Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
114
 

"Kadınlar gününde" 8 bin kadın, "DUR" diye haykırdı

"Kadınlar gününde" 8 bin kadın, "DUR" diye haykırdı
 

Sekiz bin kadın, türküler söyledi
Beş bin kadın da bunlara eşlik etti
Başkan Akpınar kaşık havasına uydu
Karşıyaka vapurları nefesini tuttu
Yer gök, kainat, Karşıyaka’yı duydu


Bu fasulye dediler  iki buçuk lira,
Kaynamasına kaynadı ama
Acep neden oynamadı
Akıllarda işte bu kaldı

Elemtere şiş, kem gözlere şiş,
Bundan sonra kadına dayak mafiş
Atımı bağladım yolun soluna
Selam da verdim sağıma soluma

 
Dünya kadınlar gününde K.Yaka Belediyesi, istedi ki etkinlikler farklı olsun. Yaratıcılık olsun, değişik atmosferde güle oynaya, sazlın sözlü halaylı, of anam oflu, el ele tutuşarak yeri göğü inletelim diye düşündü. Daha açıkçası kadına yönelik şiddete “DUR” demek için, sekiz bin kadın bir araya geldi. Bu da yetmedi buna  5 bin daha ilave oldu. Hep beraber kükreyerek şarkılar söylediler. Tempolar  tutturdular, halaylar çektiler, göbecikler attılar.

Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi de 5 bin kadından oluşan Kaşık Korosu ile bu coşkuya ortak oldu. Kadının sesini Türkiye’ye duyuran iki ilçe, canlı bağlantı ile eş zamanlı olarak ritim tuttu, türkü söyledi. Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar “Kadın ve erkeğin eşit olamayacağını söyleyenler bilsinler ki; bizim kadınımız hep yanımızdadır” dedi.

HEP BİR AĞIZDAN TÜRKÜ SÖYLEDİLER  Karşıyaka Belediyesi tarafından organize edilen etkinlik Bostanlı Pazaryeri’nde gerçekleştirildi. Erken saatlerden itibaren alanı dolduran kadınlar, ellerinde dövizler ve pankartlarla, hem 8 Mart’ı kutladı hem de kadına yönelik şiddeti protesto etti. TRT sanatçısı Saime Cantürk’ün öncülüğünde oluşturulan 8 bin kişilik koro, şiddete ‘dur’ demek ve kadının toplumdaki yerine dikkat çekmek adına 17 farklı türküyü hep bir ağızdan seslendirdi. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve eşi Zehra Akpınar da şarkılara eşlik etti. Alanı dolduran kadınlara karanfil dağıtıldı.
 
MURATPAŞA İLE CANLI BAĞLANTI: 
  Karşıyakalı kadınların 8 Mart coşkusuna Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi de ortak oldu. Kadınlar Günü için 5 bin kadının katılımıyla Kaşık Korosu oluşturan Muratpaşa Belediyesi ile canlı bağlantı yapıldı. Karşıyaka ve Muratpaşa’daki kadınlar, eş zamanlı olarak “Bir Dalda İki Kiraz” şarkısını seslendirdi. Kadının sesini Türkiye’ye duyuran iki ilçenin belediye başkanları da kadının toplumdaki yerinin geliştirilmesi ve şiddetin durdurulmasına yönelik mesajlar verdi.  

BAŞKANLARDAN ORTAK MESAJ:  Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Türkiye’de kadın olmak zor. Bugün analarımızın gözyaşları yağmur olarak üzerimize yağıyor. Gözyaşlarının akmaması ve kadınlarımızın yaşamın her alanında bizlerle beraber, yan yana omuz omuza olması için çalışıyoruz. Kadın ve erkeğin eşit olamayacağını söyleyenler bilsinler ki; bizim kadınımız hep yanımızdadır.  Emek mücadelesi veren ve yaşamı şekillendiren tüm kadınlarımızın 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.
 
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da “Bizim kadınımızın meşrebi ve fıtratı eşitliktir, kardeşliktir, barıştır. İzmir ve Antalya’dan böylesi önemli bir mesaj verdiğimiz için mutluyuz. Tüm Türkiye’yi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” diye konuştu. Bostanlı Pazaryerindeki etkinlik, bilinen ve sevilen türkülerin hep bir ağızdan söylenmesi ile devam etti.

MECLİSİ BALON UÇURDU:  Karşıyaka Kent Konseyi Kadın Meclisi de son süreçte artış gösteren kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için yüzlerce balonu Karşıyaka İskelesi’nden gökyüzüne uçurdu. Kadınlar daha sonra Çarşı içinde yürüyüş yaptı.

KADINLARDAN RİTİM ŞOV:  Karşıyaka Belediyesi’nin Mahalle Merkezleri’ne ve sivil toplum örgütlerine üye olan yüzlerce kadın da 8 Mart için Ritim Grubu oluşturdu. Belediye Binası önünden başlayarak, Çarşı içi ve sahil boyunca ellerindeki çalgılarla ritim tutan Karşıyakalı kadınlar, vatandaşlardan da büyük ilgi gördü.
 

 

 

 

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 905
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster