Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '14

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
2223
 

"Rebound ilişkileri"

"Rebound ilişkileri"
 

Problemli ya da monotonlaşmış ilişkisinden veya yalnızlıktan kaçmak için sevgilisini / eşini terk ederek az tanıdığı birisi ile bir ilişkiye acele ve balıklama dalmaya “rebound ilişkisi” denir. Bu tür ilişkilerin yüzde 90’ı sadece bir kaç hafta sürer, çünkü karşı tarafı tanımadan acele girişilmiş, karakter ve alışkanlık uyumsuzlukları çok olan, sevgiye dayanmayan daha ziyade seks ağırlıklı kaçış ilişkileridir. Çok geçmeden bu ilişkiye girenlerden birçoğu eğer eski sevgilileri / eşleri onları en az bir ay ya da daha uzun bir süre boyunca hiç aramamışsa onları özleyebilir, güzel anıları gözleri önüne gelir ve terk ettiklerine pişman olabilirler. Ama çoğu zaman iş işten geçmiştir.

"Rebound” ilişkisine girenler kısa süreli ilişki amaçlamıyorlar ama uzun sürüp sürmeyeceğini düşünecek halleri yok. Örneğin bir taraf uzun zamandır ölmüş, monotonlaşmış bir ilişkiden kaçış yolu ararken diğer taraf uzun zamandır sevgilisiz olmaktan sıkılmış olabiliyor. Bu durumda ince eleyip sık dokumaya vakit yok. Karakterini, huylarını henüz iyi tanımadığı biri ile yangından mal kaçırır gibi acele bir kaçış ilişkisi başlıyor. Psikologların dediklerine göre bunların sadece yüzde 10’unda karakter, uzun vadeli beklenti, alışkanlık uyumu ve en önemlisi sevgi ve saygı var. Geriye kalan yüzde 90’ında bu uyum yok, doğru dürüst tanımadığı kimse ile sadece cinsel çekim ve seks üzerine kurulmuş ilişkiler, eski sevgilisi ile problemli ilişkiden ya da uzun süre sevgilisi olmamasının verdiği bıkkınlıktan kaçış ilişkileri. Bir kaç hafta ya da ay içinde karakter uyumsuzlukları seksten duyulan zevkin önüne geçiyor ve ilişki bitiyor. Bazı durumlarda yıllardır birlikte olduğu eski sevgilisinden kaçarak bu rebound ilişkisine giren kişi onunla geçirdiği özel ve güzel zamanları hatırlayarak özleyip pişman olabiliyor hatta ona geri dönmeye kalkabiliyor. Tabi eski sevgilisi hata yaparak ona geri gelmesi için yalvarmış, onu veya yeni sevgilisini arayarak tehdit etmişse yeniden birleşme şansı azalıyor. Ama akıllı davranıp hiç aramamışsa, terkeden taraf onu ararsa fazla ilgi göstermemeyi başarmış "needy" davranmamışsa kendisine odaklanıp duygusal yönden geliştirmiş, aktif bir sosyal hayat yaşamış ve ayrılık travmasını atlatmışsa ( active no contact rule ) eğer yıllar boyunca çok büyük kırgınlıkları, hakaretleri ve uyumsuzlukları olmamışsa kendisini terkeden eski sevgilisinin onu bir kaç hafta ya da ay içinde özlemesini hatta rebound ilişkisini bırakıp kendisine geri dönmesini bile sağlayabiliyor.

 Rasih Bensan

 12 Eylül 2014 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

rasih bey sizce aşk rebound ilşkilere mi girer hani buda biraz balıklama ya..

savas barka 
 12.09.2014 20:18
Cevap :
Rebound ilişkisi bir aşk türüdür. Tüm aşklar rebound değil. Rebound ilişkisinin en büyük özelliği problemli bir ilişkiden ya da yalnızlıktan kaçış için acele girişilen ve karşı tarafı iyice tanımaya fırsat vermeyen ilişkidir. Bu nedenle yüzde 90'ında karakter ve diğer uyumsuzluklar ortaya çıkar ve ancak birkaç hafta veya ay sürer. Uzun vadeli ve sağlıklı aşklar da balıklama başlayabilir ama mevcut veya eski bir problemli ilişkiden doğan yalnızlık ve boşluk duygusunundan kaçış için girişilmemişse rebound değildir.   13.09.2014 16:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 414
Toplam yorum
: 132
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1972
Kayıt tarihi
: 05.05.12
 
 

BİLİM özellikle astronomi ve çeşitli konularda araştırmacı ve yazar Amatör fotoğrafçı, Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster