Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mayıs '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
112
 

'No correction No meetig' tehdidini savuran Swoboda Sosyalist mi, AKP'li mi?

'No correction No meetig' tehdidini savuran Swoboda Sosyalist mi, AKP'li mi?
 

Öncelikle Swoboda – Kılıçdaroğlu arasındaki iletişim kanallarında‘çıkmaza giren’ ‘iki taraflı diplomasinin’ nasıl dumura uğradığını özetlemek zorundayım.

İnceleme fırsatı bulduğum ‘Avrupa Parlamentosu Usul Kuralları’ doğrultusunda AP ile Ulusal Parlamenterlerin ilişkileri ‘optimum düzeye’ ulaşabildi mi?

Grup Başkanı Swoboda bugüne kadar etkin rol oynayabildi mi?                                                                                                                                                                                            Swoboda, önce yazılı bir açıklama yaparak ‘Politikaları meşru olarak eleştirilse de Erdoğan, Suriye halkına yönelik savaş ve teröre devam eden Esedle kıyaslanamaz’ dedi, sonra da benzetmeyi yapan Kılıçdaroğlu ile randevusunu iptal etti.

Vatan Gazetesi’nin haberine göre, Swoboda, Kılıçdaroğlu ile saat 17:00’deki görüşmesini de, ‘No correction No meeting’(Düzeltme yapmazsan görüşemeyiz) tehdidiyle çıkmaza soktu.

Kılıçdaroğlu da, ‘Görüşmek anlamsız o zaman’ diyerek kapıdan geri dönmek zorunda bırakıldı.

Kilometrelerce uzaktan gelen ‘misafirini,’ ve hatta aynı ‘siyasi kulübün’ ‘üyesini’ ‘planlanan görüşmeye’ almayan ‘hoşgörü yoksunu’ anlayış; “ifade özgürlüğüyle değil, bu saygıyla ilgili bir durumdur!” derken; ‘hangi davranışı ile’ ‘saygının’ arkasına saklanabiliyor ki?

Aksine Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda’nın ‘ev sahibi’ sıfatı ile dikkatini birkaç AP Kuralına çekmek istiyorum.

AP Usul Kuralları - AP Üyeleriile ilgili Kural 9: bent 2. “Siyasi Grupların üye davranışları karşılıklı SAYGI ile karakterize edilir.

Kural 9:bent 3. “Bu Kural uygulanması hiçbir şekilde meclis tartışmalarının ne canlılığına olumsuz etkisi ne de üyenin konuşma özgürlüğüne zarar verecektir.

Sosyalist Grup Başkanı Swoboda, ‘iki taraflı diplomasi’ kuralları uyarınca ‘ev sahibi’ sorumluluk ve yükümlülüğünü kullanmaktan ‘imtina eden’ davranış vetutumları ile koskoca T.C. Parlamentosu Ana Muhalefet Partisi Lideri kapı önünde süründürülmüş ve aşağılanmıştır.

Tüm kültürlerde en büyük 'saygısızlık' misafiri kapıdan çevirmektir.

Hele bizim kültürümüzde , 'misafir umduğunu değil, bulduğunu yer.'

Fakat ne yazık ki ;kiimi 'kraldan çok kralcı' blogger; “Siz yerden göğe kadar haklısınız. Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda! Kılıçdaroğlu ile sosyal demokratlar bu ülkede iktidar olamazlar;” bir diğer blogger ise; “Aferin Swoboda! Ben de olsam konuşmazdım” derken Başkan Swoboda’yı şımartan tümceleriyle bitiriyordu.   

TBMM çatısı altında 14 Mayıs 1950 yılından günümüze kadar gelenekleşmiş Grup Toplantıları’nda ‘ana muhalefet’ partisi Lideri Kılıçdaroğlu tarafından Parti Meclisi’nde kullandığı ‘konuşma metnini’ AİHEB doğrultusunda yurt dışında da rahatlıkla kullanabilir.

Diğer yanda ise ”AP şiddetli bir ‘insan hakları savunucusudur.’konuşma özgürlüğü, adil seçimler ve ezilenlerin haklarını almak için mücadele eder.”   

Türkiye’nin ‘iç işlerine’ müdahale etmek yerine, Başkan Swoboda grup adına Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu kucaklamalı, desteklemeli idi.

Kazanan ve dolayısıyla gülen taraf Türkiye’nin ‘Sosyal Demokratları’’ olurdu.

Değil mi?

20.05.2013, Türkiye

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Kraldan çok kralcı" ilan ettiğiniz blogger olarak yazımda kullandığım"Siz yerden göğe kadar haklısınız, Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda! Kılıçdaroğlu ile sosyal demokratlar bu ülkede iktidar olamazlar, yalnız bir sır vereyim; sizin bu kafayla sizin oralarda da sosyalistler." cümlesinden hareketle Swoboda'yı şımarttığım kanaatine varmışsınız.Yazımın sonuna parantez içinde ünlem (!) koymadığım için herhalde.Birde sonunda parantez içerisinde ünlem(!) varmış gibi okuyun isterseniz ki bir yazıdan söz ederken direkt olarak yazarın adını kullanın tartışma daha sağlıklı yürürsün, okur daha sağlıklı sonuçlara varsın...

Necati TÜFEKCİ 
 21.05.2013 19:30
Cevap :
Merhaba, sizden alıntı yapmış olduğum tümcede sadece sizi kast etmediğim için direkt sizin isminize gönderme yapmadım. Çünkü siz de okumuş olabilirsiniz; Milliyet BLOG VE DİĞER WEB SİTELERİNDE SİZİN GİBİ DÜŞÜNENLERİN SAYISI OLDUKÇS FAZLA olduğu için, 'kraldan çok kralcı bloggerlar' ifadesinde kast edilen siz dahil, sizler gibi düşünenlerdir. Çoğul anlam ifade etmektedir. Ayrıca direkt sizin isminizi vurgulamaktan beni alıkoyan hiçbir neden bulunmamaktadır. Teşekkür ederim.  22.05.2013 3:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 894
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster