Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '15

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
226
 

"Lala Lala, bu ne hal ya?, Çeşm-i Cihana, yakışır mı bu kara. A gözün çıkmaya !

"Lala Lala,  bu  ne hal ya?, Çeşm-i Cihana, yakışır mı  bu kara.  A  gözün çıkmaya !
 

         Amasra ve Bartın’a yapılmak istenen termik santrali, yılan hikayesine döndü. Uyutma politikasıyle zaman zaman konuya ara veren  Kayserili HEMA Şirketi, zaman zaman yine aynı teraneyle gündemdeki yerini koruyor.

                                                                   BARTIN M.VEKİLİ RIZA YALÇINKAYA

         Fakat yöre halkı, santralcileri toplantı yaptıkları orman evinden, teneke çalarak kaçırttığı, kilometrelerce  sağanak yağmur altında şemsiyeli Amasralıların dizilerek  “Termik santraline geçit yok” dedikleri halde, saman altından sular çoktan yürüdü. Her seferinde karşısında Bartın Platformu ile ona dayalı muazzam halk kitleleri, milletvekilleri ve belediye başkanları başlarında olmak üzere santralcilere kafa tuttular.

         Bütün bu olup bitenlerin yankıları olacaktı.

        Nitekim,İngiltere’nin Guardian  ve Fransa’nın  Le Monde’un baş editör  Dr. Damian Carrington ve Marie Jego, Amasra ve çevresinde termiksiz yaşam mücadelesinde halkının yiğit mücadelesini konu yapmağa geldiler. Yörede tetkiklerde bulundular.

        Bunlara ilaveten Türkiye'deki hatalı kömürlü termik santral politikalarını yerinde incelemek ve yerel mücadelelere katkı sunmak üzere de, Avrupa İklim Vakfı Türkiye Temsilcileri Ceren Ayas ve Devin Bahçeli ile Greenpeace Akdeniz'den Reşit Elçin ile, Tarlaağzı ve Gömü köylerinde tetkiklere başladılar.

         Termik santral yapılması planlanan alan ve Saraylı köyünde iletim hattı için kesilen ağaçları Bartın Platformu yürütme kurulu üyeleri ile birlikte inceleyen gazetecilerin Amasra'nın Termiksiz Yaşam mücadelesini, dönüşte gazetelerine aksettirecekler. Ettirecekler de n’olacak? Yaralı parmağa şey edebilecekler mi? Gemi azıya almış bir iktidarın kafasında, her şeyi ranta çevirmek gibi bir saplantısı var. Bu dürtü ile ayakta kalabileceğini hesaplamış bir iktidar. Şükür gitti de kurtulduk. Hep onların yüz vermesiyle oldu bu işler. Bundan sonra da bakaciğiz…

         Bartın Platformunun özveri ile karşı koydukları santral yapımı için, yeni dönemde Bartın Milletvekili  Rıza Yalçınkaya’ya ve Bartın Platformuna çok iş düşüyor.çok iş düşüyor

        Fatih Sultan Mehmet bile, o zaman bir köy bile olmayan Amasra'ya bakıp bakıp "Lala" sına serzenişte bulunmuştu. Şimdi aynı yerden"Bakacak"tan bi daha baksa nasıl derdi acaba? Biz tercüman olalım:

        "Lala, Lala / Bu ne hal ya / Yakışır mı Çeşm-i cihana / Çalınan bu kara / Kim veriyorsa fetva / Başı tiz vurula / Yok öyle laga luga / Kim çanak tutuyorsa / Gözleri çıka / Sürüm sürüm sürünesiz / Dürüm dürüm dürülesiz / Beter olasız / Oy dingala dingala / Heyamola heyamola / Yemişiz biz ayva / Ayvah ki ayvah! / Ey havada kapıp, tavada yiyenler / Kıçınızı tırmalayacak bu termikler / Ey kurtla yeyip, kuzuyla ağlayanlar / Sizi ancak teneşirler paklar / Vallahülazim men dakka dukka / El mafiş Amasra, / Yandı gülüm keten helva ! / Ayvah ki, ayvah, yemişiz biz ayva !!

 

 

ÜNLÜ GAZETECİLER OLAYI YERİNDE... TETKİK İÇİN AMASRAYA GELİP, İZAHAT ALIYORLAR.            MEMLEKETLERİNE DÖNÜNCE NELER YAZACAKLAR KİMBİLİR  -ÜST VE ALTTAKİ RESİMLER-

          Özetlersek, Amasra ve bölgenin turizm alanlarına yakınlığı nedeniyle Gömü-Kızçıkan koyu mevkii veya Çapak Koyu Mevkii’nde yapılacak termik santral bölgenin turizmini, dolayısıyla turizm kimliğinin devamlılığını olumsuz yönde etkileyecek olması, Amasra’nın Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nca (WWF) dünyada mevcut 100 sıcak noktadan birisi olarak kabul edilen Küre Dağları Milli Parkı’nın giriş kapısı niteliğinde olması, buraya santral yapmayı öngörmüyor.

         Aksi takdirde, Küre  Ormanları dahil, Amasra’nın turistik kapısına kilit vurmak gerekecek.

          Öte yandan kendisiyle konuştuğumuz CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’ya sorduk. “Bundan sonra ne olacak?” diye. Şöyle cevapladı:  “Amasra ve Mugada’ya yapılması planlanan termik santral projeleri yeniden gündeme gelirse, geçmişte olduğu gibi halkımızla birlikte yeniden karşı çıkacağız. Gerek Meclis çatısı altında, gerekse de alanlarda bu projeye  karşı mücadeleyi sürdüreceğiz.”

         “Amasra, 3000 yıllık tarihiyle, doğasıyla UNESCO Dünya Mirası Geçici Miras Listesi’ne girmiş, cenneti andıran bir ilçemizdir. Amasra’nın, kalıcı miras listesine girmesi için de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Amasra aynı zamanda Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nca (WWF) dünyada 100 sıcak noktadan biri olan Küre Dağları Milli Parkı’nın giriş kapısı niteliğindedir. Eşsiz peyzaj ve doğal değer bakımından Amasra’nın korunması konusunda başkaca uluslararası sözleşmeler de mevcuttur. Tüm bu sözleşmeler ve Zonguldak-Bartın- Karabük 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı ortadayken, bu hukuksuzluğu, yeniden gündeme gelmesi durumunda, hukuk çerçevesinde mücadele ederek engelleyebileceğimize inanıyorum.”Dedi.

         Bilindiği gibi  termiğe savaşanların başında bayrak açanların başında gelen  Yalçınkaya, bu konuda çok hassas

         Evet! Bizi, bizden başkası kurtaramaz!

+

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 864
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster