Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Haziran '12

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
271
 

“Kardeş Halkların Nazlı Çocukları” Hüseyin Can kıtabı çıktı.

“Kardeş Halkların Nazlı Çocukları” Hüseyin Can kıtabı çıktı.
 

Bilindiği gibi 2007 Nisan ayında İsviçre’de Türkiyeli Göçmenler adlı kitabım Ceylan/Akademi Yayınları tarafından yayınlanmıştı. Bu ilk kitabım, çeşitli meslek guruplarından 50 Türkiyeli göçmenle yaptığım röportajlardan oluşuyordu. Göstermiş olduğunuz ilgiye, alakaya ve olumlu değerlendirmelerinizi benden esirgemeyen siz kitapseverlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
İkinci kitabım, tamamen mütevazı bir edebiyat çalışmasından oluşuyor. Yosun kokulu bu edebi eseri büyük bir titizlikle ve özenle hazırladığıma inanıyorum.

Birbirinden hoş, akıcı ve etkileyici olan 14 öykünün yer aldığı “Kardeş Halkların Nazlı Çocukları” adlı kitabımı keyifle okuyacağınızı umut ediyor, olumlu-olumsuz eleştiri ve önerilerinizi bekliyorum.

Mayıs 2012 de Babıâli Kitaplığı, Ozan Yayıcılık tarafından yayınlanan bu eserde Anadolu’nun gülen ve hüzünlü yüzünü, saf ve duru bir çocuk duygusuyla anlatmaya çalıştım.

Tarihsel ve toplumsal değerlerimizin yanı sıra, reyhan kokan coğrafyamızda tarihi kargaşanın ekolojiye, ekonomiye, insana verdiği tarifsiz, ürkütücü zararı edebi bir dille yazdım.

Keza gök kubbemizi oluşturan, kardeş sofrası kadar aziz, aşkı sevdayı, sevgiyi büyük bir itinayla, edeple anlattığıma inanıyorum bu yapıtta. Mevcut çalışmam insanı düşündüren, duygulandıran, kederlendiren, ağız dolusu güldüren kültürel bir besin olduğunu söylemem hiçte abartılı olmayacaktır.

Edebiyat maratonu insanın ömrünü uzatan gizemli bir ilaçtır. Irkçı alfabelerin, anayasaların, bayrakların, sancakların, lekeli üniformaların, marşların, antların etkisiz kaldığı alandır. Paradan, puldan, bencillikten, nefretten, kinden, garezden, kirden, kavgadan alıkoyan yüce bir kudrettir, dehadır.

Edebiyat, Ege sahillerinde ak martıların ak cıvıltılarını yalayarak, maviliklerden süzülüp esen melteme doğru sevgiliyle el ele, sarmaş dolaş olmaktır.

Edebiyat mehtaplı gecelerde sevgilisiyle şehvetli sözcüklerle nefes nefese, dudak dudağa yarınları, senetsiz sepetsiz, bir çocuk saflığıyla konuşmaktır. Aşktan, meşkten, sevişmekten öcü gibi korkan, savaştan, silahtan, kandan beslenen, molla, monarşist timsah beyinlilere sevgiyi sevmeyi âşık olmayı öğretmektir.

Edebiyat insanlığı kendi kutsal değerleriyle buluşturan eğitici en yüce ülküdür. Ve edebiyatla haşır neşir olmak, yürekli insanların işidir. Bir yaşam biçimidir. Sorumlu davranmaktır. Börtü böceği sevmektir. Engin okyanuslarda yelken açmaktır.

Edebiyat, sabahlarına çiğ düşmüş Karadeniz’in puslu dağlarında, boynunda Filistin puşisi, eli kulağında ölümsüz sanatçımız Kazım Koyuncu’nun şarkılarını söylemek gibi bir şeydir.

İsviçre’de Türkiyeli Göçmenler adlı kitabımı isteme adresi.
Aksaray Mah. Çakırağa Cami Sok. Birlik Apt: N:8 / 10 Aksaray-Fatih / İstanbul.
Tel 0212 589 95 79,ceylanakademi@gmail.com

Kardeş Halkların Nazlı Çocukları kitabımı isteme adresi.
Tel: 212.511 93 95 Faks: 212.527 98 47
Babıâli Kitaplığı, Ozan Yayıncılık, Alemdar Caddesi Güzel Sanatlar Sok. No: 13 Cağaloğlu İstanbul. Tel: 212.511 93 95. Faks: 212.527 98 47

Email: mustafademir@ozanyayincilik.com
İnternet satış
www.kitapyurdu.com, www.yenisayfa.com, www.kitapnet.com, www.iskenderiye.com, www.weblebi.com, www.dharma.com.tr, www.ideefixe.com,

Hüseyin Can
Haziran 2012
hueseyin.can@gmx.net
hcan1960@hotmail.com

 

Hüseyin Can
Haziran 2012

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 231
Kayıt tarihi
: 12.01.12
 
 

1977-78 İzmir Namık Kemal Lisesi Edebiyat Bölümü mezunuyum. Çesitli dergi ve sayfalarda öykü, den..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster