Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Kasım '11

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
309
 

Onlar, Sokakların Mobilyaları...

 Onlar, Sokakların Mobilyaları...
 

Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, canlı heykellere destek verdi.


 

 “Heykellerin üç boyutlusunu bilirdik amma, nefes aldıklarını bilmezdik.” Diyor vatandaşın biri. Hayranlık içinde sokaklarda sergilenen “insandan”  heykellere bakıp bakıp da böyle söylüyor. Hani şu caddelerde, kaldırımlarda rastladığımız insan heykellerinden bahsetmek istiyorum.

 Yükseklik tamam. Genişlik tamam. Eee, eni de tamam. Peki, heykel nefes alır mı? Bal gibi alıyor işte. İçinde insan mı var bu heykelin? Yok canım, daha neler.”  Etraftan, bunlar da konuşuluyordu o heykellere bakılırken.

Delikanlının  biri de; elektrik kontrol  kalemini, kadın heykelin, göğsünün en tümsek tepesine dokundurup,   “bakalım canı acıyacak mı.  Hakikaten içinde insan var mı” diye, ha bire batırıyordu.

Bu heykeller put gibi duruyor. Gözleri kapalı. Hareketsiz , sessiz,  konuşmadan, tebessüm etmeden, göz kırpmaksızın ve göz kapaklarına kadar elbiseleriyle  birlikte boyalı  vaziyette. Bu boyalar teni yakar, kavurur mu diye de düşünüyor insan.

Biz resimle uğraşırken bir çocuk annesine,  uzattığı işaret parmağını, heykelin göbeğine daldırmış bağırıyordu: “ Anneeeeee!  Bu heykel nefes alıyoru..!”

Bu çocuğa dikkat! Parmağı marifetli bunun. Parmağını, “Steteskop” olarak kullanarak doktorculuk oynuyor. İlerde garanti doktor olur. Parmakla nefes kontrolü olurmuş meğersem.

Bir diğeri de ablasına sesleniyor. “ Abla, kııııızz, bunun içinde insan var!” Böylesi görsel şölenler iyi de, şu ayaklarının dibindeki para kutusu olmasa diye de düşünüyor insan.

Onlardan biriyle konuştuk. “ Bizler, yerimiz olmadığı için sokağı tercih eden insanlar değiliz. Sanatın, sokakta da yapılabileceğini göstermek istiyoruz. Ruhumuzu kaldırım taşlarına sürerken, sanat yapmış oluyoruz. Bizler, birer ağlayan palyaçolarız. İpleri kendi elinde olan kuklalarız. Sokakta sanat yapılmasına inandığımız için, sokaklardayız” diyorlar.

Özetlersek, yaşanmakta olan yozlaşma ve bu yozlaşmanın getirdiği daralmaya, “hadi sende” ciliğe bir baş kaldırış bu. İlkeli bir ses ve yeni bir açılım yaratmak.

“Sokak Sanatçıları Atölyesi” mensupları, şehre dağılarak gösteriler yapıyor. Unutulmuş değerlerimizi sahneliyorlar. Bizleri uzun uzun düşündürüyorlar. Daha ne olsun?!

Bu konuda, Konak Belediye Başkanı  Hakan Tartan, temel amaçlarının. Sanatı kapalı mekanlardan, halkın nabzının attığı sokaklara indirgemek olduğunu belirterek “ Sokak Sanatçıları Atölyesi, yeni projeleriyle  sokakların mobilyaları olmağa devam edeceklerdir” diyor.

 

Mesut Selek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Muğla'dan Gökova'ya doğru giderken taş heykeller vardır, belki de görmüşsünüzdür. Dikkatinizi çekti mi? gerçekten sanatı sokaklara, beyaz badanalı avlu duvarları ile örülü Muğla sevdasına dökmeli. şairler, ressamlar, yazarlar, çizerler konuşmalı özgün avlu duvarlarının kapladığı beyaz görüntünün arasında hakla kaynaştırarak şenlik havası içinde buluşturmalı sanatı. Hoşçakalın üstadım, görüşmek dileğiyle...

Nabide Kılınç 
 01.12.2011 11:08
Cevap :
Beyaz badanalı toprak kokulu evler. Öğle uykusuna yatmış ipte asılı fistanlar, tumanlar, hırkalar oyalı yazmalar. Evi tuğladan yapmış, kızı da Muğladan almış ağaların Gökovada suya bakıp bakıp kazlara ekmek doğrayanların, kazların senfonisini dinleyenlerin , La violetera ile coşup, Come Prima ile sevdalanan okumuşların memleketi Mujğla. Marmarise her sene inerim. Yollardaki kayalıklarda her geçişte, filmler yaratırım . Onları oynatıp oynatıp, makaralara tekrar sararım. Her seferinde yeni yeni simalarla tanıkşırım o kayalıklarda. Kendimi b ile görürüm. Aatürk de vardır o kayalıklarda. Ararsam, seni de bujlurum. Tüfek çatar gibi peri bacalarından mamul Muğla'ya bin selam olsun.  01.12.2011 13:44
 

Fotoğrafını çekemedim diye üzülmemin sebebi hatıra fotoğrafı çekememek değildi. Ben fotoğraf sanatına ilgi duyuyorum bu anlamda bir fotoğraf kompozisyonu oluşturamamaktan duyduğum sıkıntıydı. Dediğiniz gibi İzmirli olduğumdan ve de genel iletişim aksaklığı sorunundan nasibimi almış olmam sebebiyle size anlatamamışım kusura bakmayın, selamlar...

sukriyekorkmaz 
 30.11.2011 17:34
Cevap :
Mesele anlaşıldı. Kompozisyon.. Eh, gün aşırı K.Yakadalar onlar. Havalar baha gibi. Çkarlar yine piyasaya. Makinenizizzzi hazır tutumn da bari, yer müsait. Çekin çekebildiğiizce. İzmirli blogcular iletişim zayıflığı içinde. Kabul. Tanışma toplantılarında kalabalıklaşıp, dddiğer illere fark atamıyoruz vesselam. Önümüzdeki günlerde İzmir blog buluşması olacak. Koordinatör, bu bloğun ve K.Yakanın muhtarı İlyas Beydir. Ondan bilgi alabilirsiniz. Gelenleri gelmeyenleri göreciz.Selamlar.  30.11.2011 19:58
 

Bu sanatın sokağa gelene dek olan sürecinde yaşanan sıkıntıları düşünüp ''empati kurguladım ''...Gencecik sanatçılar,sanattan gıdasını alamamış kötü siyasetçiler ve yöneticilerce gönlü karartılmış bir toplumun insanına, ruh canlılığı vermek için sokaklardalar...Milletin gerçek psikologları,ruh hekimleri bunlar...Helal olsun onlara...Helâl olsun bu sanatı MB sayfalarında bizlere ,özveriyle sunan siz üstadımıza...Teşekkürler...Saygılarımla...

Mesut Selek 
 30.11.2011 11:59
Cevap :
Her zamanki gibi, madolyonun arka yüzünü gösterme, irdeleme tarzı çıkışını muazzam. Dediğiniz gibi, iç dünyaları, acımtrak olarak aksettiriyorlar, Kumbarmsı kutularına düşeceek cismin madeni sesini kolluyorlar, gözleri kapalı olarak. Saatlerce, aç susuz göz kırpmadan, sessiz ve gözler kapalı. Su bile iiçemeden. Sanatçı kişiliğiniz çerçevesisnden okununca, yorumunuz daha da çarpıcı ve rfenkli oluyor. E, gari olsun o gadan. Gagı va, gagıcık va. Yorum va, yorumcuk da va. Selam sevgi ve saygı ile.  30.11.2011 16:18
 

Çok seviyorum onları izlemeyi bende ama nedense hiç fotoğraflarınız çekemedim, ya cesaret edemedim ya da kalabalıkta istediğim kompozisyon olamadı. Sanatın sokağa akması harika!

sukriyekorkmaz 
 30.11.2011 11:10
Cevap :
Aradan sıyrılıp, çekiverirdiniz.. Makinenizi uzatsaydınız, sizin için çekiverirdim. Dert ettiğiniz şeye bakın siz. Biz İzmirli blogcularda zaten, oldum ollası iletişim aksaklıkları oluyor. İstranbul hariç, en büyük blogcu topluluğu İzmirde. Bir araya gelinip tanışma ve çay sohbetlerine katılanlar çok az İzmirden. Öyle değil mi? Selam ve saygı ile bilgilerinize.  30.11.2011 16:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 868
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster