Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Nisan '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
256
 

“Medya; Değiştirir, Dönüştürür, Saklar, Maskeler”

“Medya; Değiştirir, Dönüştürür, Saklar, Maskeler”
 

Bunu bilim söylüyor. Şunları da söylüyor bilim: “Medya, sınırlama getirir. Olayları ve kişileri kendi çerçevesinden sunar ve yorumlar. Bir fotoğraf sunar ancak izleyici o fotoğrafın ne zaman, nasıl çekildiğini anlayamaz, algılayamaz. Çünkü izleyicinin o görüntüyü yorumlamaya zamanı yoktur. Her şey anlık ve hızlı gerçekleşir. İzleyiciler bu anlık, saklı, sınırlı ve yan anlam yüklü görüntüler arasında bocalar kalır.”(1)

Medya deyince aklınıza yaygın medya gelmiş olmalı… Gazeteler ve televizyon kanalları!

Doğru onlar da değiştirir, dönüştürür, saklar, maskeler… Fakat onları tanırsınız, hadiselere ve kişilere hangi açıdan yaklaştıklarını bilirsiniz. Onlara karşı temkinlisinizdir. Ya satın almaz veya kanalı açmazsınız. Kazara, oradaki haberler size ulaşırsa ne demek istediklerini anlarsınız.

Geleneksel medyanın yanında bir de “sosyal medya” var.

Bugün, cep telefonu ve e-posta adresi olan herkes sosyal medyanın bir parçası, hatta kendisi!

İşte, haberler, hatta uydurma haberler, asıl oralarda biçiliyor, dikiliyor, dayatılıyor ve yutturuluyor. Yaygın medyadan kaçma, kurtulma imkânınız olduğu halde, sosyal medyadan kaçma imkân ve ihtimaliniz yok. O sınırlanan, maskelenen “haber-yorum” her an, sabahın seherinde, gecenin yarısında, yolda, direksiyonda, hatta tuvalette size ulaşır.

Facebook, Twitter, İnstagram, WhatSapp, e-posta,hatta SMS’le cebinize, beyninize girer. Buna karşı tamamen savunmasızsınızdır.

Sizi daha da savunmasız kılan, o iletilerin çok yakından tanıdığınız “medyacılar”, samimi arkadaşlarınız, güvendiğiniz dost ve akrabalarınızdan geliyor olmasıdır. Arkadaşım Ahmet’ten, kardeşim Zeynep’ten geldiğine göre bunlar doğru olmalı dersiniz!

Oysa değildir!

Kim bilir nerelerde üretilmiş, sonra nerelerde değiştirilip, sınırlanmış, maskelenmiş uydurmalardır.

Cep telefonu ve/veya interneti kullanıp da bunu yapmayan, uydurma haberlere alet olmayan yok gibidir. Hepimizi kullanıyorlar! Kullandırmayalım kendimizi!

Şu, bedava olan beynimizi kullanalım… Hiç olmazsa, “süzgeç” olarak kullanalım!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok doğru saptamalar ve öneriler sevgili arkadaşım... İnşallah diyelim... kendimizi kullandırmayan olduğumuz zaman biz olacağız bunu bir güzel bilelim... Sağ olunuz var olunuz:)

Halil Güven (Sökeli) 
 10.04.2018 8:13
 

Bir kazanç sandığımız o içi boş ve bir gururu olmayan bilgiler ne çok etkilediği gibi zamanı da uzaklaştırır çoğumuzdan.Çok kötü bir illet özellikle medyanın yandaşlığı ve ölümüne akılsız olan hizmeti...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 09.04.2018 12:29
 

Teknolojiyle birlikte her şeye sazan gibi atlıyoruz ne yazık ki. Gerçek olmayan bilgiler, ellerimiz sayesinde yayılıyor ve bu sayede internet bilgilerimize haccerlar ulaşıp bilgilerimizi çalıyor ve istedikleri gibi de kulllanabiliyorlar. Selamlar ile

SAHAFÇA 
 09.04.2018 0:32
 

Çok önemli ve çok güzel bir yazı...

Kerim Korkut 
 08.04.2018 16:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4958
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1196
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster