Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
291
 

"Öğret ona"

"Öğret ona"
 

"Öğretmek"


İyi akşamlar,

Bir eğitimci olarak "öğretmek" ve "öğrenmek" eylemlerinin kolay olmadığını, ancak yaşam boyu sürdüğünü biliyorum. Yaşamda ilk öğretmenlerimiz anne-babamızdır. Günümüzde okul öncesinde Anaokulu öğretmeni, Eğitim öğretim başladığında ilköğretimdeki öğretmenimizdir. Annesinden ayrılıp okula kimi zaman ağlayarak ve istemeden, kimi zaman güle oynaya okula gelen çocuklarımızda sağlam temellerin atılması, meslektaşlarımızın sabır ve öğretme çabası ile mümkündür. Aileler bunun farkında olduklarında öğretmenden beklentilerini farklı biçimlerde ifade ederler. Abraham LINCOLN, veli olarak oğlunun öğretmeninden beklentilerini ona yazdığı mektupla dile getirmiş. Ben tekrar tekrar okuduğum mektuba burada yer vermek istedim.

"Abraham LINCOLN den Oğlunun Öğretmenine" YAZILMIŞ MEKTUP

PAYLAŞILMALI, BİR KEZ DAHA OKUNMALI.


Sevgiler...

L.G.E

Abraham LINCOLN den Oğlunun Öğretmenine,

Öğrenmesi gerekli biliyorum. Tüm insanların dürüst ve adil olmadığını, fakat şunu da öğret ona; her alçağa karşı bir kahraman, her bencil politikacıya karşı kendini adamış bir lider vardır. Her düşmana karşı bir dost olduğunu da öğret ona. Zaman alacak biliyorum, fakat eğer öğretebilirsen, kazanılan bir doların, bulunan beş dolardan daha değerli olduğunu öğret, kaybetmeyi öğrenmesini öğret ona ve kazanmaktan neşe duymayı. Kıskançlıktan uzaklara yönelt onu.
Eğer yapabilirsen, sessiz kahkahaların gizemini öğret ona. Bırak erken öğrensin, zorbaların görünüşte galip olduklarını. Eğer yapabilirsen; ona kitapların mucizelerini öğret. Fakat ona; gökyüzündeki kuşların, güneşin yüzü önündeki arıların ve yemyeşil yamaçtaki çiçeklerin ebedi gizemini düşünebileceği zamanlar da tanı.

Okulda hata yapmanın, hile yapmaktan çok daha onurlu olduğunu öğret ona. Ona kendi fikirlerine inanmasını öğret, herkes ona yanlış olduğunu söylediğinde dahi. Nazik insanlara karşı nazik, sert insanlara karşı sert olmasını öğret ona. Herkes birbirine takılmış bir yönde giderken, kitleleri izlemeyecek gücü vermeye çalış oğluma. Tüm insanları dinlemesini öğret ona, fakat tüm dinlediklerini gerçeğin eleğinden geçirmesini ve sadece iyi olanları almasını da öğret. Eğer yapabilirsen üzüldüğünde bile nasıl gülümseyebileceğini öğret ona.

Gözyaşlarında hiçbir utanç olmadığını öğret. Herkesin sadece kendi iyiliği için çalıştığına inananlara dudak bükmesini öğret ona ve aşırı ilgiye dikkat etmesini. Ona, kuvvetini ve beynini en yüksek fiyata satmasını fakat hiçbir zaman kalbine ve ruhuna fiyat etiketi koymamasını öğret.

Uluyan bir insan kalabalığına kulaklarını tıkamasını öğret ona ve eğer kendisinin haklı olduğuna inanıyorsa dimdik dikilip savaşmasını öğret. Ona nazik davran ama onu kucaklama. Çünkü, çeliği ancak ateş saflaştırır. Bırak sabırsız olacak kadar cesaretine sahip olsun, bırak cesur olacak kadar sabrı olsun. Ona her zaman kendisine karşı derin bir inanç taşımasını öğret. Böylece insanlığa karşı da derin bir inanç taşıyacaktır. Bu, büyük bir taleptir, ne kadarını yapabilirsin bir bakalım. O ne kadar iyi, küçük bir insan. Oğlum.

Abraham LINCOLN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 67
Toplam yorum
: 61
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1495
Kayıt tarihi
: 23.02.08
 
 

Hazır Giyim alanında meslek dersi öğretmeniyim. Ankara Kız Teknik Yüksek Öğretmen okulu Giyim böl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster