Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Kasım '19

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
78
 

"Kuruluş - Osman" Üzerine

“Her biriniz ezanlar gibisiniz
Dinmeyesiniz
Her biriniz sancaklar gibisiniz
İnmeyesiniz
Her biriniz evladım Aybars gibi yiğitlersiniz
Can veresiniz
Ama
Ölmeyesiniz, ölmeyesiniz”

ATV’nin yeni yayına giren “Kuruluş Osman” isimli iddialı dizisinden bir bukle yukardaki satırlar. Ne yalan söyleyeyim etkilendim ve bu satırlarla girmek istedim yazıma. Bamsı Beyrek’in civanmert oğlu, Osman’ın has arkadaşı Aybars, Osman’la düştükleri bir pusuda can vermiştir. Evlenmek üzere olan Aybars’ın bu zamansız ölümü üzerine intikam için yola çıkan Osman ve Alpleri yukardaki satırlarla yolcu eder kederli baba Bamsı bey. İnternette rastlayamadığım bu temenni haykırışı bir ihtimal kurgu da olabilir. Her ne olursa olsun yerine cuk oturmuş ve bence birinci bölümün en etkileyici sahnesi olmuş.

Diziye gelecek olursak daha fragmanları çıkar çıkmaz eleştiri oklarına hedef oldu. En çok üzerinde durulan husus Burak Özçivit’in Osman rolününün hakkını veremediği şeklinde idi. İlerleyen bölümler ne gösterir bilemem ama bence Burak Özçivit diziye mükemmel bir giriş yaptı. Kılıç tutuşu, ata binmesi, ok atması ve dövüş sahneleri kusursuzdu. Yerine önerilen Engin Altan Düzyatan’dan eksiği yok fazlası vardı. Burak Özçivit’in tarihi Türk dizilerinde vermiş olduğu görüntü ortalama Türk görünümüne fazlasıyla uygundur. Dizilerde oynayan sanatçıların eleştirilmesi veya kıyaslanmaları elbette olacaktır ancak bu kadar erken yapılması doğru değildir.

Önemli olan bu tür dizilerde sergilenen tarihin resmi tarihle ne kadar çakıştığı veya çakışmadığıdır. Resmî tarihle çakışmaması demek yıllardır bize öğretilenlerin bir yeni tekrarını izleyeceğiz demektir. Bu nedenle bu tür tarihi dizilerin yönetmenlerine, tarih danışmanlarına çok iş düşmektedir. Günümüzün mükemmel ötesi teknolojik olanaklarını kullanarak, araştırarak, didik didik ederek tarihi incelemeleri ve bağımsız ve tarafsız olarak kamuoyuna sunmaları gerekmektedir.

“Kuruluş Osman” dizisinin ilerleyen bölümlerinde göstereceği performansı yorumlamak üzere …

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 262
Toplam yorum
: 1320
Toplam mesaj
: 253
Ort. okunma sayısı
: 1552
Kayıt tarihi
: 27.09.07
 
 

Anadolu'nun doğusunda sonradan ismi değiştirilen köylerden birinde zemheri zamanına denk gelen bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster