Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1165
 

"Rıfat Ilgaz Sempozyumu" kitap olarak yayımlanan önemli kaynak

"Rıfat Ilgaz Sempozyumu" kitap olarak yayımlanan önemli kaynak
 

Rıfat Ilgaz Sempozyumu 10-12 Mayıs 2006 ön kapak


Değerli insan ve edebiyatımızın koca çınarı sevgili Rıfat Ilgaz'ın tüm edebiyat külliyatının ele alındığı Ankara Üniversitesi Kastamonu Meslek Yüksek Okulunda gerçeleşen Rıfat Ilgaz Sempozyumunda sunulan tüm bildiriler, evet tamamı 903 sayfalık bir kitapta, çınar kabuğu rengini çağrıştıran kahverengi kapaklı "Rıfat Ilgaz Sempozyumu 10-12 mayıs 2006 " * adlı eserde yaşamaya devam ediyor artık.

Kitabın ön kapağında Rıfat Ilgaz'ın fotoğrafı üzerinde "Edebiyatımızın Koca Çınarı" anısına sözcüklerini okuyunca duygulanıyorum. Arka kapakta ise Rıfat Ilgaz sempozyumu sonuç bildirgesi yer alıyor.

Bilim, yürütme ve danışma kurullarında memleketimizin değerli edebiyatçılarının ve akademisyenlerinin yer aldığı bu sempozyumda 22 ana başlık altında, 96 tane nitelikli bildiri sunulmuştur.

Hem eserlerini okuyup sevgili Rıfat Ilgaz'ı daha iyi anlamış olmanın mutluluğu, hem de Kastamonu'da aydınlık dostlarla tanışmak en büyük kazancım olmuştur Rıfat Ilgaz Sempozyumuna katılmakla.

Öyle güzeldi ki bildiriler, anlatılanları not almaya, kaydetmeye çabalamıştım sürekli olarak. Hepsini ileriki zamanlarda yeniden okumak istiyordum. Oysa bildiriler paralel iki oturumda sunuluyordu. Aynı anda iki yerde olamayacağım için diğer bildirileri izleme şansım olamamıştı. Ayrıca yazarken pek çok noktayı da kaçırıyordum.

Çınar Yayıncılık çok büyük bir özveri göstererek, benim gibi tüm bildirileri izleyemediği için üzülenleri ya da sempozyuma katılma olanağı bulamayanları düşünerek ve elbette Rıfat Ilgaz'ın anısının evlerimizde, okullarımızda, kütüphanelerimizde ve çocuklarımızın, öğretmenlerimizin, gençlerimizin, Hababam Sınıfı'nı sevenlerin belleklerinde daha bilinçli parıldaması için sempozyum bildirilerini bir kitapta toplamış.

Ne iyi etmişsiniz Aydın Bey, ellerinize sağlık. Bu yayın sadece değerli insan Rıfat Ilgaz'a değil tüm edebiyat severlere, tüm aydınlara adanmış çok önemli bir eser olarak uzun yıllar yaşayacak! Ne mutlu size, bize, orada bildiri verenlere, dinleme olanağına kavuşanlara ve oralara gelemeyip de sempozyumu bu kitaptan yaşayacaklara ne mutlu!

Bu güzel kitabı elime alır almaz indekse baktım dinleyemediğim dostların bildirilerini okuyabilmek için..

"Aydın mısın?"** adlı şiirin son dörtlüğünü de payaşalım istedim:

Yollar kesilmiş, alanlar sarılmış,
Tel örgüler çevirmiş yöreni
Fırıl fırıl alıcı kuşlar tepende
Benden geçti mi demek istiyorsun
Aç iki kolunu iki yanına
Korkuluk ol

Buradan tüm katılımcılara, tüm dostlara, Rıfat Ilgaz dostlarına, Hababam Sınıfı'nı sevenlere, sempozyuma emeği geçenlere sevgi ve saygılar...

Bu kitabı tüm gençlerimize ve öğretmenlerimize öneriyorum.

*Rıfat Ilgaz Sempozyumu 10-12 Mayıs 2006 Çınar yayıncılık, 1. Baskı, İstanbul Ekim 2007

ISBN: 978-975-348-215-8


** Bütün Şiirleri 1927-1991 Rıfat Ilgaz, Çınar yayıncılık, Ağustos 2004

Önemli:

KURBANLARI VE DERİLERİNİ TÜRK HAVA KURUMUNA (THK) BAĞIŞLAYARAK KATKIDA BULUNABİLİRİZ.

3919 a " YANGIN" yazıp göndereceğimiz SMS mesajı YANGIN UÇAĞI alımına katkı sağlayacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

şenliğinin ilkine katılmıştım..daha sonra bir kez daha katıldım..cide güzel bir yer görmeniz gerek..orman ve denizle içiçe..gelecek yıl katılırsınız..belki ben de orda olurum..sevgilerimle..

Sincap 
 30.12.2007 23:02
Cevap :
Sevgili Sincap, Karşılaşmış olabilir miyiz acaba? Ben 2006 da katılmıştım festivale Cide'de. 2006 da iki kez gitmiştim. Belki de fotoğrafınız bile vardır. Katılan kişiler de arada giriyordu karelerime. Gelecek yıl gitmek isterim en azından açılışta katılamadım ama Rıfat Ilgaz kültür evini görmeyi ve bir etkinlikte bulunmayı arzu ediyorum.Sevgiler. Mutlu güzel günler yeni yılda.  30.12.2007 23:16
 

oturduğu bir bank vardır Cide sahilinde..bir de bu yıl restorasyonu biten ev..her yıl temmuz ayınının ilk haftasonunu bağlayan günlerde Rıfat Ilgaz ve Sarı Yazma Şenliği yapılır..ve "Son Şiirim / Elim birine değsin / Isıtayım üşüdüyse / Boşa gitmesin son sıcaklığım" der gerçekten en son şiirinde..sevgilerimle..

Sincap 
 25.12.2007 23:23
Cevap :
Sevgili Sincap, Bu katkınız beni ne denli sevindirdi anlatama biraz da hüzünlendirdi. Nedeni bir zamanlar Rıfat Ilgaz'ın doğduğu ve bebekliğinin geçtiği ev geçtiğimiz temmuz ayı başında açıldı. Haberini de yapmıştım blog olarak. Yerimi bile ayırtmıştım turdan. Ama bi terslik son anda katılmama engel olan saçma bir olay yaşadım. İşte buna çok üzülmedeyim. Orada ben de olmalıydım diyorum. Cide'yi biliyorsunuz sanırım. yeniden teşekkürler. selam ve sevgiler.  26.12.2007 7:35
 

Paylaşımınız için teşekkür.. Rıfat Ilgaz gibileri inadına okumak lazım... İnsanı, aydını anlayıp sindirebilmek için... "Ölmedik" diye haykırıyordu.. gerçekten ölmesin aydınlar; Ara ki bulasın sayfalarda/ Şair Rıfat Ilgaz'ı./ Düştükse itibardan/ Ölmedik ya, yaşıyoruz işte,/ Yaşıyoruz dedik, yaşıyoruz be,/ Heeeey, fincancı katırları!

Serdar Özdemir 
 18.12.2007 10:54
Cevap :
Teşekkürler Serdar Bey evet okumalıyız anlayabilmek için. ve bunu yayabilmeliyiz paylaşabilmeliyiz. kutlu ve mutlu bir bayram tatili diliyorum. selam ve sevgiler  19.12.2007 20:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 566
Toplam yorum
: 1972
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1327
Kayıt tarihi
: 11.07.06
 
 

Edebiyatla ilgileniyorum. Ayrıca amatörce belgesel film çalışmaları yapıyorum ve kültürel etkinlikle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster