Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '06

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1385
 

'O, yan gelip yatmadı'

'O, yan gelip yatmadı'
 

Bugün, İzmir-Bergama’da bir cenaze töreni vardı. Son günlerde, bizleri her gün her gün öldüren, her gün her gün kanatan onlarca Mehmetçik naaşından biri daha Bergama’dan tüm asalet ve azametiyle geçti.

Törende bir pankart dikkatleri çekiyordu. Pankarttaki sözler içlerimizi bir kere daha acıttı, burktu, kanattı: "O, yan gelip yatmadı".

Her konuda uzman olan, her şeyi bilen, her probleme anlasın anlamasın Kasımpaşa kıvamında çözümler bulan müthiş bir başbakanımız var. Ne mutlu bize. Beyefendi’de çözümsüz dert yok, aşılmayacak engel, atlanmayacak hendek namevcut. Hele bir de, o külhani tarzı, küçük dağları ben yarattım aromalı hitabeti, karşıma çıkanı yakarım stili yok mu? Vallahi de billahi de sırtı yere gelmez bu milletin(!).

Ne zaman hassas bir konuda konuşsa, demeç verse olay oluyor. Yad ellerde sefir azarlıyor, Çukurova’da çiftçi. Kendisi bir bilgi veriyor, arkasından on tane danışman, müşavir, sözcü düzeltme yapacağız diye şekilden şekile giriyor.

Askerlik, yan gelip yatma yeri değildir diye buyurdular. İçinde bir tek gram asker, Mehmetçik, ordu, vatan, millet, bayrak, yurt sevgisi olan bir kişi söyler misiniz; üç beş tane çapulcu ile mücadele etmek için her gün her gün ölen bu insanların yaptığı mücadeleyi böylesine basite indirgeyebilen bir şahıs hakkında nasıl müspet düşünebilir. Bu zat-ı muhteremlere oy veren, destek veren sözümona muhafazakarlar, sözümona milliyetçi-mukaddesatçılar ve hedefini şaşırmış solcular; bir dinleyin bakalım şimdi yüreğinizi, sızı var mı sızı? Aklınızı başınıza devşirin artık.

Devlet yönetmek, şirket yönetmek gibi olmaz kardeşim. Ciddiyet, gerektiğinde azamet, gerektiğinde tevazu ister. Bir devletin başı, an gelir kartal olur pençesiyle, an gelir derviş olur asasıyla. İcazetiyle oturduğu koltuğundan milletini azarlayamaz, paylayamaz. Adama, "sen kim oluyorsun, otur oturduğun yerde, git şirketlerinin başına burası ticarethane değil" deyiverir bu millet.

Bu aziz milletin, bugüne dek saygınlığından gram yitirmemiş kaç kurumu varsa, en başlarında ordusu gelir. Kesinlikle militarist bir kişi değilim, olmadım da. Aksine askerin askerlik yapmasını, alanı dışına çıkmaması gerektiğini savunur ve düşünürüm. Her siyasi ve sosyolojik olayda tezlerini orduya dayandırarak güçlendirmeye çalışanlardan hiç olmadım. Ama söz, her birimizin tozunu toprağını yuttuğu, eşini, dostunu, atasını, dedesini feda ettiği askerlik kurumunun şahsında bir polemiğe dönüşürse o zaman da her duyarlı Türk insanı gibi tepkimi koyarım ortaya.

Bugün Bergama’da tüm asaletiyle, bayrağa sarınmış giden yiğit, yan gelip yatmadı Sayın Başbakan, vurulup alnından tertemiz yattı kutlu vatan toprağına. Keşke onun eriştiği mertebenin ayak ucuna bizler de ilişiversek değil mi? Ne dersiniz sizce mümkün mü?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

çok doğru yazdıklarınız.size katılmamak elde değil.herzamnki gibi değerli(!)başabakanımız yine yanlış biir cümle kullandı.hiçbir asker yan gelip yatmaz....hiçibiri...asıl kendileri yan gelip yatıyorlar.lübnana asker göndereceğinize önce terörü bir halledin..terörü....yan gelip yatanlar belli oluor sevgilerimle..beyza

Beyza'ca Yazılar 
 12.09.2006 12:34
Cevap :
Değerli katkı ve yorumlarınız için teşekkür eder, paylaşımınızın devamını dilerim. Sağlıcakla kalınız.  12.09.2006 13:08
 

Düşen ateşler bizim canımızı yakıyor, etimiz kemikten ayrılıyor ama birileri rahat rahat konuşuyor! Yan gelip yatanlar ortada! Bu mübarek tabutların altında can vermeliler!

tervedus 
 11.09.2006 16:26
Cevap :
Değerli yorum ve katkınız için teşekkür ederim. Bu milletin mayası çok sağlamdır, bıçak kemiğine dayanana dek mağruriyetini korur ama sözkonusu olan kutsal bildikleri olduğunda işin rengi çok ama çok değişir. Tarih bunun sayısız örnekleri ile doludur. Katkı ve katılımınızın devamını dilerim. Bu beraberliklerle var olmaya devam edeceğiz, unutmamak gerekir.  11.09.2006 16:50
 

Ağzınıza yüreğinize sağlık. Yazdıklarınızın her bir kelimesine katılıyorum. Hükümet olmak yeri de yan gelip yatma ve başkalarına çamur atma yeri değildir. Herkes kendi işini güzellikle yaptığı sürece sorun çıkmaz. Onların demokrasiyi anlayış biçimleri dünya ile uyuşmuyor ki askerleri anlayış biçimleri uyuşsun. Bizler uykularımızı bölmüyorsak bunu her nöbette olan askere borçlu olduğumuzu bilelim yeter.

Levent BİÇKİN 
 10.09.2006 13:34
Cevap :
Değerli yorum ve katkılarınız için teşekkür ediyor, katılımınızın devamını diliyorum.  11.09.2006 8:11
 

Yazınıza canı gönülden destek veriyorum.Keske herkes böyle tepkiler koysa bu sayfalarda.Hatta herkes bu konuda yazı yazsa sesimiz cığlık,çığlıklarımız haykırıs olsa,belki sagır sultan duyar sesimizi.Belki agızlarıyla konusmayı bilir bazıları baska yerleri ile degil...

-Emir- 
 09.09.2006 16:25
Cevap :
Katkı ve yorumunuz için teşekkür ediyor, katılımınızın devamını diliyorum.  11.09.2006 8:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 902
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3723
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster