Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ağustos '18

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
469
 

“Lira Krizi” mi? O Ne?

“Lira Krizi” mi? O Ne?
 

Dünyadaki adı buymuş: Lira krizi!

Oysa bizde, şu anda kriz falan yok…

Muhteşem bir “bayram” yaşadık… Bol bol harcadık… Buna bizzat şahitlik ettim, hatta küçük bir miktar katkıda da bulundum.

Türkiye’de, kesinlikle bir krizden söz edilemez. Bayram boyunca, endişe edenleri, şikâyetçileri gördüm, işittim. Fakat bu endişe ve şikâyetler hep ileriye dönüktü… Ortada, cılız bir “Yarın ne olacak?” suali vardı! Bayramlaştığım bir atölye sahibi, “17’sinde işyerini kapattık, 27’sinde açacağız. Çalışanlarımızın ücretlerini nasıl ödeyeceğiz?” derdindeyken, bir işçi ise, “ileride işten çıkarılır mıyız” diye kaygılanıyordu.

Dediğim gibi, bugün için gerçekleşen, “başa gelen” hiçbir şey yoktu!

Nitekim Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “döviz kurundaki hareketliliğe bağlı olarak ilaç temininde ve fiyatlandırmasında vatandaşı tedirgin edecek bir durumun söz konusu olmadığını” söyledi.(1)

Dövize en fazla bağımlı olduğunu sandığımız “ilaç fiyatları” bile kur artışından etkilenmiyorsa, dövizle hiçbir işimiz yok demektir. Sağlık Bakanı’nın açıklaması yüreklere su serpti.

Derken… Pesha Magid ve Umar Farooq adlı iki işgüzar İngiliz, “Lira Krizi İstanbul siluetinde nasıl yazıldı?” başlıklı bir makale yayımladılar. 23 Ağustos 2018’de, The Guardian’da yayımlanan yazıda, yukarıdaki fotoğrafın altında, koyu harflerle şu ibare yer alıyordu: “İstanbul'un inşaat patlamasını gözlemleyenler geçen haftaki para birimi çöküşüne şaşırmayacaklardır - her şey borca dayalı(2)

Bu iki işgüzar yazar, analizlerini, kendi ülkelerinde, İskoç viskilerini yudumlayarak yazmak yerine, İstanbul’a gelip, buraları inceleyerek yazmışlar.

Meselâ, Esenyurt’ta Muhammed Karman adlı bir emlakçıyla görüşmüşler. Emlakçı, “konut alanlarında inşaatların %100’ü durdu. Neden biliyor musunuz? Malzemeler, her şey dolar cinsinden.” diye konuşmuş.

Guardian’daki analizde özetle şu görüşlere yer veriliyor:

Şehre baktığınız her yerde, borç yüklü bir inşaat patlamasının delili yeni gökdelenler ufku çerçeveliyor, dev alışveriş merkezleri sokakları dolduruyor ve birçok mega projenin arasında dünyanın en büyüğü olan yeni bir havalimanı bulunuyor.

Bu inşaat çılgınlığı, Türkiye ekonomisinin kalbinde yer almakta olup, son yıllarda ülkenin GSYİH’sının % 20'si kadarını karşılamaktadır ve yaklaşık iki milyon kişi istihdam etmektedir. Devlet istatistiklerine göre, 2016 sonunda Türk gayrimenkul şirketlerinin kredilerinin yaklaşık% 90'ı yabancı para cinsinden geldi.”

Bu iki İngiliz ne kadar isabetli yazıyor emin değilim! “Mega projeler”imizi kıskanıyor olabilirler!

İnşaat konusunda ben Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıklamalarına güvenirim!

Bakanlık, tıpkı Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı gibi, “inşaatların kur artışından etkilenmediğini” açıklarsa, vatandaşı çok rahatlatmış olur!

----------------------

(1): Sağlık Bakanlığından döviz-ilaç fiyatı açıklaması

(2): https://www.theguardian.com/cities/2018/aug/23/how-turkeys-lira-crisis-was-written-in-istanbuls-skyline

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yine çok beğendiğim bir yazı, elinize sağlık.

Kerim Korkut 
 29.08.2018 10:07
 

Size katılıyorum canım arkadaşım... Lira krizi değil bizim sıkıntımız... Sıkıntımız panik yapıp çözümsüzlük üretmek... böyle olunca da tabii ki sorunlar yığılır kalır halkımızın üstüne... Ben şunu öneriyorum herkese tabii devlete de bilimsel gelişmelerle yaşamımızı garanti altına alırız... Gerçekçi çözüm sadece bilimsel çözümdür bu böyle biline... bilime yaslanacağız halk olarak üreten olarak çalışan olarak ve sırtımız kavi olacak işte o zaman... Asla ama asla yıkım yaşanmaz her konuda... sağlıcakla kalınız...

Halil Güven (Sökeli) 
 26.08.2018 13:16
 

Sayın Cengiz! Ne krizi bayram dolayısı ile otellerde yer kalmadı herkes bol bol para harcadı. Sahillerde bir bardak çayı 18 TL ye içenler oldu kriz mi bu .Geçmiş bayramınızı bir kez daha kutlarım.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 25.08.2018 16:07
 

Herşey güllük gülüstanlık ülkede bizler abartıyoruz zaten herşeyi tabii bir de bizi kıskanan güçler karışıyorlar işin içine. İspanya beton yapımından battı ancak onun batık hâli bizimki ile kıyas kabul etmez. Adamların fabrikaları var,rüzgâr enerjileri vs. İyi Bayramlar olsun yarınlarda.

SAHAFÇA 
 24.08.2018 22:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4908
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1190
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster