerine de konuşmak isterdim. Festivalden sonra vapurda kitapçıktan Nelson Shin’in Pembe Panter kısalarına göz atınca,  aslında çizgi filmlerinde insanları  iyiye, güzele yönlendirme  çabaları belki de  savaşları yaşamış olan  bir kuşaktan gelmesinin verdiği hümanizma ruhuyla da   ilişkili olabilir diye düşündüm. 

Cuma günü yani bugün Modern’de konuşması olan ikinci konuk 1930 Yugoslavya doğumlu ASİF yönetmeni  Bordo ya da Borijav Davnikoviç’i de tanıdık. Toplantı sonrasında bol fotoğraflarımız oldu.

Yine festival kitapçığında Nazım Hikmet ’in  Türkiye’de ilk kez yayımlanan bir yazısı var: “ Gençlik Bu Filmi Sevecek”  Mayakovski’nin ölümsüz eserlerinden biri olan Banyo üzerine yapılan bir filmle ilgili görüşlerini de okuyoruz bu yazıda. Bakalım bu yazı kimlerin ilgisini çekip etrafında ne fırtınalar ekilecek. Zamanla göreceğiz.  Ayrıca senaryolarını Nazım Hikmet’in  yazmış olduğu ve 1950’lerde yapılan çizgi filmlerin ”Sevdalı Bulut” ve  “Hanende Huzur Var”ın   izini sürerek onları gün yüzüne çıkarmışlar  ve festivalde izleyebilirsiniz . Sevdalı Bulut'un oldukça romantik hikayesi , karlı bir kış günü bir animasyon senaryosu için kapısını çalan Vera Tulyakova  ile karşılaşması ve orada Nazım Vera aşkının tomurcuklanıp çiçeklenmesi...Ve ertesi günü Nazım Hikmet senaryoyu tamamlıyor...  

Festival 24-28 Nisan tarihleri arasında.  İstanbul Modern’deki oturumlar ücretsiz.

Emel Dinseven

http://www.istanbulmodern.org/tr/sinema/pek-yakinda/canlandiranlar-festivali_1136.html

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ezgili yürek her zamanki gibi çalışkan:-) Taktir....Taktir... Taktir... Ve kıskanmaca biraz da:-) Dostlukla...

yeşilsoğan 
 27.04.2013 11:43
Cevap :
İstanbul'da bazen öyle ki aynı anda bir çok ilginç etkinlik oluyor. Yine de hepsi, zaman, hepsi para. Yorgunum aslında. Yine de ilginç olanları görünce kendime saklamayıp paylaşmaya çalışıyorum işte. Sağ ol değerli arkadaşım.Esenlikle...   28.04.2013 12:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 566
Toplam yorum
: 1972
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1326
Kayıt tarihi
: 11.07.06
 
 

Edebiyatla ilgileniyorum. Ayrıca amatörce belgesel film çalışmaları yapıyorum ve kültürel etkinlikle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster