Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mayıs '15

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
58
 

"Onların elinde sıfırlandı ormancılık"

"Onların elinde sıfırlandı ormancılık"
 

Siyasi Partiler Ve...


- MİLYONLARCA İNSANIN YAŞAMINI ETKİLEYEN ama neredeyse hiç konuşulmayan bir konudur son ON YILDIR SÜRDÜRÜLEN ORMANCILIK POLİTİKALARI. HOŞBEŞ ÇAYEVİ’nde gündemimiz budur. Bu konuda TÜRKİYE ORMANCILAR DERNEĞİ ANTALYA ŞUBESİ tarafından düzenlenen bir etkinliğe katılan arkadaşımızı dinleyelim önce…

- Derneğin düzenlediği konferansın konusu ve konuşmacılar muhteşemdi ama KATILIM HAK ETTİĞİNCE DEĞİLDİ. Belki duyuru yetersizdi de onun için, belki de insanlarımız yozlaşmalara, bozulmalara karşı gerçekten duyarsızlaştığı için… Bilmiyorum.

- Konusu neydi?

- ‘’SİYASAL PARTİLER, ORMANLAR VE ORMANCILIĞIMIZ’’. Siyasal partilerin il yetkililerine duyurulmuş, gerekli yerlere afişler asılmış… Kimler vardı? CHP Milletvekili adayı Devrim KÖK, HDP Milletvekili adayı Saruhan OLUÇ, ormancı akademisyenler, araştırma görevlileri, çoğunluğu emekli, sosyal aktivitelere meraklı ormancılar…

- AKP’ nin ORMANCI milletvekili adayı?

- Yoktu…

- Halk?

- Yoktu…

- Bizler de yoktuk, çünkü duymamıştık… Neler anlatıldı, senden dinleyelim…

- Neler sunuldu, anlatmaya şimdi zaman yok. Ben size, bir katılımcının hazırladığı metni aldım, aynen aktarmak istiyorum.

* * *

‘’Önceki yıllarda da zaman zaman SİYASİ PARTİLER TARAFINDAN, SİYASİ ÇIKARLARA malzeme yapılan ormanlarımızın son on yılda artan hızla, yönetimdekiler tarafından YALNIZCA KENDİ YA DA YANDAŞLARININ ÇIKARLARINA HİZMET EDEN vahşi PROJELERLE, RANT ALANLARI HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜĞÜ tarafımızdan bilinmektedir. Aramızda TÜRKİYE ORMANCILAR DERNEĞİ’ nin çok değerli mensupları var.  O arkadaşlar o projeleri çok iyi bilmektedir. Her birini sayarak zamanınızı almayacağım. İşte bilinmesinde yarar olan BAZILARI;

* AKP, ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’ ne ‘’ Plan da neymiş? Şefler bakar ormana, ne gerekiyorsa yapar!’’ DİYEN BİR ADAM OTURTARAK YOLA ÇIKTI.

*ONLAR, ‘’ORMAN SINIRLARINDAKİ TEKNİK YANLIŞLIKLARIN DÜZELTİLMESİ İLE İLGİLİ YASA’ yı çıkarttırdı, NEYİN TEKNİK YANLIŞLIK OLDUĞUNU belirleyecek yönetmeliği yayınlatmadı, KESİNLEŞMİŞ ORMAN SINIRLARINI, o yasaya dayanarak siyasilerin talebine göre oynattı, bazı yerlerde ortaya çıkan ayıplar nedeniyle, KENDİ KULLANDIĞI KOMİSYONLARI davalık etti.

* ONLAR, Karadeniz Bölgesi’ nde ‘’ORMANLARIN ALTINA DİKSİNLER FINDIKLARI, NE ZARARI VAR?’’ dedi, ‘’Yarın onlar büyüyünce üstündeki ormanı kaldırmaya başlarlar!’’ denince, ‘’O ZAMAN GELECEK OLAN İKTİDARLAR DÜŞÜNSÜN!’’ dedi.

* ONLAR, ‘’KENT ORMANLARI’’ icat etti, aylarca yönetmeliğini yayınlatmadı, sonra yayınladı, KENDİ YÖNETMELİĞİNE UYMADI, YANDAŞ BELEDİYELERE, o belediyeler aracılığıyla YANDAŞ MÜSTECİRLERE devrine, kalıcı yapılar yapılmaması gerekirken, ARENALAR, LÜKS LOKANTALAR, KIR GAZİNOLARI, DÜĞÜN SALONLARI yapılmasına, o ORMAN ALANLARININ TİCARİ YERLEŞİM ALANLARINA DÖNÜŞMESİNE seyirci kaldı.

*ONLAR, 2003’te MİLLİ PARK sayısı 33 iken 2012’de sayıyı 40’a, TABİAT PARKI 17 iken 184’e çıkarttı ama tamamını MÜSTECİRLERİN PROJELERİYLE YAPILAŞMIŞ RANT ALANLARI haline dönüştürdü.

* ONLAR, hiç kimsenin haberi olmadan, iki yıl içinde boşaltılması kaydıyla ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ’ ndeki hizmet binaları ve tesislerin de içinde olduğu alanı AKSARAY yapılması için İKİLİ PROTOKOLLE ikram etti, koca orman teşkilatını, birbirini göremeyecek şekilde ANKARA’ ya saçtı.

*? ONLAR, ‘’Kamu yararı olması, başka yerde yapılmasının mümkün olmaması…’’ ANAYASA MAHKEMESİ tarafından ASIL KOŞUL olarak karar altına alınmış olmasına karşın, makamlara yerleştirdiği KÖLE BÜROKRATLARI aracılığıyla, dünya kadar 2B ve hazine arazisi varken, OKUL YERİ, SPOR ALANI, HASTANE ARSASI olarak ORMANLARIN İMAR ALANI olmasına yol açtı.

*ONLAR, bizzat Müsteşar Yardımcısı, Orman Helikopteri ile MADEN İZİN ALANI’ nı görmeden ve vize vermeden, İZİNLERE OLUR VERİLMEZ hale getirdi.

*ONLAR, ÖZEL AĞAÇLANDIRMA İZİNLERİNİN, BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİNDE oluşmuş BÜROKRAT+ ARACI birlikteliğiyle yandaşlara verilmesine çıtını çıkarmadı. Yönetmelik değişiklikleriyle doğal türlerin kesimi ardından AŞILI ZEYTİNLİKLER, CEVİZLİKLER, BADEMLİKLER kuruldu ki aslında ORMAN VASFI kaldırıldı o alanların.

 *ONLAR, orman sınırları dışına çıkartılmış olan 2B ALANLARININ PAZARLANMASINDA KIŞKIRTICI OLDU. ‘’25 Milyar Gelir sağlanacak’’ safsatasıyla BAŞBAKANININ televizyonlarda harita sallamasına, en gözde alanlara fahiş fiyatlar çıkartılarak ORMAN KÖYLÜSÜNÜN, KULLANICININ SATIN ALAMAMASINA, daha önce ANAYASA MAHKEMESİNİN BOZMA GEREKÇELERİNİ göz ardı eden yeni bir yasayla, PARASI OLANA İKRAM EDİLMESİNE yol gösterdi, ORMAN KÖYLÜSÜNE SAHİP ÇIKMADI.

*ONLAR, ormanları değil SU konusunu asıl İŞ KONUSUedindi, HES ALANLARI pazarladı. ÇEVRE VE ORMANI GÖZ ARDI ETTİ, her dava edilenin durdurulmasından anladık ki İDARE MAHKEMELERİ ve DANIŞTAY kadar bile koruyup kollamaz oldular ormanlarımızı.

* ONLAR, orman işçiliğini ihalelerle yandaş taşeronlara verdiler, YÜZ BİNLERCE ORMAN KÖYLÜSÜNÜ İŞSİZ BIRAKTILAR, kentlere göçmelerine neden oldular.   

* TSK’ dan sonra en disiplinli ve kurallara saygılı ORMANCILIK KALMADI. Belli bir hiyerarşik düzen içinde çalışarak, deneyim kazanarak yükselen, makamlara atanan ORMANCILAR SAVRULDU. Kıyıda, köşede, DEVLETE HİZMET ETMEYİ ZUL SAYAN kadrolar, ‘HIZLI BÜYÜYEN TÜRLER’ gibi yükseltildi, KÖLE BÜROKRATLAR KÖŞE BAŞLARINA YERLEŞTİRİLDİ. BUNLAR 12 YIDA, gerçek ormancılığı belki biraz öğreniyorlardı ki, bu kez de ROTASYONdiye bir SİSTEM GETİRDİLER. NE KADAR KENDİLERİ GİBİ DÜŞÜNMEYEN VARSA, deneyimlerine bakılmaksızın dağıtılmaya başlandı. HATTA, dün kullandıklarını bugün PARELELCİ diye DAĞITIR OLDULAR. Ama YANDAŞLAR korundu, çünkü VEKALETEN MASALARINDA KALDI.

*İŞTE BİR SİYASİ PARTİ VE ORMANCILIĞIMIZ…

* HERŞEYİ uzman arkadaşlarımız aracılığıyla İZLİYORUZ. GİDECEKLER, ORMANLAR VE ORMANCILIĞIMIZA KARŞI SON ONİKİ YILDA YAPILMIŞ OLAN TÜM İŞ VE İŞLEMLER İNCELENECEK, OLMASI GEREKEN SÜRDÜRÜLEBİLİR ORMANCILIK YENİDEN TESİS EDİLECEKTİR.’’

* * *

- BU SUNUMU YAPABİLDİ Mİ BİLMİYORUM. Bir süre sonra oradan ayrılmak zorundaydım, ayrıldım.

- Bir başlığı var mıydı bu sunumun?

- EVET; ‘’ONLARIN ELİNDE SIFIRLANDI ORMANCILIK! ’’

                                                             

                                                                   Özcan ÇELTİK

                                                                      17.05.2015

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 237
Toplam yorum
: 62
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 355
Kayıt tarihi
: 22.11.06
 
 

1949 Antalya doğumlu, ANSAN üyesi Orman Yüksek Mühendisi, ressam ve öykü yazarıyım. KAKTÜS MEDYA ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster