Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mart '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
628
 

‘Ölüm var ya Ömer’’

‘Ölüm var ya Ömer’’
 

Ölüm çok mu uzak?


Ben küçük bir çocukken annemin anlatmaktan bıkmadığı bir hikayedir bu; ‘Ölüm Var Ya Ömer’.

Defalarca girişi ve gelişmesi farklı ama sonu hep aynı sözlerle biten bir hikayeydi bu benim için. Hz. Ömer  bir adam tutmuş ve her gün ona gelip ‘ölüm var ya Ömer’ demesi için para ödemiştir. Ta ki Hz. Ömer in sakalına ilk ak düşene kadar.

Defalarca dinlediğim hikaye artık ruhuma işledi. Her boş anımda, kendi kendime söylediğim bir söz oldu. Annemin bana anlattığı diğer bir hikaye ise bana 6 aylık hamile iken yaşadığı olaydır. O zamanlar da izlediği bir Hz. Ömer filmi sonrası ellerini göğe kaldırmış ve ‘ Allah’ım  bana bir erkek evlat ver adı Ömer olsun Ömrü boyunca Hz. Ömer in adaleti, merhameti ve diğer güzel ahlaklarının temsilcisi olsun’ diye dua etmiş. Hayat bu ya ben olmuşum adımı Ömer göbek   adımı da Faruk (Adil) koymuşlar. Gel zaman git zaman yaşımız 30 merdiven dayadı şimdi, olduk biçare.

Şimdi durup ara sıra düşünüyorum acaba ölümü düşünmek HZ. ALLAH tan korkmak doğru mudur. Ya da doğrusu bu mudur bu işin? Korku mu bize doğru olanı yaptırmalı ya da bu  olayı bu kadar karmaşıklaştırmadan.

Sınavlara girdiğinizde kaybetmekten korktuğunuz için mi başarılı olmaya çalışıyorsunuz? Yoksa kazanmaya olan inancınız mı sizi başarıya götürüyor? Ben hayatı boyunca her konuda da pek başarılı olamamış bir insanım ne yazmak ne okumak nede uygulamak ama bir konuda kendimi başarılı hissediyorum. İnsanları takip etmek bana haz veriyor. Onları başarılarına veya başarısızlıklarına giderken nasıl bir yol izlediklerini merakla takip ediyorum. Çoğu gözlemim de başarılı olan insanların kaybetmekten korkmadığını sadece başarmak için uğraştıklarını gördüm. Sonra kendi kendime Hz. Ömer veya diğer sahabeler veya Hz. Muhammed Hz. Allah ın gazabından korktukları için mi ona biat ettiler? Cevap çok basit hayır…

Hz. Allah tan korkarak biat etmenin bir manası yoktur, bunu Hz Allah ta bir çok ayeti kerimesin de bahseder. Eğer ondan sadece korkup biat etmemizi isteseydi. Ömrümüz boyunca tepemiz de şimşekler çaktırırdı. Hiç birimiz görevlerimizi yapmama hakkımızı kullanamazdık! buradaki mana sadece ‘sevgi’dir. Sevgi saygı insanı mutluluğa ve başarıya ulaştırır. İzlenmesi gereken yolun bu olduğunu artık bilimsel olarak da biliyoruz. Pozitif bilimler ve diğer kişisel gelişim topluluğu bize bunun ancak bu şekilde başarılabileceğini söyleyebiliyorlar. 

Üzerine söylenecek çok şey var,

Velev ki;

 

SEVGİ ile kalın

SAYGI ile kalın….

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1588
Kayıt tarihi
: 30.12.06
 
 

Kobi Danışmanı www.facebook.com/projeyazdanismanlik   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster