Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Temmuz '12

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
120
 

"Millli Eğitim değil, mağdur etme bakanlığı"...

Eğitim İş, Öğretmenlerin İller Arası Atama Kılavuzu İle Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu’nun, Yürütmesinin Durdurulması Ve İptali İçin Danıştay’da Dava Açmıştır.

Eğitim İş Burdur Şube Başkanı Bülent Yamacı yazılı bir açıklama yaparak, Milli Eğitim Bakanlığı’na ateş püskürdü ve “mağduretme bakanlığı” haline geldiğini iddia ederek, “son yıllarda ‘milli’ sıfatını tamamen kaybeden Bakanlık, ‘eğitim’ görevini de bir yana bırakarak, ‘Mağdur Etme Bakanlığı’na dönmüştür.” Dedi.

Bülent Yamacı şu görüşleri ileri sürdü:

 Milli Eğitim Bakanlığı, sorunu dahi bilmeyenlerin yönetimi altında sorun çözme değil, “Mağdur Etme Bakanlığı” halini almıştır.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, son günlerde çıktığı programlarda öğretmen maaşlarının düşüklüğü konusunda sendikaları suçlarken, Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirmelerdeki “İl emri” uygulamasından bihaber olduğunu göstermiştir.

Son yıllarda “milli” sıfatını tamamen kaybeden Bakanlık, “eğitim’’ görevini de bir yana bırakarak, “Mağdur Etme Bakanlığı”na dönmüştür.

ÖĞRETMENLERİN YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA YAPMALARI ENGELLENEMEZ

Asli görevi “eğitim” olan bir bakanlık, mevzuata rağmen öğretmenlerin yüksek lisans ve doktora yapmalarına da engel olmaktadır. Öğretmenlerin, öğrenim özrünün kaldırılmasını kabul etmek mümkün değildir.

İL EMRİ UYGULAMASI KALDIRILAMAZ

Mağduriyet bununla da bitmiyor. Eşinden, çocuğundan ayrı olan öğretmenlerin birleştirilmesini amaçlayan eş durumu özründe, il emri uygulaması kaldırılarak yeni mağduriyetleri oluşturmanın zemini hazırlanmıştır.

15 EYLÜL DAYATMASI YENİ MAĞDURİYETLER YARATACAKTIR

Bir başka sorun ise, iller arası yer değiştirmelerde, 3 yıl şartının 15 Eylül olarak belirlenmesinde yaşanmaktadır. 2009 yılındaki atamayı 14Eylül’e sarkıtan Bakanlık, öğretmenlerin kendi yaptığı hatayı da öğretmenlere yükleyerek mağduriyet yaratmaktadır.

Eğitimin içini boşaltan, eğitimi ticaret-siyaset ve tarikat üçgeninin içinde yok eden Bakanlığın, bu uygulamalarına karşı her türlü meşru zeminde mücadele etme kararlılığında olan Eğitim-İş, bugün itibarı ile Öğretmenlerin İller Arası Atama Kılavuzu ile Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu’nun, yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay’da dava açmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 511
Toplam yorum
: 126
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 491
Kayıt tarihi
: 04.04.08
 
 

"Cv" Dedikleri Özgeçmişim 1953 yılının karanlık günlerinde Haziran ayının 24. günü, ağaçların mey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster