Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mart '13

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
723
 

“Masquerade- Maskeli Balo”

“Masquerade- Maskeli Balo”
 

Dünya sinemaları içinde Güney Kore sinemasının yıldızı her geçen gün daha da parlamaya devam ediyor.  Aynı şekilde dizileri de çok izleniyormuş. Özellikle internet ortamında. Ben  ne kadar Güney Kore filmi izlediysem hepsinden de çok keyif aldım.

En duygusal filmlerinde bile araya serpiştirilen mizahi unsurlarıyla izleyicinin nabzını tutmasını iyi biliyorlar. İnsan ilişkilerini sorgulayan,  yüzeysellikten uzak, orijinal kurgularıyla Güney Kore’lilerin duygularındaki ve esprilerindeki zarifliği sinema diline- görseline yansıtma biçimini çok beğeniyorum. Bir de sanki mizah anlayışları bize çok benziyor. En son izlediğim 2012 yapımı “Masquerade- Maskeli Balo” filmi de bu beğenilerimi daha da güçlendirdi.

“Masquerade” dram ve tarihin mizahi unsurlarla güçlendirildiği oldukça sevimli bir film. Film bilgileri içinde Kore tarihinin, Joseon Hanedanlığı’na ait gerçek bir kesitinin de yansıtıldığı yer alıyor. Filmde; güç ve iktidar söz konusuysa bunun korunması ve devamlılığı için yapılan politik oyunlar, paranoyalar, komplolar ve bunların sonucunda yok olan adalet kavramı ve insani özelliklerin tüm tarihler ve toplumlardaki değişmezliği, çok güzel işlenmiş.

16. Joseon Hanedanı Gwanghae’e (Byung Hun) 8. dönem krallığını sürdürürken  muhalifleri tarafından suikast girişiminde bulunulur. Kral ve saray şefi bu tür saldırılardan korunmak amacıyla kralın bir benzerinin bulunmasını ve belirli bir süre kralın yerinde görünmesinin uygun olacağına karar verirler. Bulunan benzer kişi ise bir genelevde soytarılık yapan Heo Kyun’dır. Kralın hasta yattığı dönemde onun yerini alan Heo Kyun  samimiyeti, farklılığı, adalet ve yönetim anlayışıyla, aslında nasıl bir kral olunması gerektiğinin dersini veriyor tüm zamanlara.

Yönetmenliğini Choo Chang-min’in yaptığı filmde  “Gwanghae” ve  “Heo Kyun”   rolüyle (Byung Hun) 5 yıldız  1 numara diyebilirim. Ben genel olarak çekik gözlüleri birbirine hep benzer ve bu nedenle  yüzlerindeki duygu aktarımını da  yetersiz bulurum ama Güney Kore’liler aşmışlar bu konuyu. Oyuncular da çok başarılıydı.

 Tijen Taşlı- İzmir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 156
Toplam yorum
: 955
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2710
Kayıt tarihi
: 03.04.07
 
 

SÖZ UÇAR, YAZI KALIR. 9 Eylül Ünv. İşletme mezunu, 9 Eylül Ünv.Sosyal Bil. Ens.Sağlık Kurumla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster