Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '12

 
Kategori
Öğretmenler Günü
Okunma Sayısı
1354
 

“Öğretmenler günü” gelince…

“Öğretmenler günü” gelince…
 

Öğretmenler insan mühendisidir.


Bir hüzün kaplar içimi “Öğretmenler Günü” gelince. 1969-1990 yılları arasında öğretmenlik yaptığım günlerim gelince aklıma, 1981 sonrasındaki samimi, sıcak, duygu yüklü öğretmenler günü kutlamaları ile günümüzdeki kutlamaları karşılaştırdığımda, hep bir hüzün kaplar içimi.

24 Kasım Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür.

 Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında, 24 Kasım’ınher yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanması kabul edilmişti.

Göstermelik “öğretmenler günü kutlamaları” yapılan cefakâr öğretmenlerimiz için gerçekten neler yapabildik?

Dedim ya “Öğretmenler Günü “gelince, bir hüzün kaplar içimi. Neden mi ?

Onları öğretmen okullarında “dört dörtlük” yetiştirebildik mi? Yıllardır atama bekleyenleri sevindirebildik mi ? “Neresi olursa giderim” diyenlerin can güvenliğini ve kalacak yerini sağlayabildik mi ? Kaçırılan öğretmenler  geldi aklıma.“Yarın ne olacak?” diye endişe etmeden, rahatça uyuyamayan öğretmenlerimizi düşünüyorum. Yıllardır eş durumundan atamaları yapılmadığı için, ayrı ayrı yerlerde görev yapan parçalanmış öğretmen aileleri ne olacak? Öğretmenlerimizi alanlarında “uzman” olması için tamamını “hizmetiçi eğitimde” mesleki açıdan yetiştirebildik mi?

Maaşıyla zor geçinen öğretmenlerimize,  ilerleyen teknolojiye uygun donanım verdik mi? Ayda bir defa köyden kente geldiklerinde, dinlenmeleri için “zarar ediyor” diye kapatılmaya başlanan  veya özelleştirilen “öğretmenevlerimiz”de kolaylıkla yer bulup, kalabilirler  mi? Alanlarında mezuniyet diplomaları bulunduğu halde, atamaları için diğer mesleklerle birlikte  niçin  KPSS ‘ye alınırlar ?

Bu üzüntülerime 01 Mart 2012 tarihinde bir yenisi daha eklendi. Alo 147 hattı.  Milli Eğitim Bakanlığı’nca hizmete sokulan “eğitimle ilgili talep, şikâyet, görüş-öneri ve ihbar hattı.” Kanımca Alo 147 hattı –öğrenci ve veliler tarafından- en çok şikâyet ve ihbar için kullanılacaktır.

Ancak,  Alo 147’ye öğrenci ve veliler tarafından yapılan ve işleme konulan asılsız ihbar ve şikayetler eğitim yuvalarında başta öğretmenler olmak üzere herkesi tedirgin eder, huzursuzluğa neden olur. Okullarımızın başarısını düşürür. Öğretmen ve öğrencilerde güvensizlik yaratır. Bu durumda öğretmenlerimizde haksız yere mağdur edilme kuşkusu hep sürecektir.

Eğitimin en önemli unsuru olan geleceğimizi şekillendiren insan mühendisi fedakar “öğretmen”lerimize  gereken önem ve  değeri verebiliyor muyuz ?

Ne demişti   Başöğretmenimiz ATATÜRK ?

“Gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenlerin eseridir.”

Geçmişe dönüp baktığımızda, “eğitimi bir bütün olarak görebilmek, belirli bir öğretim alanında uzmanlaşmak, mesleki bilgi ve becerilerini etkili olarak uygulamak durumunda”olan sevgili  öğretmenlerimize  verilen değer ve duyulan saygı önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından  ne güzel ifade edilmiş.

 “Dünyanın her yerinde öğretmenler toplumun en özverili ve en saygıdeğer öğeleridir”

 "Milletleri kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir."

Atatürk'ün manevî mirasına en fazla sahip çıkması gereken kesim, öğretmenlerdir.

Muallimler, Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli, bu evsaf ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir."

24 Kasım Öğretmenler Günü” gelince, - daha önce izlediğimiz gibi - klasik kutlamalar ve konuşmalar yapılacak.“Huzur evleri”ndeki emekli öğretmenler ziyaret edilecek.  Programda varsa, öğretmenlerimizin resim, spor ve tiyatro etkinlikleri izlenecek, koro ve solo konserleri dinlenecek ve öğretmenlerimize övgüler yağdırılacak.

Bu törenlerde mesleğe yeni katılan idealist, onurlu ve vatan çocukları için kendini feda eden öğretmenlerimizin ışıldayan gözlerindeki mutluluğu paylaşırken, onların çektikleri sıkıntılar aklıma gelince,  yine bir hüzün kaplar  içimi.  

Öğretmenler günü gelince, özellikle ilk ve ortaokul öğrencileri öğretmenlerinin “Öğretmenler Günü”nü kutlamak için ellerinde çiçeklerle okula gelecekler. Öğretmenlerinin elini öpüp çiçeklerini verdiklerinde, öğretmenleri onlara sevgiyle gülümserken, yine bir hüzün kaplayacak içimi.

Eğitimci olarak diyorum ki; öğretmenlerimize verilecek en güzel armağan nedir?

Çalışkan, dürüst ve insani değerlere sahip insanlar olmamız, sevgi dağıtıp içimizi aydınlatan “insan mühendisi” öğretmenlerimize verebileceğimiz en güzel armağandır.

Ebediyete intikal etmiş bütün öğretmen ve eğitimcileri rahmetle anıyorum.

Değerli meslektaşlarıma, sevgili öğretmenlerimize çalışma arkadaşları ve öğrencileriyle daha mutlu ve başarılı, sevenleriyle de sağlıklı ve huzurlu yaşamalarını diler, “Öğretmenler  Günümüzü” içimi kaplayan hüznümle  kutlarım.

Sevgi ve saygılarımla.    19 Kasım 2012

Ali İhsan ÖZÇAKIR

MEB. Bakanlık Başmüfettişi (E)

e-mail: aliihsanozcakir@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öğretmenler gününüz kutlu olsun. Ve istediğim, istediğimiz halde ataması yapılmayan biz genç öğretmenlerin de. saygılar.

ARAL 
 21.11.2012 16:18
 

Bende sizin ve tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü şimdiden kutluyorum hayalleri yarıda kalmış biri olarak.

Dilek Şenakın 
 19.11.2012 18:33
 

Öğretmenler günümüz, şimdiden kutlu olsun Sayın Özçakar (Uzat elini tokalaşalım..!) Saygılar, esenlikler.

Erdal Ceyhan 
 19.11.2012 5:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 172
Toplam yorum
: 75
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 4713
Kayıt tarihi
: 07.04.09
 
 

50 yıllık eğitimciyim. İngilizce öğretmenliği ve Bakanlık müfettişliği yaptım. Bunca yıllık eğiti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster