Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '18

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
252
 

“İyi ki Evlendiniz! Hizmeti” Başlatılmalıdır

“İyi ki Evlendiniz! Hizmeti” Başlatılmalıdır
 

Almanya Brandenburg Sağlık Bakanlığı, tüm yeni doğan bebekler için çok yararlı  bir uygulama başlatmış.

Sosyal Hizmetler müdürlüğü, bebekleri dünyaya gelen tüm aileleri ziyaret ediyor, bu hizmetin adına da “Hoş Geldin Bebek, Hizmeti” diyor.  Bu ziyaretlerde; özellikle de genç anne babaların, çocuk yetiştirme konusunda henüz sorun yaşamadan zamanında ziyaret edilip, bilgilendirmeleri amaçlanıyor.  

Ailenin ilk çocuğu için geçerli olan bu hizmet, çocuğun yaşadığı evde anne ve babasıyla sohbet şeklinde gerçekleşiyor. Yeni anne-baba olmuş kişilerin çocuk yetiştirme ve sağlık hizmetleriyle ilgili sorularına cevap veriliyor, ayrıca çocuğun ihmal edilip edilmediğine de dikkat ediliyor.

Sosyal Hizmetler görevlileri, ziyarete giderken,  çocuğa küçük bir hediye götürmeyi de ihmal etmiyorlar.

Bu güzel uyulamadan ilham alarak,  ülkemizde de  “iyiki evlendiniz!” hizmeti başlatılması çok yerinde olacaktır.  

Yani evlilik danışmanları evliliğin ilk aylarından itibaren isteyen çiftleri bir yıl boyunca ayda bir ziyaret edip, onlarla sohbet etmeli, hangi sorunlarla karşılaştıklarını görmeli veya sorunları nasıl çözdüklerini gözlemleyip öneriler sunmalıdır.  

Neden mi? Çünkü evlilik ilişkisini yürütmek, bir bebeğin bakımından daha kolay değildir. İki yabancı insan,  kadın ve erkek-olma farklılığının yanında karakter ve mizaç farklılıkları, çocukluk ve gençliklerinden getirdikleri tutum ve davranış farklılıkları, travmalar ve önyargıları yanında  farklı evlilik beklentileri içinde bir araya geliyorlar. Bu iki insanın her zaman ve her konuda uyuşmaları sanıldığından daha da zordur.

Ayrıca tanışma ve nişanlılık döneminde de birbirlerine gerçek kimliklerini göstermedikleri için, evlendiklerinde ciddi bir hayal kırıklığı da yaşayabiliyorlar. Çünkü bu dönemde birbirlerine en iyi yönlerini gösteriyor, karşı tarafın hoşuna gitmeyecek zaaflarını gizlemeye çalışıyorlar.

Bu dönemde ağır basan romantik duygular da onların birbirini daha iyi ve gerçekçi bir biçimde tanımalarına imkan vermiyor. Çünkü bu dönemde taraflar birbirlerini akıl ve mantık ölçüleri içinde değil de, duygusal tutumlar içinde değerlendiriyorlar.

 Bu kadar farklılık;  evlilik ve aile ilişkilerinin her aşamasında olay ve olgulara farklı pencereden bakmak anlamına geliyor.  Buna, iletişim yetersizliği ve çatışmalarını da eklersek en küçük konularda bile çiftlerin hangi boyutta tartıştığını tahmin etmemiz zor olmayacaktır.

Dolayısıyla bu süreç iyi yönetilmezse, çiftler için çok yıpratıcı sonuçlar doğurabilir.  Boşanma oranlarının evliliğin ilk yıllarında daha fazla olması tesadüf değil. 

Bu aşamada, boşanma olmasa bile, karşılıklı incinmeler, küsmeler, kırılmaların oluşturduğu tortular evlilik süresince çiftlerin peşini bırakmıyor. En küçük bir sorunda tekrar gün yüzüne çıkıp ilişkileri sarsabiliyor.

Aslında evliliğin ilk yılarında yaşanan ilişki sorunları,  bu işin doğasında var olan ve derecesi farklı da olsa her çiftin deneyimlediği bir gerçektir. Ancak burada önemli olan  bu süreci mümkün olduğu kadar az hasarla atlatabilmektir.

Çiftlerin birçoğu bunu başta eşine karşı duyduğu sevgisi olmak üzere, iyi niyeti, sabrı, aile yakınları ve dostlarının desteği ile aşabiliyor. İnsanoğlunu diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği, geçmişinden ve hatalarından ders alarak deneyim kazanmasıdır.

Yine birçok çift bu süreçte deneyim kazanarak, hatalarını asgari düzeyde tutmaya çalışıyor.

Mutlu bir evlilik ancak böyle devam eder.

Çiftler ne kadar özenli olurlarsa olsunlar, bu süreçte oluşan sıkıntılar evlilik boyunca maalesef peşlerini bırakmaz.

İşte bunun içindir ki, evliliğin ilk aylarında, henüz daha sözünü ettiğim tortular oluşmadan,  yaşanması olası sıkıntılar veya o günlerde karşılaşılan sorunlar bir uzman eşliğinde konuşulursa hem anında çözülür hem de kirli bir iz bırakmaz.

 ‘İyiki Evlendiniz! Hizmeti’nin alt yapısını hazırlamak için gecikmeden çalışmalara başlanılması bu ülkenin geleceği için enflasyonla mücadeleden daha önemlidir. Ancak bunun için yeterli sayıda donanımlı ve yetenekli sosyal hizmetler elemanı istihdam edilmelidir.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 81
Toplam yorum
: 45
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 592
Kayıt tarihi
: 18.10.17
 
 

1963 yılında dünyaya geldim. 1985 yılında Atatürk Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster