Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
191
 

‘Paran kadar konuş’

‘Paran kadar konuş’
 

60saniye.net'ten...


Bunu bizim kültürümüze sokan kişinin atalarına rahmet!

Bu kadar isabetli ve bu kadar faydalı “öz söz” dünya edebiyatında bile nadiren bulunur.

Evet, herkes “parası kadar” konuşmalı!

Gerçi, biraz “komünistçe” bir kural… Konuşmayı, hatta “ifade özgürlüğü”nü sınırlıyor…

Lâkin öte yandan, “çok konuşmak isteyen çok para kazanmalı” çıkarımını getirdiği ve paranın önemini vurguladığı için de gayet “liberal” bir ilke…

İnsan parası kadar konuşmalı…

Bilhassa cep telefonlarında…

Cep telefonu piyasasında iki temel tarife var:

FATURALI ve FATURASIZ hat…

“Faturalı hat” ne demek?

“Kardeşim, ben istediğim kadar konuşurum. Çünkü param çok. Benim konuşmamı kimse sınırlayamaz. Aybaşında faturayı yollarsın, neyse bedeli öderim.” demek!

“Faturasız hat” ne demek?

“Arkadaş, benim param sınırlı… Ben az konuşacağım. Konuşmamın sınırını da baştan belirliyorum… Ayda 23 liralık. Buna internet kullanımım da dâhil. Bakın, sayın GSM yetkilileri, benim kullanımım 23 lirayı aşarsa veya bir aylık süre dolduğu halde hattıma TL yüklemezsem benim konuşmamı, internetimi kesin. Ben kat’iyen limit aşımı veya borçlanmak istemiyorum.” demektir.

Peki, GSM şirketi denilen, cep telefonu şirketi buna uyuyor mu?

Uymuyor!

Bikere, bu şirketler, “faturasız hat”ları hiç sevmiyorlar… Bütün faturasız hatları, “faturalı”ya çevirmek için her türlü yolu kullanıyor, sizi çekmeye çalışıyorlar. Olmadı; o vakit, iyilik meleği haline gelip, sizin hattınız kesilmesin diye tarifenizle oynuyorlar.

Misal; tarifeniz, “süre veya kontör bitince kesilen” tarife… Bunu alıyor şirket, “bittikçe dolan” diye bir tarifeye çeviriyor. Evet, ay dolunca, para yatırmadığınız halde hattınız kesilmiyor ama neyin karşılığında? Astronomik ücretler karşılığında… Bir ayda ödediğiniz kadar bedelden çok daha fazlası bir gecede sizden tahsil edilmek, sizi borçlandırmak suretiyle…

Bu iyilik meleklerine soruyorum: Kontörü (veya TL’sı) bittiği halde, onun internet veya konuşmasını kesmeyince, bu hattın FATURALI’dan ne farkı kalıyor?

Arkadaş, faturasız hat, “bittikçe dolması” için değil, “bitince durması” içindir. Bunu siz de pekâlâ biliyorsunuz… Ama kahrolasıca astronomik kâr hırsınız vicdanınızı kör ediyor. Bunu düzeltinceye kadar sizinle uğraşacağım.

x   x   x

OKUYUCUYA UYARI

Dikkat etmişsinizdir; akıllı cep telefonlarının şarjı bir gün bile dayanmıyor. Çünkü internet sürekli harcıyor. Tabii internet kotanızdan da harcıyor. Eğer kotanız yok ve MOBİL bağlantınız açıksa, internet tüketiminiz bir gecede 30 TL gibi anormal bir rakama ulaşabiliyor.

Tavsiyem; mobil internet bağlantısını, kullanacağınız zaman açmak, işiniz bitince kapatmak… Geceleri ise mutlaka kapatmak… Böylece, hem cep telefonunuzun pil ömrü uzar, hem de aşırı kazık “fatura” gelmesinin önüne geçebilirsiniz.

Bu arada, tarifenizi sık sık kontrol etmeli, değişiklik olup olmadığını anlamalı buna karşı tedbir almalı, GSM şirketini uyarmalısınız. Aylık süre sonlarını da takip etmeli, “bittikçe dolan” gibi dolduruşlara gelmemelisiniz.

Halil Güven (Sökeli) bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de çok sorun yaşadım bu konuda...

Kerim Korkut 
 01.02.2020 22:12
 

Uyarılarınız için teşekkürler sayın arkadaşım:) Saygı sevgi sağlık ve mutluluk dileklerimi sunuyorum:)

Halil Güven (Sökeli) 
 08.05.2016 12:17
 

Kurumsal GSM şirketlerinin hepsi hilafsız üç kağıtçı tanımlamasını hak ediyor bence paran kadar konuş ifadesi ise mali disiplin açısından önemli İsmail bey, selamlar

Nizamettin BİBER 
 08.05.2016 10:31
 

Turkiye'deki bu kaziklama isini hala anliyamiyorum. Bizde bu is hic sinirlama olmadan sonsuz baglanti istersen 7/24 30-50 dolari gecmez .Hala ulkedekini cozemiyorum. !!!

Newyorker 
 08.05.2016 4:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4912
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1190
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster