Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ekim '13

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1185
 

“Meryem”... Altın Portakal’dan Beş Ödül...

“Meryem”... Altın Portakal’dan Beş Ödül...
 

Zeynep Çamcı


Atalay Taşdiken'in senaryosunu yazıp yönettiği "Meryem" bir taşra hikayesi…

50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde; “Meryem”; BAKA En İyi Görüntü Yönetmeni ödülü ( Feza Çaldıran), BAKA En İyi Müzik ödülü ( Yuki Yamamoto), En iyi Kadın Oyuncu ödülü ( Zeynep Çamcı),  Antalya Kent Konseyi Seyirci ödülü, Dr.Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü olmak üzere beş ayrı ödüle layık görüldü.  

"Gerçek Meryem'e saygıyla"  notuyla başlayan hikaye gerçekliğe dair… klişelere kurban edilmeyen klişeleri bünyesinde toplayan bir film…

Bekleme, sevme, biat ve hizmet etme, .. gibi değerler kadınlar ve çocuklar, kimi zaman çocuk kadınlar üzerinden sınanır ve bu yetmezmiş gibi boyun eğmenin bütün safhalarını yaşarlar Meryem gibi. İsyanlarını hep içlerine gömerler, gömdükleri oyukta büyür hınç, öfke düğümleri. Bu düğümleri kadın duyarlığında, naif, özgün, duru bir dille anlatıyor “Meryem”

“Meryem” filmindeki Meryem rolü ile "En İyi Kadın Oyuncu" ödülü’nü alan Zeynep Çamcı ödülü jüri üyesi Mahir Günşiray'dan aldı ve  "Bu ödülü Meryem gibi umutları tükenmeden gün sayan bütün insanlara adıyorum" diyerek filmin açılış notu olan “Gerçek Meryem’e saygıyla” ifadesini de pekiştirmiş oldu.

Jüri başkanlığını Türkan Şoray’ın yaptığı değerlendirmede; "En İyi Film" ödülüne, "Cennetten Kovulmak" ve "Kusursuzlar" layık görüldü.

"Cennetten Kovulmak" filminin yönetmeni Ferit Karahan, "Ödülü Rojava ve Taksim direnişine armağan ediyorum" dedi.

"En İyi Erkek Oyuncu" ödülü "Uzun Yol" filmindeki rolüyle Hakan Yufkacıgil'in oldu. Ödülünü Jüri Başkanı Türkan Şoray'dan alan Yufkacıgil, heyecandan bir süre konuşamadı."Konuşmak istiyorum ama beceremeyeceğim herhalde" diyen Yufkacıgil, ödülünü merhum babasına adadı.

"En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödülü, "Cennetten Kovulmak" adlı filmindeki performansıyla Gülistan Acet'in oldu. "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünü, "Uzun Yol" adlı filmdeki rolüyle Ahmet Özarslan kazandı.

"En İyi Yönetmen" ödülüne "Kusursuzlar" adlı filmin yönetmeni Ramin Matin layık görüldü. Matin, Film Yönetmenleri Derneği (FİLMYÖN) En İyi Yönetmen Ödülü'nü de aldı. Matin, ödüle layık görülmesindeki katkılarından dolayı film ekibine teşekkür etti.

"En İyi İlk Film" ödülü Zeynep Dadak ve Merve Kayan'ın birlikte yönettiği "Mavi Dalga" filminin oldu.

"Jüri Özel Ödülü, "Cennetten Kovulmak" adlı filmin küçük oyuncusu Rojin Tekin'e verildi. 

"EXPO 2016 En İyi Senaryo Ödülü", "Mavi Dalga" adlı filmin senaristleri Zeynep Dadak ve Merve Kayan'ın oldu.

"Kutsal Bir Gün", sanat yönetmenleri Selda Çiçek ve Sırma Bradley'e "En Sanat Yönetmeni" ödülünü kazandırdı. "En İyi Kurgu" ödülünü "Mavi Dalga" adlı filmle Çiçek Kahraman aldı. SİYAD Jürisi Ulusal Film Ödülü, yönetmen Serdar Temizkan'ın "Kutsal Bir Gün" adlı filmine verildi.

Behlül Dal Jüri Özel Ödülü'ne ise Ömer Leventoğlu'nun "Mavi Ring" filmi layık görüldü.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nda En İyi Film Ödülü Nawapol Thamrongrattanarit'in "36" filminin oldu. Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nda Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Jürisi Uluslararası Film Ödülü ve Gençlik Jürisi Ödülü'ne Ramon Zürcher'in "The Strange Little Cat-Tuhaf Kedicik" filmi layık görüldü.

En İyi Belgesel Ödülü, Piran Baydemir "Fecira" ve Birnur Pilavcı "Tek Başına Dans" filmlerine verildi. Piran Baydemir, teşekkür konuşmasını önce Kürtçe yaptı, daha sonra sözlerini Türkçe'ye de çevirdi.

BAKA En İyi İlk Belgesel Ödülü Doğu Akıncı'nın "Mustafa'nın Yaşam Zinciri" adlı filminin oldu.Belgesel Jüri Özel Ödülü, Nezahat Gündoğan'ın "Hay Way Zaman" adlı filmine gitti. Gündoğan ödülü aldıktan sonra, belgesel filme konu olan ve Dersim katliamını yaşayan tanıklardan Emoş Gülver'u da sahneye çağırdı. Gülver, izleyicileri selamladı.

Bu yıl ilk kez Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (BAKA) katkılarıyla verilen BAKA En İyi Kısa Film Ödülü'nü Gülistan Acet'in "Karpuz Cenneti" ile Onur Yağız'ın "Patika" adlı filmleri paylaştı.

Ayce Kartal'ın "Tornistan" adlı filmine de Jüri Özel Ödülü verildi. Ödülü alan Kartal, ödülün kendisi adına çok önemli olduğunu belirterek, "Çünkü bu ödülü Gezi Parkı olaylarında orantısız güce maruz kalmış, darpa uğramış, sakat kalmış, hayatını kaybetmiş ve kalbi kırılmış tüm insanlar adına alıyorum" dedi. Bu sırada salonda "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganları atılmaya başladı.

Gecede Halkın Portakalı Ödülü, yapımcı yönetmen Biket İlhan tarafından Çapulcular adlı ekip tarafından çekilen "Yansıma" adlı filme verildi.

50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, kapanış galası ve ödül töreniyle sona erdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Sinema sitesinde de yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 83
Toplam yorum
: 42
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 586
Kayıt tarihi
: 05.03.09
 
 

Konya Akşehir doğumluyum. Selçuk Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster