Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '16

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
369
 

"Mutluluk, insan olmanın telif hakkıdır. Hep geç kalır"

"Mutluluk, insan olmanın telif hakkıdır. Hep geç kalır"
 

İsa Küçük. O şimdi Merkez Valisi. Kalemi elinden hiç düşürmedi.


O bir bürokrat ama, kalemi var, “mavi mavi” tüten. O’nun nefesi bile  “mavi” kokar. O’nun, rüyaları da hülyaları da mavidir. Onda, Halikarnas Balıkçısının maviliği tüter her dem. O, masmavi dünyaların adamıdır. O, maviliklerin has insanıdır. O; mavi kokar, mavi tüter, mavi mavi, diye diye.

O, maviliğin illetini, Marmarislerde, Bodrumlarda kaptı. İyileşir diye, daha maviliklere saldılar onu. Çivi çiviyi söker diye. Gittiği Bartınlarda, Amasralarda, Güzelcehisarlarda, maviliklere tekrar bulandı, bizim Balıkçı nasıl ki: “Ver maviliğini, serinleyeyim biraz” diye Sakar tepelerinden haykırdıysa, bizim yazarımız o İsa Küçük de, geri kalmadı bundan:

 “Amasra’ya inince,

Özgürlük çıkar yoluma

Mavi birata binerim.”Deyiverdi

İŞTE BÜROKRAT YAZAR İSA KÜÇÜK. ANKARA'DAKİ İMZA GÜNÜNDE, KITAP KURDU   BARTIN ÜNİ. ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ YARDIMCISI MUSTAFA ARTAR İLE

O şimdi merkez valisi Başkentte. Ama. O’nun edebiyat macerası, Marmarislerden başlar, Osmaniyelerden geçerek Bartın’da noktalanırken, şimdi de kalemi bırakmayarak sesini Ankara’lardan duyuran yazarımız İsa Küçük’ten bahsetmek

Kitap, valimizin son eseri  “Atlas ve Barış.”  Gita Yayınlarından. 72 sayfa. Kitap geliri, kız çocuklarının eğitim ve barınması  sağlamağa yönelik bir atılım: “ İnci Bankoğlunun ismiyle anılan Kültür ve Eğitim Vakfı İBEV”

İsa Bey, Halet Abla belgesel eseriyle tanındı. Pek çok yerlerde sahne aldı ve oynandı, alkışlar aldı, Halet Ablanın faziletleri bir bir ortaya çıkarıldı. Bir mimar, ancak böylesi teşvik edilirdi.

Toros’ların içinde kuş uçmaz kervan geçmez bir dağ başında Karatepe'ye gönül, Aslantaş'a ömür vermiş yol kesip köy basmamış bir kadın yaşayıp yaptıklarını taşa toprağa suya ateşe yazmış bir kadın bir arkeolog.

Halet Abla Destanı, Çukurova'nın doğusunda, Torosların içinde İki bin Sekiz Yüz yıllık insan hayatının yalnızlığı, hüznü, acısı mutluluğu ve umudunu bugün de sürdüren bir ömrün öyküsüdür. Bir kadın, çevresindeki olaylar ve ona inanmış insanların öyküsü... 

Marmaris Akyaka beldesini, mimar olmadığı halde dünyaya tanıtan Nail Çakırhan’ın eşi Halet Çambel Osmaniye’deki kazılarda bulup yeryüzüne çıkaran İsa Küçük, büyük bir kıymeti, eserleriyle tanıtmada  öncülük ettiği için, ayrıca övgüye değer bulunmaktadır.

Eşi Halet Hanım, daha Osmaniye’de iken bir kazı uzmanı ve arkeologdur. Zamanın valisi İsa Küçük, Karatepe önlerinde çalışan bu arkeologu ziyaret eder. Bir plaket verir. Daha sonraları aynı Halet Hanım şöyle diyecektir. “ Bir Vali bana, 55 yıl sonra bir plaket verdi” Görüyor musunuz, onu keşfeden insanı” işaret ediyor.

Ve de aynı Valinin, bana plaket verirken söylediği gib: “ Bu şehir, 60 yıl önce kaybettiği çocuğunu buldu” diyerek beni işaret ettiği gibi. Aynı vali, beni, Milliyet Blog camiası içinden  cımbızlayıp, koskoca salondakilere böyle takdim etmişti. Beni onore etmişti. Demek ki unutulmuyor. Şimdiki yaptığım iş de, o valimizden aldığım hızla, o bayrağı elimde tutuyor ve düşürmemeye gayret sarf ediyorum.

Yazarımız İsa Küçük’ün diğer kitabı, düşündüren felsefi şiir kitabı olan “Bütün Hürriyetler  Serbest Bu Akşam” da, mana yüklü dizeler var.

 Balıklar geçer sürü sürü, bölük bölük/ Balıklar mavileşir / Bartın Çayı’nı içince Karadeniz / Demlenir. / Mor menevişler açar kuytularında / Sonra Maviş Ana’nın sesi  duyulur: / Sen bir saz olaydın / Bütün türküleri çalaydın / Benim sesim duyunca / Alev alev yanaydın / Bartın Çayı’nı içince Karadeniz, dinlenir."

Sevginin başı, mutluluktur. Ne diyor İsa Küçük: “Mutluluk, insan olmanın telif hakkıdır. Hep, geç kalınır! ”En başta tanıdığımız kadarı ile mutlu bir insandı İsa Küçük. Bunu, resmi görevinde herkese yansıtırdı. Bu gün hala daha sevilmesinin, aranmasının sebebi  de bu olmalı.

Ne diyor yeni kitabında? Şöyle sesleniyor okuyucularına: "Beş bin yıldır dolaşırım" dedi "bu topraklarda"
"benim kahramanlarım" dedi "insanlardır"
"Sıradan, seven, acıyan, üzülen, mutlu olan insanlar"
Ve durdu, bir nefes aldı kirli havamızdan, devam etti konuşmasına
"Anti kahramanlarım da" dedi
"yalan söyleyenler, çıkarcılar, sözünde durmayanlar, ikiyüzlüler
Kendinde olmayanları 'var' sananlardır" dedi
Barıştan yana bir insan


İsa küçük dostumuz, kitabını şöyle takdim ediyor zaten. Bundan bin bir manaları çıkarmak  da elimizde. “Değerli yazar Ayla Kutlu, “Asi…Asi” romanında “insanlar doğdukları şehrin yapraklarıdır,  ilk onlara bakılarak anlaşılır şehirlerin kimliği” diyordu Şehirleri güzelleştiren ve yaşanılır kılan o yaprakların sağlıklı, güçlü ve uzun ömürlü olması en büyük dileğimizdir. Bu bağlamda bir imece çağrısı olarak göverip gövdelenen Atlas ve Ateş’in, insani ve fiziki coğrafyamızdaki yangını söndürmek işinde de hiç olmazsa bir damla olmasını umalım; sözünü ettiğimiz imeceye katılım çağrımızı, bir kez daha yineleyerek …”

Evet, biz de ekliyoruz: “ Buyrun imece’ye ”

İLK  KİTABI

2 NCİ KİTABI

3.SOB KİTABI

İSA KÜÇÜK, İBEV VAKFI SAHİPLERİ İLE  TOPLUCA ÇEKİLMİŞ RESİMLERİ

HALET ABLA , AKYAKA DASAHNEYE KONDUĞU ZAMAN. ÖN SIRADA EMİNE İSA KÜÇÜK

MUĞLALI SANATÇI ÖZBEK, HALET ABLADAKİ BÜTÜN SÖZLERİ EKSİKSİZ VE AYNI HEYECANLA SAHNEYE KOYDU. BÜYÜK ALKIŞ ALDI. EGE, KENDİSİYLE İFTİHAR EDİYOR.

İBEV VAKFI ÜYELERİ TOPLU HALDE. KİTABIN GELİRİ BU VAKFA BAĞIŞLANDI

HALET ABLANIN KOCASI NAİL ÇAKIRHAN'IN AKYAKA'DAKİ EVLERİ. İŞİN GARİP TARAFI,  HİÇ MÜHENDİS OLMADIĞI HALDE, BU YÖREDE VE HER YERDE BİRBİRİNDEN GÜZEL ESERLER ORTAYA KONULMASI. BU EV BU GÜN BOŞ.

AYNI ESER, BAŞARI İLE İZMİR'DE DE SAHNEYE KONMUŞTU. TÜM SEYİRCİLERİ İSE KADINLARDI

Tülay EKER, Ay Şen, Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öncelikle bizlere kıymetli bir valimizi, sayın İsa Küçük Bey'i tanıttığınız; bu öylesine naif, içtenlikli ve ben de derin anlamlar uyandıran özel yazınız için kutluyorum ve çok teşekkür ediyorum değerli yazarım. Yazınızı okurken bir yandan da fotoğraflara baktım ve İsa Bey'in paylaşmış olduğunuz mutluluğa dair sözlerine hayran kaldım. Duruşuyla, düşünceleriyle, eserleriyle ve insanlara hissettirdiği sevgisiyle saygıdeğer bir yazarımızı bizlere tanıttığınız için çok mutlu oldum. Böylesi yüreği zarif duygularla bezenmiş sanatçılarla karşılaşmak herkese nasip olmaz. Kendisiyle tanışmak bir şanstır, sizin adınıza ayrıca sevindim. Yeni kitabı hayırlı olsun, sizin vesilenizle gönülden kutluyorum yazarımızı. Kitaplarını da mutlaka okuyacağım. Sayın Valimize çalışmalarında ve ilerlediği güzelliklerde yolunun açık olmasını diliyorum ve sizin aracılığınızla saygı ve selamlarımı iletiyorum. İyi ki varsınız sevgili yazarım, teşekkürler bu güzel yazınız için yeniden.Saygı ve selamlarımla.

Nermin Ayduran 
 07.11.2016 12:50
Cevap :
Her şeyden evvel, sayfama gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim. Adınız, kısa zamanla Milliyet Blog saflarında tanınması, işte bu dışa her daim vuran ve vurmağa namzet içtenliğiniz. Bir çırpıda yazarımız İsa beyin odak noktalarına yaptığınız vurgu ise, takdir edilecek bir husus. Her yere yetişmeniz, içtenlik ve samimiyetinizin ölçüsü oluyor. Başkalarından feyz almak ve bunu veciz şekilde, yaptığınız gibi ortaya koymak, hüner ister. İşte sizin yaptığınız bu. Kendisine olan saygı ve sevgileri ilerim. Esas ben, bu sütunlarda cevabi yazısını neşretmek isterim. Ama, kendisinin yorum yazmaktan ziyade yorumları, gösterirseniz okur olması dolayısı ile ancak arada vasıta olarak dileklerinizi iletebilirim. Ziyadesiyle memnun olascaktır. Kendisi, iyi bir Blog Milliyet okyucusu. Ki beni de bu bloglardan keşfettiydi. Güzel duygularınız ve içtenliğiniz için teşekkür ederim. Selam ve sevgilerimle sunulur.  07.11.2016 17:37
 

Yetenekler sanata dönüşmüşse, gönüldür. İçinizde ki o farklı ruhla bütünleşip vücut bulmuş hali de "aşk". Kimileri derki zaman zaman; sanatla uğraşıyor diye, Yanlış biliyorlar bu bir uğraşı değil "aşk "tır. Bu üstün ruhu hissettiğim çok ender insanlardan biridir Sayın Küçük. Bürokratik kimliği bu paha biçilemez aşkla beraber taşıyabilmek! Bir destanla tanıdım Nail Çakırhan'ı ve Halet Çambel'i. Ülkemin unutkanlığını, kültürel değerlere ilgisizliğini o kitapla fark ettim. Miraslarımızı, minnet duygularımızı da unutup şovenist kimliklere yönelişi, benliğimizi nasıl kaybettiğimizin en büyük kanıtı. Ruh öyle bir bedene bürünmüş ki İsa Küçük 'de adil ve akılcı düşünce idari bir sandalye de insan sevgisi ile birleşerek harikalara dönüşmüş. Sayın Cellek'se bir diğer örneği. "Halet Abla Destanını" okuduktan sonra Halet Çambel'in İnce uçlu fırçalarla aşkının tozunu süpürdüğünü... Türkiye eskrim şampiyonu olduğunu, Jiu-jitsu sporu yaptığını, Mine Urgan'ı, Necip Fazıl'ı da...

Semra TÜFEKCİ 
 06.11.2016 19:53
Cevap :
Yazınızı okuyunca, heyecanlandım. Ne kadar, sade, ne kadar içten. İsa Beyi benden fazla tanıyor olmanızı da kıskandım desem, doğrudur. Ama ne de olsa Bartındansınız. Her Batınlının bildiklerini hislerini ve duygularını, ne de güzel özetlemişsiniz. İsa Bey bundan kimbilir ne kadar memnun olmuştur.İsa Küçük'e gönül verenler, onu, bu doğal ve yapıcı "sanat aşkı" için de seviyor ayrıca.Sanatı, sanat sevgisi ve aşk ile ile bütünleştirmeniz, hoşuma gitti.İsa bey de bundan hoşnut olacaktır muhakkak.Ha, bu arada bir yere sıkıştırdığınız bana olan övgüye de teşekkür ederim. Sizinle tanışmadık ama, sizi Bartın Info'daki yazılarınızdan da tanıyorum. Ve gördüm ki, bir tek kitap, nelere kadir oluyor. Bir Halet Abla, nasıl destanlaşıyor. İsa Beyin deyimi ile "Tarihe not düşmek" Araştırmacılara yol göstermek, bigilerini artırmaktır bu gibi yayınlar. Kitap olsun, makaleler olsun. Sizi kutlarım, bir röportajdan, felsefi görüşler yarattınız. Teşekkür ederim sayfama gösterdiğiniz ilgiye.Saygı ile...  07.11.2016 13:58
 

Marmaris Akyaka, Amasra, Bartın, Karadeniz yaşanılası yerler off dedim hatta hayalimdeki yerler ve buranın güzelliklerinin yanı sıra valimizin sevgiyle dolu gönlü birleşince muhteşem ötesi güzellikler. İtiraf edeyim okudukça bitmesin istedim.İlk fırsatta valimizin kitabını almak istiyorum. Gönlünün zengiliğinden dolayı ve yine itiraf ediyorum Sevgi öğretilmez yürektedir ve sevgiyi vermek, üretmek herkese has değil İsa Bey gibi güzel insanların , yöneticilerin sayısının artmasını diliyorum. Sevgi ayakta tutar , birlik beraberlik sağlar , Şu an burada bile sevgiyi paylaştık sayesinde. Selam, sevgi ve saygılarımı yolluyorum. Hayırlı uğurlu , yolu açık olsun..

Tülay EKER 
 05.11.2016 10:45
Cevap :
Evet. Dediğiniz gibi, " sevgi dolu yürek " lazım her şeyden önce. Kirabı okumadan talip olmuşsunuz . Ne mutlu bir duygu. Ben, imzalatmak için yan yana geleceğim Sayın İsa Beye, daha önceden temin ettiğim kitabı imzalatacaktım. Gerek kalmadı. Böyle dediğim halde, asalet gösterip, yine de imzaladı kitabını ve bu gün postadan çıktı. O zaman bendeki kitabı da size verilmek üzere imzalatacağım bu gidişimde. Ve imzalı olarak dönüşte sizden adres isteyip yollayacağım size. İçinde çarpıcı şiirler var.Güzellikler var. Mavileri tanımlayan deyişler var.Karadeniz ve yöresini o zaman "şıp" diye tanıyacaksınız. Bir bürokrat, ayrıldığı yerde, halkı tarafından hala seviliyor ve aranıyorsa, o bürokrat baş tacı edilir. İşte üstelik de o bürokratın kalemi varsa.Yazıma gösterdiğiniz hassasiyetten dolayı teşekkür ederim. Kendisi bu güzel deyişlerinizden memnun kalacaktır. Zira kendisi iyi bir blog okuyucusudur. Selamlarımı ve teşekkürlerimle. Kalın sağlıcakla.  05.11.2016 11:37
 

Değerli valimize tebriklerimi ve kaleminin avazı daim olsun dileklerimi sunuyorum...

Ay Şen 
 02.11.2016 21:38
Cevap :
Edebi eser sahipleriyle ilgili en güzel veciz söyleşisi, değerli kaleminizden sökün etti. Sayın Vali, bundan hoşnut olacaktır her halde. Saygı ve sevgilerimle.  02.11.2016 23:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 873
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster