Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '11

 
Kategori
Üniversiteler
Okunma Sayısı
633
 

“Rektör sol kitabı görünce çıldırdı”

“Rektör sol kitabı görünce çıldırdı”
 

Günlerdir dünyamızı karartan “deprem” felaketine odaklandık. Bu arada gündemin diğer konularına zaman ayırma fırsatını pek bulamadık.

Geçen hafta Perşembe günü “yerelde ne var, ne yok?” diye internette gezinirken, “www.gazeteadiyaman.com” sitesinde ilgimi çeken bir haberi tıkladım.

Başlığı “Rektör Sol Kitabı Görünce Çıldırdı” ifadelerinden ibaretti. Site ise, haberine “Güne Bakış” adlı yerel gazeteyi kaynak olarak göstermişti.

Devamla haberin tamamını okudum. Sonra kendi, kendime “son yılların en tuhaf haberlerinden biri” diyerek, söylendim.

Özetle haber şöyle;

Adıyaman Üniversitesi’nde kitap satışını yapmak üzere önceden izin alan bir yayınevi temsilcileri, orada bir satış noktası oluşturuyorlar.

Derken herkes gibi Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü de kitap standını ziyaret ediyor. Firma temsilcileri önce Rektör’ün ziyaretini iltifat olarak algılıyorlar.

Ta ki Rektör’ün kendilerine, “İdeolojik ve yasa dışı kitaplarınız var mı?” sorusunu sorana kadar. Adamların sevinci kursaklarında kalıyor.

Muhataplardan biri “yok” diyerek, cevap veriyor ama!

Rektör, sergilenen kitapların arasında yer alan “Türk Solu” adlı kitabı kaldırıp, “ya bu nedir?” diyerek, temsilcinin yüzüne fırlatıyor.

Adamlar neye uğradıklarına şaşıyorlar!

Bunun üzerine kitap listesini, stant oluşturma karşılığı üniversite hesabına yatırılan para makbuzunu ve izin onayını Rektör’e hatırlatıyorlar.

Ve izin belgesine rağmen karşılaştıkları muameleye anlam veremediklerini; davranışının insani olmadığını da ekliyor.

Buna daha da hiddetlenen Rektör Gönüllü, “bana insanlığı siz mi öğreteceksiniz?” diyor ve devamla “Okulumu derhal terk edin.”tehdidini savuruyor.

Eğer haber doğruysa, vay halimize!

Önce izin veren; sonra bu izne dayalı görevlerini yapan vatandaşları rahatsız ederek, azarlayan bir rektörle karşı karşıyayız.

Üstelik Kültür Bakanlığı izin onaylı kitapları (Türk Solu) gerekçe göstererek…

Kaldı ki üniversite bir bilim yuvası. Başta Rektör olmak üzere oradakilerin bütün fikir ve düşüncelere hoşgörülü olmaları beklenir.

Bu; sol, sağ, merkez ya da başka bir fikri içeren yazılı veya görsel bir eser olabilir; fark etmez!

Günümüzde dünya üniversiteleri artık sıra dışı (uç) düşünceleri derslerine konu ederek, öğrencilerine okuturken, biz ise, hala nelerle uğraşıyoruz!

Bu kafayla üniversitemiz, farklı düşünceleri kucaklayan bir bilim yuvası olmaktan ziyade, Sayın Gönüllü’nün fikirlerini yayan bir kurum görünümünde!

Eh, madem öyle, bari üniversitemizin adını da “Mustafa Talha Gönüllü Üniversitesi” olarak değiştirelim; olsun, bitsin bu iş!

Öbür türlü olanları nasıl izah edebiliriz ki?

Ayrıntıda gezinmek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İleri demokrasiden söz eden zat-ı muhteşemler buna da es geçmez, bir el atarlar umarım. Biz neyin ne olacağını söylerken, onlar demokrasi çıtasının ne denli yükseldiğinden dem vuruyordu. Kendi bakanlığının onay verdiği kitabı bile şeytan görnüş gibi fırlatıp atanlar ileri demokrasinin göz kamaştıran timsali olarak tarihe geçecekler. İnşallah, maşallah!

Ayrıntıda gezinmek 
 05.11.2011 17:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 251
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 439
Kayıt tarihi
: 29.12.07
 
 

Emekli; Öğretmen, Yönetici ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster