Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '19

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
66
 

"Ölümsüz Aşk"

Her canlı, ölümlü! Ölümsüz olan, yaşanılmışlığın izleriyle örünmüş, farklılığıyla hayatın kendisi insanın. Yaşadığı yüzyılın, otoritesinde- sistemi içinde- kendince hayat oluşturmasına müsaade edilmeyen… Yıllar geçse de, hep 29 yaşındaki görüntüsüyle, yaşamın renkleriyle hayat penceresini aralama çabası, kaçışların ve on yılda bir de olsa zamanını, sahte kimlik yaptırma mücadelesiyle geçiren, bir kadın ve “Ölümsüz Aşk”ın öyküsü anlatılıyor filmde...  İlk yıllarında, “Adaline Bowman” ismiyle başlayan yaşamı, sonraki yıllarda, değişik isimlerle ve hiç bir yerlere sığınamayan, kızını dahi, kız kardeşi tanıtma zorunda bırakılan bir insanın, her şeyden kaçışı. Ve en sonunda, kimliğinin açığa çıkışıyla, yaşadığı acıların tekrarındaki, tekrarsızlığıyla kesintiye uğrayan hayatın ve aşkın gerçekliğin de kendini bulmasıyla, sonlanacak yaşam iklimi.

“Ölümsüz Aşk” filmin kareleri içinde, seyircisine çok güzel ve önemli vurguları da vardı. Filmin bir sahnesinde, yeni tanıdığı kadına, genç adam, bir buket çiçek yerine, kitap başlıkları çiçek isimleri olan, kitapları hediye etmesi, kitabın önemine güzel bir vurguydu. İnsan denilen varlık her türlü baskının ve zorlamanın karşısında, kendini ayakta tutacak direniş noktası buluyor oluşu ve farklılıktan dolayı kesintiye uğrayan, aşka dair veya hayata dair yaşamların en sonunda bir yerlerde yollarının kesişiyor oluşuna vurgusu çok anlamlıydı, bence.  

Yaşadığın sistem içinde, iktidarların ve sistemlerin kendi düzenlerini koruma ve kollama durumunda, “Beyinlerin uyuşmuş, kalplerin taşlaşmış” hallerini seyircisinin gözlerinin önüne sergileyişiydi ; “Ölümsüz Aşk” filmi.

Filmin orijinali ( İngilizce adı) “The Age of Adaline” 2015 yılı yapımı, romantik fantastik film. Yönetmen : Lee Toland Krieger, Anlatıcı: Hugh Ross. Senaryo: J. Mills Goodloe, Salvador Paskowitz.

Oyuncular: Blake Lively, Michiel Huisman, Kathy Baker, Amanda Crew, Harrison Ford ve Elen Burstyn.

 İyi seyirler. 

 https://www.youtube.com/watch?v=wz97qVuHMWQ

Sedat Çalışkan

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevenlerin beden ve ruhlarında uyum ve ahenk olmalıdır mutlaka.Beden güçlü olsa da cılız bir ruhun ruhsallığında aşkı yaşamak mümkün olmaz hiçbir zaman...Filmi izlememişim.İzleyeceğim.Teşekkür ederim önerinize ve film hakkındaki yorum paylaşımınıza.Selamlar.

Abbas Oğuz 
 26.11.2019 18:25
Cevap :
Güzel yorumunuza ve önerinize teşekkür ederim.  28.11.2019 22:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 187
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 131
Kayıt tarihi
: 13.03.09
 
 

Zaman Tüneli : 1961 doğumlu, Emekli. Hayattan değil mesleğinden. Yaşama tutunmak için, yosun tutm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster