Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Nisan '14

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
11969
 

"Nuh büyük tufan" Filmi / Kuran'a göre " Hz Nuh Tufanı" Kıssası

"Nuh büyük tufan" Filmi / Kuran'a göre " Hz Nuh Tufanı" Kıssası
 

resim görsel netten alıntı


Bu gün (06 Nisan pazar)   sabah kahvaltısının ardından, eşimle birlikte daha önce fragmanını izlediğimiz ve sevgili "Kedimi n Hobi Defteri" isimli blogspot arkadaşımın film ile ilgili paylaşımı sayesinde ilgimi çeken "Nuh Büyük Tufan" filmine gittik. Film konusunu ve filmde işlenişini merak etmiştim. Öncelikle belirtmek isterim ki, filmi görmek isteyenler lütfen etkilenmesin. Ben  filmden beklediğimi bulduğumu söyleyemem. Ancak 3 boyutlu  Fastantik film izlemeyi sevenler için kaçırılmaması gereken bir film olduğunu söyleyebilirim.Tabi oyuncuların da hakkını yememek lazım.

Yönetmenliğini Darren Aronofsky'nin yaptığı filmin başrollerini, Jennifer Connely, Emma Watson ve Antony Hopkins  paylaşıyordu..

Film Malezya, Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri' gibi ülkelerde yasaklanmış, bilmiyordum. Mısır'daki El Ezher Üniversitesi de filmin yasaklanması yönünde fetva vermiş. Ülkemizde ise ilahiyatçılarımız filmi dini kaynaklarla uyuşmadığı için eleştirmiş... Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Harman: Kur\'an-ı Kerim ve Tevrat tufana ilişkin bilgiler aktarıyor. Bu iki kaynağa göre filmde anlatılanlar doğru değil. Filmde gösterilenin aksine inanmayan tek bir kişinin bile gemiye binmesi söz konusu değil. Peygamberlik imajını zedeleyen unsurlar var.demiş.

Prof. Dr. Muhit "Film Nuh diyor, peygamber demiyor."

Diğer ilahiyatçılarımızın eleştirilerini   http://gundem.bugun.com.tr/nuh-buyuk-tufan-filmi-haberi/1049549?lgklwqqepojzfriq linkten okuyabilirsiniz...                                                

 

 

 

Filmde islami kaynaklara hiç değinilmemiş olan  Hz. Nuh Tufanı Kıssasının Kuran'da  nasıl anlatıldığını  paylaşmak istedim.

Hz. Nuh, Idris aleyhisselamın göge çıkarılmasından sonra, azan insanlara peygamber olarak gönderildi. Insanlar putlara tapmaya basladi. Cenab-i Hak bunun icin Nuh aleyhisselamı peygamber olarak gönderdi. O zaman 50 yasinda idi. Yillarca insanları dine davet etti, putlara tapınmaktan sakındırdı ve Allah-ü Tealaya ibadet etmelerini söyledi. Ama Nuh aleyhisselama kendi oglu Yam yani Ken'an bile iman etmedi, hatta alaya alıp iskence ettiler: « Andolsun ki Nuh'u elçi olarak kavmine gönderdik. Dedi ki: Ey kavmim ! Allah'a kulluk edin, sizin ondan baska tanrınız yoktur. Dogrusu ben, üstünüze gelecek büyük bir günün azabından korkuyorum » (A'raf, 59) . Nuh aleyhisselam insanların davetine icabet etmedikleri için onlara beddua etti:« (Rabbim!) Sen de bu zalimlerin ancak şaşkınlıklarını arttır » (Nuh, 24). Allahü Teala da bundan sonra Nuh aleyhisselama gemi yapmasını emretti: « Gözlerimizin önünde ve vahyimiz (emrimiz) uyarınca gemiyi yap ve zulmedenler hakkında bana (bir şey) söyleme ! Onlar mutlaka bogulacaklardir ! » (Hud, 37) . Gemi bitince tufan oldu (denizler taşti ve her taraf su oldu). Nuh aleyhisselam sayisi 80 kisi kadar olan mü'minler ile 3 katlı olan gemiye bindi. Nuh aleyhisselam gemiye her hayvandan birer çift aldı. Oglu Ken'an'ı da gemiye almak istedi, ama o "Beni sudan koruyacak bir daga sıgınacagım" dedi, gemiye binmedi ve hemen bir dalga onu alıp boğdu. Allah Teala da Nuh aleyhisselamın bu oglu hakkında af dilemesine karşılık: « (...) Ey Nuh ! O asla senin ailenden degildir. Çünkü onun yaptıgı kötü bir istir. O halde hakkında bilgin olmayan bir şeyi benden isteme.(...) » (Hud, 46) buyurdu. Sular daglari aştı, insanlar ve hayvanlar telef oldu. 150 gün geçtikten sonra Allahü Teala: « Yere suyunu çek; göge: ey gök sen de yağmurunu tut » buyurdu ve bunun üzerine yağmur durdu, sular çekildi. Gemi Cudi dağına oturdu. Hz. Nuh'a inanıp kurtulan insanlar aç oldukları ve dagda yiyecek olmadıgı için Nuh aleyhisselamın emri üzerine ellerinde olan bütün yiyecekleri birleştirdiler ve böylece ilk defa Aşure yemeğini yaptılar.

İnsanlar Nuh aleyhisselamin 3 oglu Sam, Ham ve Yafes'ten türediği  icin Hz. Nuh'a ikinci Adem de denir. Nuh aleyhisselamin 1000 yasinda vefat ettigi söyleniyor, ama Kur'an-i Kerim'de : « Andolsun ki biz Nuh'u kavmine gönderdik de o 1000 yildan 50 yil eksik bir süre yanlarinda kaldi.(...) » (El-Ankebut, 14) geciyor. . Hz. Nuh gemicilerin ve marangozların piri sayılır, çünkü bu işleri Allah'ın ihsanıyla ilk defa o yapmıştır.

a- Hz. Nuh'un Oğlu ile İlgili İsteğinin Yersizliği

"Nuh Rabbine seslendi: "Rabbim! Oğlum benim ailemdendir. Senin verdiğin söz elbette doğrudur. Hem sen karar verenler arasında en isabetli kararı verirsin" dedi.
Allah, "Bak Nuh! dedi. O senin ailenden değildir; çünkü o bir kötülüktür (her yanından kötülük taşıyor). Bilmediğin şeye karışma. Kendini bilmezlerden olmayasın diye sana öğüt veriyorum."
"Rabbim!" dedi. "Hakkında bir bilgim olmayan şeyi senden istemekten sana sığınırım. Eğer beni bağışlamaz ve bana acımazsan kaybedenlerden olurum." (Hud 11/45-47)

b- Karısı

"Allah, inkar edenler için, Nuh'un karısıyla Lut'un karısını örnek gösterir: Bunlar, kullarımızdan bu iki iyi kulun nikahı altında idiler. Derken onlara karşı hainlik ettiler. Kocaları Allah'tan gelen hiç bir şeyi onlardan savamadı. O ikisine de: "Ateşe girenlerle beraber siz de girin" dendi." (Tahrim 66/10)


 


Kaynak:ww.enfal.de/nuh.htm


 Kur'anı Kerim Türkçe Meali

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Sinema sitesinde de yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kesinlikle beklenenin altında kaldığını söylemeliyim. Yıldız bir oyuncu için kesinlikle çok düşük kalmış bir rol ve oynanan rolünde vahameti ortada zaten. İzlemek isteyenler çok sıradan bir film izleyeceklerini bilmeliler.

cenghan özdemir 
 12.02.2017 20:28
 

Sinemalarda gösterime girdiği gün gittim fakat film hakkında görüşlerimi sizlere kısaca özetleyeyim. Aslında beklendiği kadar beni tatmin etmedi. Neticede türkler hakkında bilinen oldukça çok yanlış yönlendirmeler var. hollywood yıldızı bir oyuncu olarak bence bu rol oldukça vasat kalmış. Eğer gerçekten kaliteli ve akılda kalıcı bir hd film izlemek istiyorsanız bence önce film hakkında yorum yapan kitleyi göz ardı etmemeniz gerekmektedir.

Hakacan İnan 
 06.09.2015 2:13
 

Filmi çok beğenmedim açıkçası çok durağan işliyor ve tabiki bizim dinimize uygun değil Tevrat’a göre yapmışlar biraz saçmalıklar senaryosu olmuş hollywood dinle alakalı film yapmasın bence yapamıyorlar çünkü. Şu aralar beğendiğim önce güzel filmlerden biri John Rick izleyebilirsiniz.Süper bir film olmuş Keanu Reeves yine süper oyunculuğunu göstermiş. Bitmeyen aksiyon sahneleri ile örnek bir film olmuş. Hele o silah kullanışı ve vurma sahneleri o kadar gerçekçiki bu noktada yönetmenine imrenmemek elde değil. Kesinlikle izlemenizi öneririm

Burak Yalçın 
 29.01.2015 22:42
 

Türk halkının genelini bilmiyorum ancak benim düşüncem Russell Crowe türkler hakkında ciddi anlamda yanlış düşüncelere sahip bir insan. Gerek bu filmde oynadığı karakter gerekse yönetmenliğini yaptığı [URL="http://hd-filmsitesi.com/son-umut-the-water-diviner-full-izle/"]Son Umut[/URL] filminde Osmanlıları ezmesi benim içimde antipati oluşmasına fazlasıyla yetti. Yılmaz Erdoğan'ın bir nebze ancak Cem Yılmaz gibi bir türkün bu filmde rol alması oldukça kalp kırıcı.

Kerem ALTANSOY 
 13.01.2015 15:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 147
Toplam yorum
: 949
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 4291
Kayıt tarihi
: 08.06.12
 
 

Anadolu Üniversitesi İktisat  mezunuyum. Emekli muhasebeciyim. Felsefe, İlahiyat, Sosyoloji ve Ps..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster