Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Haziran '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
744
 

"Kalbim dinamit kuyusu"

"Kalbim dinamit kuyusu"
 

Yerin yedi kat altında denizin, dağların, asırlık çınar köklerinin bittiği yerde, yatarsın sessiz ve derince. Ne “bir mendil mavilik” ne ışığın var.

Bir uğultu ki, gün gece boyu kulaklarında çınlar, bakışların dört duvara çarpar durur. Kelimeler dilinde cansız, yok dermanı çıkmaya. Çok değil; bari söze can katanın, bir dinleyenin olsa, değil mi ? Yok! Kendinden ibaret kulak tırmalayan bir sessizliğe mahkûmsun.
Bir sigara içimlik mola ver, bir çay içimlik zamanda bunu düşün! Ne yapacaksın? Konuşsan kendinle, yabancılaşmaz mısın sesine, nefesine.
Ne kadar dinlersin ki?
Umut nedir o karanlıkta? Neye tutunulur? Düşmüşsün siyahın bağrına.Hükmün verilmiş: müebbet bir yalnızlığa mahkumsun. Ne yaşatır seni, neye tutunursun?
Düşün!
Karanlık bir mahzende aydınlık satırlar kurar mı usun? Dur şimdi satırın tam burasında.Düşün! Ne zor değil mi?
Canının, boynunda taşınmaz bir yük olması…
Düşün! Ne gerçekleştirilecek düşlerin, ne sevdiklerin, ne yarası saklı bir sevdan var…
Nerde elinden bir yudum su içeceğin iyimserliğin…
Düşmanlarını bile, meğer sevmemişim dediğin sevgilileri, daha neleri neleri özleyeceğin bir karanlıktasın. Sürgit bir hesaplaşmayla koymuşsun kendini aklının boy aynasına.
Sor kendine!
Seni bilmem ama ben orda, vurmazsam başımı duvardan duvara, şiirler tutar tek başına beni ayakta. Ne kadar sürer onu da bilmem. Lakin benim tırnağım kalem olur, duvarlar kağıt.
“Duvarları kanatırcasına tırnağımla şaşkın umutlu şiirler yazarım.”
Şiir kelimelerden umut çatar, yaratır, nasıl olsa. Dişimden tırnağımdan, düşümden artırdığım ne varsa, damıttığım ne kaldıysa dizerim duvara, derme çatma.

İnip bir kaynağın gözüne, içemiyorsam suyunu dirseklerimden akıta akıta, inerim şiirin kaynağına. Bir vakit yeter bana herhalde ordulara başkaldıran şiirin bir dizesi, söylerim bağıra çağıra.Sesimin yankılandığı, göz menzilinin alamadığı genişlikte bozkırları düşlerim.

Çiçekli bir dal gibi uzatır dudağından sevdiğim, çırpınan bir dizeyi. Okşar tenimi geçer gündüzümü, gecemi.
“Bir şiir yaşatır her şeyi, yaşamın anlamı solduğunda”
“Kalbi dinamit kuyusu” bir şair…
‘Zindanda yatarken bile asla yalnız kalmamayı “
Masmavi bir mısranın mahremiyetinde geçirmeyi,
Bir şair sağlar; şiiri olur koltuk değneği…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

şiir kitabının ismi ve söylediğin cümlede "imlasız" şiirine ait, nerden aklımda diyorum bende, çıkardım baktım kitaba uzun zaman olmuş elime almayalı. Birde "söz/de sararır biterken bir aşk" isimli şiiri var bende onu çok seviyorum. selam, sevgiyle:)

Demet 
 05.09.2008 20:33
Cevap :
Ahmet Telli severim, sesiyle de şiirini nabızda attıran bir şair...Sözleri hep var yaşama, aşka dair .. Selam, sevgiyle...  06.09.2008 1:05
 

Hani bir söz var; Alman edebiyatçı Samuel Beckett derki; "Denedin ve yenildin olsun yine dene yine yenil" bu söz en dar anlarımda bile bana umudun denemelerle bitmeyeceğini söylüyor, mühim olan insanın umut edemiyecek hallare kendinsini düşürmemiş olması...Hep karanlık, hep ayrılık, hep hüzün...diyorsun ama sonra hep mavi, hep umut; yüreğini sende hep mavi tut:) Sevgiyle... Not: Bu arada "sevgiyle" kelimesinin "sevgilerimle" demekten daha güzel bir anlamda olduğunu sayende keşfettim. Birinde sadace kendi sevgilerinden bahsederken insan, diğerinde küçücük bir bağlaç ile iki kişilik sevgi paylaşımı oluyor gibime geldi:)

Demet 
 05.09.2008 18:49
Cevap :
Ben de çok severim o sözünü. "...olsun yine dene yine yenil, daha iyi yenil..." ilk bir şiirin başında görmüştüm o sözü. Ahmet Tellinin şiiriydi."Ayağı kayan bir çocuk kadar şaşkınım..." diye başlayan dizelerinin başına yazmıştı.Öyle çakılmış benim de aklıma.Diğer yandan , evet yazıların sonuna umudu iliştirmeyi seviyorum.Çok depresif çok karanlık olmamalı, hüzün değerli ama sevinçle birlikte...Selam, sevgiyle... :)  05.09.2008 20:13
 

Şiir , Düşsel kırıklarla bezeli bedenin nefes aldığı an..Ruhun Unutulmuşluğundan ve yalnızlığından kurtulduğu an..Yine çok güzel bir yazıydı..Saygılarımla...

ayse_gu 
 11.06.2007 16:26
Cevap :
Sevgili Ayşe, sistemden kaynaklanan bir problem var sanırım. 'yorumunuz var ' demeyi unutuyor bazen ;)Şimdi tesadüfi gördüm yine de gecikmeden dolayı kusura bakma.Çok teşekkürler... Şiirle,sevgiyle...  13.06.2007 15:58
 

yüreğin sevgiye, aşka, güzelliğe dair kelimelerden oluşmuş senin. o kadar büyük ve fazla ki, her birimize sunuyorsun birer şiir niteliğinde, oku oku bitiremiyoruz. bitmesin zaten. doyamıyoruz da. üç nokta, hep devamın gelsin...

beenmaya 
 11.06.2007 12:51
Cevap :
çok teşekkür ederim bu güzel yorumun için...kelimelere anlam yükleyen, okudukça onları silikliğinden kurtarıp parlatarak daha bir güzelleştiren yüreklere ne demeli...o yürek de sende...sevgiler  11.06.2007 13:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 107
Toplam yorum
: 1348
Toplam mesaj
: 117
Ort. okunma sayısı
: 1275
Kayıt tarihi
: 02.12.06
 
 

... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster