Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Eylül '17

 
Kategori
Söyleşi
Okunma Sayısı
1147
 

"Sahte Evlilik Yapacağız"

"Sahte Evlilik Yapacağız"
 

Toplum Baskısından Kurtulmak İçin "Sahte Evlilik" yapacağız..!

Ailelerin en büyük arzusu çocuklarının iyi bir geleceğinin olması: Başarılı bir kariyer, iyi bir eş ve bebeklerinin doğması... Normal olduğu halde toplum tarafından kabul görmeyen yaşamlar ya dışlanır yâda toplum içinde sindirilir. Bu röportajımızda lezbiyen olan F.S ile gey olan A.C'nin yapacağı anlaşmalı evlilik üzerine gerçekleştirmiş olduğumuz sohbette, kendi benliklerini topluma kabul ettirmek yerine neden kamufle olduklarını anlattılar.

 

 • Merhaba öncelikle sormak istediğim neden bu sahte evliliği yapmak istediniz?

F.S: Bu evliliği neden yapmak istedim: Çünkü bir nevi mecburdum. Ailemin mutlu olmasını istedim. Onlara bir erkeği sevdiğimi söyledim. Lezbiyenim ve bir bayanla Türkiye'de evlenmem imkansız ben de imkansızı başarmak istemedim. Sonuçta ailem üzülecekti, ben de bu şekilde bir çözüm buldum.

A.C: Merhaba, bu evliliği öncelikle kendim için sonrasında ailem için yapmak istiyorum çünkü daha önceki zamanlarda abim ile eşcinsel olduğumdan dolayı sorunlar yaşamıştık ve benim artık bunları örtbas etmem gerekiyor. Böylesinin daha iyi olacağına inanıyorum.

 • Ailenizden evlenmeniz için baskı görüyor muydunuz?

F.S: Baskı görmedim fakat her fırsatta evlen çocuğun olsun, biz de görelim cümlelerini duyuyordum.

A.C: Baskı diyemem ama yaş da ilerlemeye başlayınca annem bana kız bakmaya başlamıştı, şaka gibi! Abim de sürekli birini bul evlen diyordu, buna da bir nevi baskı denilebilir(Gülüyor).

 • Bu sahte evliliği yaptığınız zaman hayatınızda nelerin değişeceğine inanıyorsunuz?

F.S: Hayatımda sadece geniş aileler olacak yani aileme bir aile daha eklenecek ve sorumluluklarım artacak.

A.C: Hayatımda değişecek öncelikli şey ailem ve akrabalarıma karşı dik bir duruş sergileyeceğim çünkü herkes için evlenmiş, evini kurmuş bir adam diye anılacağım ve bu gururumu fazlasıyla okşayacak. Hayallerim çok büyük kendi açımdan yapmak istediğim birçok şeyi yapma imkânı elde edeceğim.

 • Evlilik gibi ciddi bir yola girdiniz, birbirinize güveniyor musunuz? Çünkü ikinizden birisinin maddi durumu daha iyi olup ayrılmak isteyebilir?

F.S: Biriyle aynı evi paylaşacaksın ve bu kişi dışarıda eşin olacak... Evliliği düşündüğüm insan özel biri ve ona güveniyorum. Evet her şey ayrı olacak ve maddi yönde birbirimize yardım edebileceğimizi düşünüyorum.

A.C: Elbette güveniyoruz çünkü her ne kadar formalite de olsa bu evlilikte benim hayatımdaki en yakın kişi eşim olacak yani buna inanıyorum. Bir gün maddi durumu benden iyi olsa bile ayrılmak istemeyeceğini düşünüyorum çünkü biz bunları en başından konuştuk.

 • Aynı evde yaşayacaksınız yataklarınız birleşik olacak mı? Evin giderleri ortaklaşa mı karşılanacak?

F.S: Yataklar tabi ki ayrı olacak ve giderler hep ortak karşılanacak tabi birinin diğerinden fazla harcama yapmaması şartıyla.

A.C: Elbette yataklar ayrı olacak ıyy ne o öyle bir bayanla yan yana uyumak(Gülüyor). Giderler tabi ki ortak karşılanacak, bana göre kişisel masraflar kişinin kendisine ait olmalı yoksa benim maaşım kuaför masrafına gidebilir(Gülüyor).

 • Sevgiliniz var mı? Eğer sevgiliniz varsa onlar bu evliliğe nasıl tepki verdiler?

F.S: Sevgilim var ve katiyen hayır diyor, ben de her şeyi bu yolda gizliyorum eğer beni düşünseydi buna olumlu bakacağına inanıyorum.

A.C: Sevgilim vardı, aslında hala varda neyse şimdi o özel bir konu. Benim sevgilim olumlu bir tepki vermişti ve sonuna kadar da bana destek olacağını belirtmişti ama onun böyle olumlu bir tepki vermesinde kendisinin içinde bulunduğu şartların da etkisinin olduğunu hep düşünmüşümdür.

 • Türkiye'de evlilik eşitliği olsa sevdiğiniz insanlarla evlenmek ister miydiniz?

F.S: Tabi ki evlenmek isterdim.

A.C: Öyle bir eşitlik olsaydı, şuan evliydim.

 • Bakire misiniz? Evlendiğiniz gece cinsel birleşme olacak mı? Çünkü toplumun belli bir kesiminde gerdek gecesi çarşafı erkeğin ailesinin evinde yıkanıp asılıyor siz bu duruma nasıl bir yöntem bulacaksınız?

F.S: Bakire misiniz sorusuna cevap vermek istemiyorum bu benim özelim! Tabi ki birleşme olmayacak, ben anlaşmalı evlilik yapıyorum ve ilk gece kanı kesinlikle kabul edip de yapacağım bir şey değil. Sonuçta evlendim o kanı birine göstermek zorunda değilim.

A.C: Erkeğin bakirliği de olur elbet ama bu özel sorunun cevabını duruma göre istersen sen ver(Gülüyor). Cinsel birleşme asla olmayacak yani olamaz ve bizim ailemizde öyle çarşaf yıkayıp asmak diye bir adet yoktur.

 • Evlendiğiniz zaman aileniz torunlarının olmasını isteyip çocuk yapmanız için baskı uygularsa nasıl bir bahane bulacaksınız?

F.S: Kısırız ya da böyle bir şey düşünmüyoruz en makul cevap diye düşünüyorum.

A.C: O bahanemiz zaten hazır. Kısırlık var veya bu dünyaya bir çocuk getirmek istemiyoruz gibi cevap vereceğiz.

 • Bu evliliğin sahte olduğunu çevrenizden kimler biliyor? Eğer bilen birileri varsa güvenilir insanlar mı?

F.S: Bilen insanlar çok çünkü ilk başta söylenmiş sözler var. Güveneceğimiz kişiler gibi güvenemeyeceğimiz insanlar da çok...

A.C: Benim çevremden yakın arkadaşlarım biliyor. Onlar benim canım gibi ve ben onlara güveniyorum.

 • Gerçeklerin gün yüzüne çıkma gibi bir özelliği vardır. Bu evliliğin yapmaca bir evlilik olduğunu aileniz öğrenirse tepkileri ne olur?

F.S: İnkâr etmem. Evet, sizin için yaptım der ve giderim. Bu şekilde vicdanım rahat etmiş olur.

A.C: İnşallah bu gerçek gün yüzüne çıkmaz ve benim ailem öğrenmez çünkü böyle bir şey olmasını asla istemem. Allah korusun ama hiç iyi şeyler olmaz çünkü kim ölür kim kalır bilemem.

 • Kendi benliğinizi topluma kabul ettirmek varken, kamufle olmayı neden tercih ediyorsunuz?

F.S: Çünkü toplum buna izin vermiyor... Bir süre sonra savaşmayı bırakıp farklı çözümler üretiyorsunuz. Teşekkürler

A.C: Çünkü bu toplum benliğimi kabul etmedikçe benim de boşuna kürek çekmemin bir anlamı olmayacaktı ve sonunda ailem beni gerçek bir evlilik yapmaya mecbur bırakacaktı ve işte o zaman hayatım zehir olacaktı. Teşekkürler

Röportaj: MURAT FIRAT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 118
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 599
Kayıt tarihi
: 16.06.16
 
 

İletişim bölümü öğrencisi ..

 
 
Yazarı paylaş
 • Tümünü göster