Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1067
 

"Kürt dilini inkar edenler rezildir"

"Kürt dilini inkar edenler rezildir"
 

Devlet Bakanı Bülent Arınç,Kürt dilini inkar edenler rezildir, dedi.Kürtçe konuş-tu ; alkışlandı


Devlet Bakanı Bülent Arınç, "Kürt dilini hor görenler, Kürt dilini inkar ederek Kürtçe diye bir dil yok diyenler rezildir."dedi. Kürt diline, Kürt edebiyatına ve kültürüne işaret etti. Kürtçe konuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi eski başkanı şimdiki göreviyle Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç, Meclis'in Genel Kurulu'nda, 2011 yılına ait bütçe görüşmeleri yapıldığı sırada, bir vesileyle Kürt dili konusuna değindi. Kadife gibi yumuşak sesinden sert sözler döküldü : " Kürtçe tarihsel olarak yıllardan beri inkar edilmiştir. Sözde, Kürt kelimesi , karda yürürken karın çıkardığı kart-kurt sesinden gelmiştir, yalan. Doğrusu şu , Kürtçe diye bir dil var, Kürt kardeşlerimizin kullandığı dildir. Bu dilin varlığını inkar edenler rezildir. İnkar ettikleri için de şimdi utanıyorlar, kimsenin yüzüne bakamıyorlar utançlarından. Kürt dili, Kürt edebiyatı, Kürt kültürü vardır. Bu gerçekler baskı altında tutuluyordu, şimdi ise serbest. Gelişimi için Kürtçe 24 saat yapan televizyon kanalı var. Kürt yazarların Kürtçe yazılmış eserlerinden Türkçeye çevirisi yapılan var, benzer çalışmalarımız sürerken Kültürel anlamda da böyle bir serbestlik söz konusu. "

Devlet Bakanı Bülent Arınç, BDP milletvekillerini de samimi ve dostça eleştirdi. Grup toplantısında ve Meclis genel kurulunda Kürtçe konuşmak istiyorsunuz, işte bu yanlış. 500 milletvekilinden ençok yüz kişi Kürtçe anlıyor. Peki, sorunlarınızı 400 milletvekiline nasıl anlatacaksınız. Kürtçe bilmiyorlar, ne dediklerinizi nasıl anlayacaklar ? !.. Ben de Kürtçe bilmiyorum. Kürtçe bilmemek ayıp değil. Sadece bir çümle konuşabiliyorum. O da şu : "Allah sizden razı olsun "

Bülent Arınç Kürt diliyle Allah sizden razi olsun dedikten sonra, eleştiri okunu yine BDP'ye çevirdi : " İçinizde de Kürtçe bilmeyenler var. Mesela Emine Ayna arkadaşımız Kürtçe bilmez. İstanbul şivesiyle konuşur, hem de, çok güzel konuşur. Onun kullandığı bu güzel Türkçe'ye hayranım. Birbirimizi anlayabilmemiz için Meclis'te Türkçe konuşun, sevgili kardeşlerim. Geçmişteki yaraların kanatmasının faydası yok. Meclise girmişsiniz, başımızın üstünde yeriniz var. Birbirimizi seviyoruz. "

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Kürtçe Küçük Bir Diyalog

Devlet Bakanı Bülent Arınç'ın tarihe geçecek bu konuşması ve jesti nedeniyle BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da Kürtçe " Allah senden de razı olsun . Teşekkür ederim" dedi . Ve, Bülent Arınç'ı alkışladılar.

ŞEMSETTİN MURAT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Arınça şunu da sormak gerekli.Madem olay bu kadar basit 26 yılda neden 42bin insanımız öldü?Ahmet Kaya linç edilirken neredeydi?Saddam Hüseyin Halepçede 5000 Kürdü katlettiğinde ne yaptı? Musa Anter'in(Ape Musa) faili meçhul cinayetinin aydınlanması için ne yaptı?Bu sözlerinde ne kadar samimi? Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.

Hasan Öztürk 
 16.12.2010 13:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 155
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 1563
Kayıt tarihi
: 20.09.08
 
 

Diyarbakır doğumluyum. Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü mezunuyum. Hazro TÖB-DER Şubesi başkanlığını y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster