Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mart '10

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
887
 

"Şair Dağın Doruğunda"

"Şair Dağın Doruğunda"
 

"Gerçekten de şairin meylinin, dağın doruğuna doğru olması gerektiğini düşünüyorum." / Mustafa Fırat

Altı yıl önce MÜHÜR şiir ve edebiyat dergisini çıkarmaya başladığında 26 yaşındaymış Mustafa Fırat. 1978 doğumlu olduğuna göre şimdi 32 yaşında.. Bir edebiyat dergisini 6 yıldır tek başına yayımlamak ve sürdürmek elbette kolay değil. Bilirim o sıkıntıları. Şiir sevdası, edebiyat tutkusu zoru başarmaya yetiyor galiba.

Bunun yanı sıra Mustafa Fırat, Mühür kitaplığıyla da yayıncılığın içinde. Onlarca kitabın yayının gerçekleştirdi, okura ulaştırdı. Genç yaşında bunca işin üstesinden gelen Mustafa Fırat’ı kutluyorum. Bu yıl bir de şiir seçkisi hazırlamış Mustafa Fırat. Adını ”Şair Dağın Doruğunda” koymuş. ”Şair dostum Celâl Fedai’nin şiir üzerine yazılarını toplayacağı üçüncü kitabının adını alıp burada, bir araya getirdiğim şiirler için koymak, doğrusu pek hoşuma gitti. Şair Heideger’in dediği gibi ‘ad koyan’sa o, bir tane daha bulur nasılsa, diye düşündüm.” Düşündüğünü de hayata geçirmiş Fırat.

Türkiye’de yayımlanan dergilerin büyük bölümünü alıp taramak, seçici gözle okumak, değerlendirmek, öznel de olsa titiz bir seçim yapmak, çok da kolay olmasa gerek. Kitabını bir güldeste olarak yapılandıran Mustafa Fırat’ı epeyce uğraştırmış olmalı seçim işi. “Bu noktada tercihim, Türk şiirinde bugün bir ‘şiir beğenisi’ni ifade ve temsil ettiğine inandığım şiirleri seçmekti.Belki kendi beğenim konuşsaydı yirmi şiir seçerdim. (…)Şimdilik öyle yapmadım ve şiir beğenilerini esas aldım. Böyle olunca da bazı şiir beğenilerinden bir ad seçkiye girerken, birçoğu dışarıda kaldı.”

Mustafa Fırat hazırladığı bu seçkiye verdiği emeği için “mütevazi “ olmadığını belirtiyor, gelebilecek her tür eleştiriye karşı da korunaklı” olduğunun altını çiziyor. Elbette yıllık, seçki, güldeste…adı her ne olursa, böylesi yapıtlar her zaman eleştirilir. Bir çok şair yer almadığı için yerinir, kırılır, küser. Bir çoğu da çok hafif, basit şiirler girdi diye söylenir. Anlayacağınız bu tür çalışmalarda herkesi hoşnut kılmak olanaksızdır. Bu kitapları okura sunacaklar, her türlü saldırıya, eleştiriye, karalamaya da hazırlıklı olmalıdırlar.

Doğru saydıysam 145 şair var seçkide. En yaşlısı 1933 doğumlu Cevat Çapan, en genci 1989 doğumlu Didem Gülçin Erdem. Arada 56 yaş fark olan iki şairi bir arada bulmak, okumak da şiirin varsıllığı, rengi, çeşitliliği işte; ne güzel!

Eliz, Kitaplık, Varlık, Akatalpa, Dize, Şehir, Mühür, Patika, Hece, Dergah, Türk Edebiyatı, Sincan İstasyonu, Akköy, Mor Taka, Şiiri Özlüyorum, Andız, Hayâl, Deliler Teknesi… gibi çok sayıda sanat, edebiyat dergisinden şiirler almış güldestesine Fırat. Bu arada bazı şairlerin de kitaplarından yararlanmış. Ben onca şairi okumaya çalışırken, ister istemez İzmirli şairleri de saydım. Çünkü hemen çoğu tanıdığım, arkadaş olduğum, sevdiğim, saydığım şairler. İlk sırayı belki yaşı geç ama düşüncesi, şiiri genç Mehmet Sadık Kırımlı alıyor. 1934 doğumlu şairimizin ardından, günümüz Türk şiirinde kendine özgü yeri, sesi olan bir şair Sina Akyol (1950) geliyor. Bu iki eski ve sevdiğim dostlarımın şiirlerini Ahmet Günbaş’ın (1953) Çıngı şiiri izliyor. Sonrasında dostlarım Veysel Çolak (1954), Halim Yazıcı (1954), Fergun Özelli (1955), Yusuf Alper (1955), Muzaffer Kale (1957) gözüme çarpıyor. Olgun yaşlara adım atan İzmirli şairler geliyor daha sonra: Tuğrul Keskin (1961), Uluer Aydoğdu (1964), Hülya Deniz Ünal (1964), Mehmet Sarsmaz (1965), Halil İbrahim Özbay (1966). Veysel Çolak şiir Atölyesinin şairlerinden Aslıhan Tüylüoğlu (1972) da bu seçkinin İzmirli genç şairlerinden. En genç iki şair ise Ersan Erçelik (1980) ve Ertan Yılmaz (1986).

Bir çok şairimizin dergilerde okuyamadığımız şiirlerini okumak, yeni adları tanımak açısından (eksiği de olsa) bu seçki, yıllık, güldestelerin yararına inanırım. Nitelikli şiir adına emek verilmiş çalışmalara, yapıtlara gereksinim var. Hele yeni adları, genç şairleri sanat, edebiyat dünyasına kazandırmak için verilen uğraşları daha da önemsiyorum. Yolun açık olsun sevgili Mustafa Fırat. Kitabı kitapçılarda bulamayanlar için iletişim, yazışma ve isteme adresini de vereyim: Mühür Kitaplığı, Abdi İpekçi Cad. No:31-2 (Akıncılar Tramvay Durağı yanı) Güngören-İstanbul. Tel-Faks:0212/506 94 26

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 178
Toplam yorum
: 278
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1442
Kayıt tarihi
: 01.06.08
 
 

1946 yılında Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde doğdum. İlkokulu aynı ilçede, ortaokulu Ceyhan’da, li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster