Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Kasım '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
728
 

"Öğrenci evleri" kimsenin başına bela olmadan.

"Öğrenci evleri" kimsenin başına bela olmadan.
 

milliyet.com tr. den alınmıştır.


Öğrenciler ile ilgili bir konu atıldı ortaya. "Kız ve erkeklerin aynı evlerde kaldığı ihbarlarını bir kenara atamayız. Valiliklerimizle, emniyet teşkilatımızla bu tür ihbarları değerlendirip, üzerine gidiyoruz”

Yukarıda ki sözü kim söyledi?

Sayın Başbakan. Konu biraz çetrefilli geldi. Çünkü gençliği ilgilendiren bir konun üstelik kanunen yapılacak bir işlem olmayacağını bile bile, ortaya atılması ve bu zamanda böyle bir konunun gündeme Başbakan tarafından getirilmesi.

Herkese bir yorum yaptırdı.

Örneğin sayın Kılıçdaroğlu konuyu "Senin derdin yurt sorunu değil, senin derdin karma eğitimi ben nasıl yok ederim, senin derdin o"diye değerlendirdi.

Bu gün günlerden "Salı" olduğu için partilerin grup toplantısı vardı.

Sanırım Başbakana öğrencilerin yurt sorunu meselesi de aktarıldı. Yani "barınma" sorunu.

Bunun yanında yurt bulamayan öğrencilerin dışarı da tuttukları ve "öğrenci evi" diye isimlendirilen evlerde kaldıklarında meydana gelen olaylar.

Sonrasında oluşan "mahalle" şikayetleri. Başbakan da bu konuyu gündeme getirmiş olabilir.

Zira bu nedenle hem ekonomik olarak hem de örf, adetler gereği mağdur olan bir kesimin var olduğu gerçek. Onlar da öğrenci ve onların aileleri.

Nüfus olarak ve oy potansiyeli olarak iyi bir yekûn oluşturan bu kesim sözle değil soruna çözüm bulunarak mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor.

Öğrenci evleri ile ilgili bir çok çözüm yolu var. İşte bir tanesi.

Haddim değil ama sayın Başbakana bir öneride bulunayım artık üç gün gibi bir süreçte iki hatta üç katlı evler yapılabiliyor. Üstelik bunların siparişi ve hazırlanması 20 günde tamamlanıyor.(Prefabrik veya yanmaz ağaç vb. konutlar)Van depremi ve Suriyeli mülteciler için oluşturulan konutlar örnekleri.

Üniversiteler de okuyan öğrencilerle diğer öğrencilerin birinci öncelikli sorunu "barınma" olduğuna göre şu TOKİ' den sorumlu bakanımıza gerekli talimatları vererek yerel yönetimlerle de gerekli koordinasyonu sağlayarak kız ve erkek evleri inşaat ettirseniz.

Gerekirse öğrencilerin bulunduğu merkezlerde iş alanı yaratmak için (istihdama katkı) bu evleri işletecek kişilere kredi ve finansman sağlayaraktan olabilir.

Bu soruna bir çözüm bulsanız. Öğrenci evleri birbirinden sizin istediğiniz gibi ayrı olsa.

Sorumlu olacak işletmeciler de bulunmuş olduğundan seçim zamanı gerek muhafazakar, gerekse muhafazakar demokratlarla, diğer sağcı, solcu, emekli ve barınmaya yani eve kavuşan öğrencilerin ve o yöredeki aş ve iş peşinde koşan insanların da oyunu alsanız. Size bir de dua etseler.

Ne Valiler ne de Emniyet uğraşsa? Ne de öğrenciler ve aileleri mağdur olsa? Mahalleli rahat uyusa.

Şeçim için gerekli projeleri üretenlere bir duyru. Bununla ilgili gerekli kanun düzenlemesi de gerekmiyor. Bu yetki yerel yönetimlerde var.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Doğru, seçime de yetişir, istihdamı da artırır... Hatta bu evlerin inşasında bizzat öğrenciler de çalışarak eğitim masraflarını çıkarabilirler... Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 08.11.2013 16:13
Cevap :
Saygılarımla  09.11.2013 2:28
 

Kıymetli E.Ruhi YALÇIN:Yerinde bir kaç öneri. Toki gibi evlerin yapılması,Öğrenciler için iş alanlarının yaratılması.Bunlar olabilen önerilerdir.Hem de öyle büyük bütçeye gerek yok.Lakin bu öneri Sayın Yalçından geldiği için Padişah bunu kabul etmez o kendi önerisini gündemde tutacak.Dikkatsiz avlanan avcı hem hakim görür,hem savcı.Saygılar sunuyorum Üstada,.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 06.11.2013 10:24
Cevap :
Efendim karşısında adam akıllı muhalefet yapacak halkın nabzını tutan ve çözüm önerisi sunan birisi yok. "O da bunu biliyor" İstismar olacak ki nemalanısın. Kim istismarı yaratan? Oluşması ve sürmesi için ortamı canlı tutan? İki soruya da cevap "kullanan". Saygılarımla  07.11.2013 14:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 371
Toplam yorum
: 503
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 799
Kayıt tarihi
: 14.02.09
 
 

Adalet önce kendimizde başlamalı ve haksızlıklar sorgulanmalı  ve hataların, afetlere dönüşmeden ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster