Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '12

 
Kategori
Magazin
 

‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’ Ali Kaptan’ı öldüremedi!

‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’ Ali Kaptan’ı öldüremedi!
 

Reyting ve ödüle doymayan Kanal D’nin dönem dizisi ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’, duygu yoğunluğu hayli yüksek bir bölümle sezon finalini gerçekleştirdi. Giderayak yeni döneme bir bakış atmayı ihmal etmeyen yapım, tıpkı öyküsündeki karakterlerin yaşamı gibi, inişli-çıkışlı geçen bir dönemi ardında bırakırken Twitter’da TT olup ekran başındakileri gözyaşlarına boğdu. İlk günden bu yana dizinin en büyük dayanağı Ali Kaptan’ı hatalarıyla yüzleştiren sezon finali, aynı zamanda karakterlerinin geleceğini de ucu açık bıraktı. Herkese, her şey olabilir. Diriler ölebilir, öldü sanılanlar dirilebilir!

İki ihtimalli karakterler

Mete’nin yüzükle bağlandığı sevgilisini hemen hiç dramatize etmeden, bir mektupla Almanya’ya yollayan ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’, yeni sezonda Nihal’i karşımıza çıkartabilir mi? Neden olmasın. Durduk yere Nihal’e şarkı yarışması kazandırılmış olmasa gerek! Birinciliği alan Nihal, pekâlâ da Almanya’da estetikle yüzünü düzelttirip geri gelir ve Mete gibi ünlü bir şarkıcıya dönüşebilir. Cemile’nin, veda mektubunu İnci Öğretmen’inkine benzeten Mete’ye, Nihal’in yaşadığını hatırlatması bu yolda bir mesaj olabilir.

Ameliyathaneye güle oynaya giden ve cümbür cemaat herkesi el sallarken ardında bırakan Aylin’in kaderi Farah Zeynep Abdullah’a kalmış. Abdullah, yarım bıraktığı eğitimini bir sezon daha ertelemek istemezse üstüne kapanan beyaz kapılar Soner’i karalara boğabilir. Soner’in yüz ifadesi, Osman’ın çektiği fotoğraflarda Aylin’in el sallaması bu yönde ipuçları gibi görünse de aksi ihtimal her zaman mevcut.

Karcı Holding’in gemisiyle birlikte havaya uçan Kenan Efendi, gerçekten öldü mü? Gaz sızıntısı başladığında Ali Kaptan nasıl kaçtıysa, o da rahatlıkla gemiyi terk edebilir. Bunun için zaman da, mekân da gayet uygun. Tabii, rolünün hakkını layıkıyla veren Hüseyin Avni Danyal’la anlaşma bir sezonluksa o başka. Aynı durum Hakan tarafından yaralanan Ekrem Bey(Osman Alkaş) için de geçerli. Hapisten ne zaman çıkacağı belli olmayan Hakan’ın durumu da belirsiz.

‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’nin fettanı Karolin ise hep dört ayaküstüne düşen bir karakter. Ali Kaptan’ın teknesine hangi ara bindiğini bir türlü anlayamadığım Karolin bu yarayı da büyük ihtimalle atlatacaktır. Hem Ali Kaptan’ın ‘O, üç gün nefes almazsa bile dördüncüsünde yine almaya başlar’ sözü, Karolin’in ne kadar dayanıklı olduğunun göstergesi değil mi? Bu nedenle, dizinin sezon finali yemeğinde barmaidlik yapan ve özel içkileriyle övgü alan Wilma Elles yani Karolin için pek telaş etmeye gerek yok diyerek geçiyoruz Ali Kaptan’a…

Bu nasıl intihar, Ali Kaptan?

Kötü adam olarak başlatılıp ikinci sezonda iyi adama dönüştürülen Ali Kaptan, daima ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’nin bel kemiği oldu! Hoyrat tavırlarıyla ortalığı birbirine katan, azgın tekelikle yuvasını dağıtan ve ilk sezonun finalinde vurulup ‘Ali Kaptan yeni dönemde yok mu’ sorusuyla diziye daha çok odaklanmayı sağlayan Petekkaya, ikinci sezonun başında görününce izleyici de rahat bir nefes almıştı. Öyle ya, o giderse diziyi kim taşıyacak! Ne var ki, Petekkaya’nın ayrılığı bu kez ciddi. Sabaha dek süren çekimlere sağlığının elvermediğini söyleyen Petekkaya, daha senenin başlarında Ali Kaptan rolünü noktalayacağının sinyallerini vermişti zaten. Nitekim Cemile’nin başındaki dertleri ortadan kaldıran Ali Kaptan, hüzünlü veda sahnesinin ardından ‘Kaderim nereye götürüyorsa giderim’ bezginliğiyle sarıldı küreklere. Açıldı denize ve gayet estetik bir şekilde attı kendini mavi sulara. Attı da ne oldu? Sanki karşı kıyıdan çıkmak istermişçesine, güçlü kulaçlarla yüzmeye başladı. Sonra da gülerek el salladı ekran başındakilere. Öldü mü, kaldı mı belli değil!

Bu nasıl intihar böyle? Bir kere, yüzme bilen biri kendi kendine boğulamaz. İstediği kadar yüzmekten vazgeçsin suyun gücüyle üstte kalır. Kendini suya kasten batırsa bile, nefes alma güdüsü gayri ihtiyari onu yüzeye çıkartır. İnsanın yüzme bildiği halde boğulması için, ya Titanic’teki gibi soğuktan kıpırdayamaz hale gelmesi ya da girdaba kapıldığında çırpınıp dibe çekilmesi gerek. Ağırlık bağlanarak suya atılan kişi de boğulur…

Bunların hiçbiri olmadığına göre geriye, yüksek eforla davetiye çıkartılan kalp krizi ihtimali kalıyor. Ama ilk bölümde kalp krizi geçirtilip sonrasında hastalığı tamamen unutulan ve kum torbasına çevrildiği dayak seanslarıyla dayanıklılığı test edilen Ali Kaptan’ın performansını düşünürsek bu olasılık da iyice zayıflıyor… Ve sonuçta Ali Kaptan öldürülememiş oluyor!  

Ali Kaptan’ı aramaya çıkan balıkçıların sandalı bulup Ali Kaptan’ı görememeleri ise bu öldüremeyişin parodisi. Dirisini değilse bile en azından ölüsünü bulabilirlerdi. Mazot azlığı ve denizin kocamanlığı bahane edildi. İnandırıcı olmadı. Çünkü uzağa gitme ihtimali düşük olan Ali Kaptan’ın yüzme alanı az çok kestirilebilir ve dalgasız denizde yüzen cisim çok rahat görülebilirdi. Sonuçta, cesetsiz ölüm ve bir garip intihar taktiğiyle, Ali Kaptan’ın varlığının da ucu açık bırakıldı. Hani Petekkaya’nın Gold Film’le ‘Dila Hanım’ için anlaştığını duyuran tweet’i olmasa, üçüncü sezonda da Ali Kaptan’ı görebiliriz, diyeceğiz ama…

 

Anibal GÜLEROĞLU

guleranibal@yahoo.com

www.twitter.com/guleranibal

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1169
Toplam yorum
: 258
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1576
Kayıt tarihi
: 10.04.10
 
 

İstanbul'da başlayan yaşamım, eski İstanbullu ailemden edindiğim kültürle gelişti. Birinciliklerl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster