Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
232
 

"Milliyet Güvendir!"

"Milliyet Güvendir!"
 

Anlamak isteyen anlar, öğrenmek isteyen öğrenir.

Bugün Milliyet gazetesini alıp okuduğumda biraz daha güvendim. Hani Milliyet logosunun altında “BASINDA GÜVEN” diye kesin bir ifade “Buradayım” diyor ya, ben onu geleceğe güven olarak algılıyorum.

Beni böyle düşünmeye iten nedenleri kısaca anlatmaya çaba göstereceğim, izninizle. Özellikle ben görmek istediğimden mi nedir manşetin dışında alt başlıklara “Asi “ bir duruş saklanmıştı sanki. “Biraz mimar olmak yetmez”, "Ilımlı İslam bizi uğraştırır.”, ”Avrupa birliğinde Malezya endişesi yaşanıyor.”, ”PKK’nın elinde ABD tankı var:”, Clıngton’un övgüsünü es geçiyorum, ”Sınıfta türban tartışması.”, Okuyucunun dikkatini çekecek şekilde yerleştirilmiş Dink cinayeti ile ilgili haber, ikinci sayfada Hasan Pulur’un güzel köşe yazısı, Güngör Uras’ın ülkenin önemli şirketlerinden Borusan’ın sanata ve kültüre yaptığı hizmetleri öven yazısı, ). 9. Sayfada anlamak isteyene gelecekte oluşacak kriz ile ilgili ip ucundan öte haberci gibi köşe yazısı ("Rezerv tutun ama bu rezervleri ülke ekonomisindeki sıkıntıları gidermek için kullanmayın; yabancıların paralarını geri ödemede kullanın.) IMF’nin açık politikaları göz önüne seriliyor, Diyarbakır’da işsizliğin %70’e dayandığı yolunda bir haber, Ece Temel Kuran’ın Malezya izlenimleri, Melih Aşık’ın her zamanki vazgeçilmez köşesi yine dopdolu, Can Dündar’ın “Yük gemisi partisi “ adlı enfes yazısı, Fikret Bila’nın zamanı özetleyen saptamaları ile hemen yanında malum (!)kültür bakanı ile ilgili bir haber, 21. sayfada türban’ın ilköğretime kadar girdiğini somutlayan bir haber, Taha Akyol’un bildik çabaları olumlayan yazısı, Semih İdiz’in uluslar arası ilişkilere yönelik yazısı, Yargıtay ve Danıştay’ın Anayasa çalışmalarını izlemek için oluşturduğu komisyonları, Erdoğan’ın” PKK da ABD tankı var” , Köksal Toptan’ın %47’yi doğru okuyan bir demeci, Hasan Cemal’in bakışı, Güneri Civaoğlu’nun geçmişte yaptığı bir haberden günümüze kurduğu paralellikler, Tunceli’de gergin gün başlıklı haber, Abbas Güçlü’nün özellikle Anayasa tartışmalarına önemli bir bakış açısı getiren programında “genel adap” saptaması ile neyin kast edildiği açıkça ortaya konuluyordu, Derya Sazak Sol Forum başlıklı yazısında CHP ve ekseninde süren tartışmalara açıklık getiriyordu.

Özetle bugünkü “Milliyet” gazetesini okuyan bir yurttaş çok şey öğrenebilir. İktidarın anayasa tartışmaları ile Yaman Törüner’in yazısında kast ettiği IMF’nin döviz rezervi ile ilgili beklentilerinin yabancıların paralarını garantiye almak uğraşı olduğunu ve 2001 krizinin salt bu paraların ( yabancıların paralarını garantiye almak için piyasaya müdahale edilmediğini) kullanılmamasından çıkarıldığını öğrenebilir.

Var olan iktidarın IMF politikalarını uygulayarak yabancıların paralarını garantiye almak sorumluluğunu yerine getirirken; Can Dündar’ın yazısından ise “yük gemisi partisi “ nin kendine’de çalıştığını görebilirsiniz.

Bir taraftan anayasa tartışmaları açılırken esas olanın yukarıda sözü edilen tablonun gözlerden kaçırılması olduğunu düşünebilirsiniz.

Sözün özü;anlamak isteyen anlar, görmek isteyen görür. Milliyet bunun için “GÜVEN” demektir. İyi ki varsın Milliyet, meşalen hiç sönmesin!

http://www.milliyet.com.tr/2007/09/29/index.html?ver=15

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 810
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster