Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mart '09

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
710
 

“Maksem” Sine-i Millet sergisi

SİNE-İ MİLLET SERGİSİ / TANZİMATTAN CUMHURİYETE SEÇİM (1840–1950) 20 Aralık 2008–23 Mart 2009 / Taksim Meydanı – Maksem

Dün Beyoğlu'nda arkadaşımla buluşmak üzere Taksim'den Fransız Konsolosluğu'na doğru yürürken meydanı geçer geçmez hemen sağda bir afiş dikkatimi çekti.

Sergiyi arkadaşımla gezdik. Eski seçimlerle ilgili güzel fotoğraf ve yazılar var..

Birkaç fotoğraf çektim..

Seçimle ilgili eski gazete küpürleri çok güzeldi. Serginin kitabını aldım. Özellikle Cumhuriyet ilanından sonra - kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinden sonra - kadınlarımızın oy kullandığını gösteren fotoğraf ve yazılar ilgimi çekti..

İlk mebus adayı kadınlarımız da gerçekten çok eğitimli ve kültürlü imiş.. Bir çoğu o zamanın şartlarında bile yurt dışında eğitim almış.

Sergiyi gezerken, Meşrutiyet Dönemi'nde ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında Seçimlerin bu güne göre çok daha medeni bir şekilde geçtiğini; propaganda, reklam vs.için çok büyük paraların sokaklara dökülmediğini, adayların halka ve birbirine daha saygılı olduğu sonucunu çıkardım.

O yıllarda sayısı bu güne göre çok çok az olan ''seçmenlerin'' ve ''seçim kurullarının '' fotoğraflarına bakarken bugünkü rekabetçi ve kavgacı seçim ortamından çok daha farklı olduğunu gözlemledim..

Sergi Mayıs başına kadar devam edecekmiş.. Bilgilerinize sunarım..

İBB Kültür AŞ'nin sergi ile ilgili yazısı aşağıdadır;

İstanbul, yeni bir sergi merkezine kavuştu… İstanbul’a su dağıtmak üzere inşa edilen ve uzun bir zamandır sessiz bir şekilde bekleyen Maksem, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından uluslararası bir sergi alanı haline getirildi: Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi… Taksim’e de ismini veren Maksem, artık İstanbullular için sanatın en nadide eserlerinin sergilendiği bir alan olacak…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından organize edilen Sine-i Millet Sergisi, Maksem’in tarihi dönüşümünün yeni adı olan Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nin ilk etkinliği olarak 23 Mart 2009 tarihine kadar açık kalacak.

Sergi, Taksim’e de ismini veren Maksem’i bir sergi alanına dönüştürüyor… Sergi projesinin teması; Cumhuriyetimizin 85. yılında Türk Milletinin 100 yılı aşan yakın dönem seçim deneyimlerinden oluşuyor.

Sergi Tanzimat’tan Meşrutiyet’e, Cumhuriyet’in ilanından çok partili siyasi hayata kadar oluşan seçim kültürümüzün özellikli karelerini izleyenleriyle paylaşıyor. Seçim kültürümüzün ilk kez görsel dille ele alındığı proje ile özellikle genç neslimizde seçim, demokrasi ve cumhuriyet bilincini pekiştirmek amaçlanıyor.

Son yıllarda sürekli gündemimizden düşmeyen demokrasimizin gelişmesi, halkın yönetime katılımı gibi popüler söylemlerin tam yüz yıl önce belki de günümüzden daha canlı ve daha hararetli tartışıldığını bilenlerimiz dönem üzerine çalışan akademisyenlerimiz dışında yok gibi. Özellikle demokrasinin olmazsa olmazı seçimler ne zaman başlamış, hangi evrelerden geçmiş, bu günlere nasıl gelmiş birçoğumuzun yabancısı olduğumuz konular arasında yer alır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bölgedeki yegane güvenilebilen demokratik yapısının menşei nedir? 1931 yerel seçimlerinde birçok Avrupa ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkı kazanan Türk Kadının mücadelesi ne zaman başladı?.. Yüz yıl önce bu ülkede seçmenlerden oy talep eden partilerin isimleri neydi?... İlk seçtiğimiz milletvekilleri kimlerdi? Bir zamanlar seçim bir festival havasında yaşanıyordu ve seçim sandıkları gelinler gibi süsleniyordu. Çok partili seçim tek parti döneminden sonra değil gönümüzden tam yüz yıl önce başlamıştı.

“Sine-i Millet” Sergi Projesi demokratikleşme sürecimizin yüzlerce bilinmezini görsel bir dille cevaplama çabalarının ürünü. Alanında uzman birçok kültür ve bilim insanın danışmanlığında, özel ve kumu koleksiyonlardan seçilen nadide belgelerle, Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğünün idareci ve uzmanlarının yoğun emeğiyle hazırlanan Sine-i Millet Sergisinin Küratörlüğünü Mehmet Lütfi Şen üstlendi.

Proje 4 ana bölümden oluşuyor: “1840’dan 1950’ye Seçimin Serüveni”, “Türk Kadınının Seçen ve Seçilen Olarak Portresi”, “Seçimle Gülmenin Görsel Tarihi”, “Cumhuriyetin Kültür Değerlerini Seçiyoruz”

BÖLÜM: SEÇİMİN SERÜVENİ

“1840’dan 1950’ye Seçimin Serüveni”

Tanzimat’tan 1950’ye kadar Türkiye’nin seçim kültürünün kronolojik olarak aktarıldığı ilk bölüm. Bu bölüm Meşrutiyet’te kullanılan seçim sandığı ile başlayacak, ülkenin geçirdiği her seçim döneminin bölüm bölüm ele alındığı, döneminde kullanılan objeler (seçim kültürünün ve sevincinin nesnelere yansıması, propaganda afiş ve broşürleri, fotoğraf, oy pusulaları, seçim mühürleri, oy sandıkları, seçmen listeleri, seçim vaatleri, seçim tahminleri, seçim sonuçları… gibi) gazete ve dergilere yansımalarının özel sunumlarıyla izleyiciye aktarılıyor.

BÖLÜM: TÜRK KADINI VE SEÇİM

“Türk Kadınının Seçen ve Seçilen Olarak Portresi”

1931 yerel seçimlerinde ve 1934 genel seçimlerde Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişi bu bölümün ana temasını oluşturuyor.

Bölüm özellikle dünyadaki bir çok ülkeden önce seçme ve seçilme hakkını kazanan Türk kadınını tarihi bir paranteze alarak başlıyor. Türk kültüründe kadının rolü vurgulanarak Cumhuriyetin ilk partisi olan “Kadınlar Halk Fırkası” ve benzeri kadın siyasi oluşum ve çabaların özetlendiği bölümde, cumhuriyet ve demokrasi kültürünün oluşumunda Türk kadınının katkısından yansımalar izleyiciye sunuluyor.

BÖLÜM: SEÇİM MİZAHI

“Seçimle Gülmenin Görsel Tarihi”

İzleyenler Sine-i Millet Sergisinin bu bölümünde seçim serüvenimizi bir de komik resimler, karikatürler ve video görselleri eşliğinde yine kronolojik olarak yaşıyor. Osmanlı döneminden başlayarak yine çok partili hayata kadar mezkur alanda yayınlanan bütün karikatürlerden yapılan özel seçki ve seçim kültürünün sinemamıza yansıyan karelerden hazırlanan videolar bu bölümde izleyiciyle buluşuyor.

BÖLÜM: CUMHURİYETİN KÜLTÜR DEGERLERİNİ SEÇİYORUZ

“00001 No’lu Sandığa Gider”

Sine-i Millet Sergisinin en interaktif bölümünü sergi içinde gerçekleştirilen siyasi değil ama kültürel değerlerin oylandığı seçim oluşturuyor. Bu bölüm sergi izleyenlerinin sergiyle bütünleştikleri özel bir bölüm. Seçmen yaşının 18’den 15’e indiği bu seçimde 15 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı TC kimlik numarasını yazarak parmağı mürekkeplenmeden oyunu kullanabiliyor. İzleyicilerin oylarıyla 85 yıllık Cumhuriyetimizin kültür değerlerinin enleri belirleniyor. Bölümde 10 adet bilgisayarda birden oy kullanılabiliyor. Kullanılan oylar aynı zamanda taksim meydanındaki dijital dev ekrandan kesin olmayan seçim sonucu olarak kamuoyuna duyuruluyor. Cumhuriyetin Kültür Değerleri Seçimi on kategoride gerçekleşiyor. Dileyen seçmen belirlenen adaylar dışında da bir aday için oy kullanabilecekler.

Sergi sonunda secimi kazanan adaylara ya da varislerine verilmek üzere, onlar için özel olarak tasarlanmış ödül heykelleri sahiplerini bekliyor.

Seçimin Kategorileri

Taksim’de Seçim Var

Cumhuriyetin Roman Sanatçısı;
Cumhuriyetin Şairi;
Cumhuriyetin Müzik Sanatçısı;
Cumhuriyetin Sinema–Tiyatro Sanatçısı;
Cumhuriyetin Mimarı; Cumhuriyetin Sporcusu;
Cumhuriyetin Bilim İnsanı;
Cumhuriyetin Ressamı;
Cumhuriyetin Heykel-Seramik Sanatçısı;
Cumhuriyetin Hat-Ebru-Tezhip-Minyatür sanatçısı.''

kultursanat.org

29 Mart 2009 Yerel Seçimleri'nin Türk Milletine ve Türkiye cumhuriyeti'ne yakışır şartlarda ve ortamlarda geçmesini, sonucun hepimiz için hayırlı olmasını dilerim..

*Lütfen oyumuzu mutlaka kullanalım.

*Geçersiz oy kullanmamak için çok dikkat edelim..

*En önemlisi sandık başında oy kullanırken;BİR KERE DEĞİL, BİR KAÇ KERE DÜŞÜNELİM..

*Bir kişinin oyunun bile sonuçları etkileyeceğini unutmayalım..

selma er.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 90
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 2461
Kayıt tarihi
: 30.01.09
 
 

Merhaba, Marmara Ünivesitesi İşletme Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler mezunuyum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster