Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ağustos '11

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
1311
 

‘Reis Bedel’in ağır rüzgarında ‘Reis’ takasını yürütüyor!

‘Reis Bedel’in ağır rüzgarında ‘Reis’ takasını yürütüyor!
 

Bir tarihte, bir gazete ‘Reis’ adlı kitaptakileri kendi çalışmasıymış gibi aktararak Çatlı ile ilgili haber yapmıştı. Sonrasında kitap sayfaları karşı delil olarak gösterilse de haberin kaymağı çoktan yenmişti. Şimdiyse benzeri bir ‘Reis’ vakası ekranda yaşanmakta. Bu vakanın bir ayağı ATV’deki ‘Reis’, diğeriyse senaryosunun çalındığını iddia eden Soner Gümeci’nin ‘Reis Bedel’i! Önce iddiaya konu olan orijinal yapıma değinelim…  

Hayran kitlesiyle bir yıl öncesine uzanan ‘Reis Bedel’, cezaevindeki beş reisin öyküsü. Şileli Reis, sevgili uğruna katil olmuş biri. Emin Reis, ailesini katleden eşkiyaları öldüren ülkücü mimar. Temel Reis, kızına tecavüz edenleri vurma gururunu taşıyan Karadenizli. Şivan Reis, yurtsever bir aşiretin başı. Roman Celal ise mafyaya kafa tutan çeribaşı. Farklılıkların düşmanlığını dostluğa çeviren öyküde, vatan sevgisi ve aşk birarada. Unutulmaya yüz tutmuş halkçılık kavramını hissettirmek için yaratılan ‘Reis Bedel’in www.reisbedel.com sitesindeki özeti böyle. ATV’deki ‘Reis’e gelince… ‘Sıla’ ile ilgili çalıntı davası süren Most Yapım’ı aynı ithamla karşı karşıya bırakan dizi, Amerika’dan mühendis dönüp ailesi için tekne başına geçen Murat’la, psikolog olurken yüzme öğrenmeyi unutan Ayşe’nin macerası. Can simidi yerine kendini suya atan Murat’ın Maraz Ali duruşu da cabası.  

Bu karanlık hengamede Alper Aslanoğlu, projelerinin çalındığını TV 8’deki canlı yayından Türkiye’ye duyurmakta. Most Yapım ise dizilerinin özgünlüğünü savunmakta. Dava sürecinin uzunluğu eser sahipleri için dezavantaj! Bu sırada atı alan Üsküdar’ı geçiyor. ‘Reis Bedel’, iyi bir iş ortaya koymak için ağırdan alırken, çakma denilen ‘Reis’ takasına binmiş reyting rüzgarıyla uçuyor. Bu rüzgarın gücünü artıransa, ne oyunculuk ne de içerik. Sadece tartışmaların yarattığı merak duygusu. İkinci bölümüyle A/B’de yükselip toplamda düşen ‘Reis’in meraklar dindikten sonra düşüşü kaçınılmaz.  

Anibal Güleroğlu 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1203
Toplam yorum
: 259
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1543
Kayıt tarihi
: 10.04.10
 
 

İstanbul'da başlayan yaşamım, eski İstanbullu ailemden edindiğim kültürle gelişti. Birinciliklerl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster