Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Haziran '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
13221
 

"Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir."

"Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir."
 

Aman gençler! Başbakan sizi görmesin! Çok kızar sonra! Neme lazım!...


Mustafa Kemal Atatürk: " Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir. " diyor.

Başbakan, " Sanatçılar bugüne kadar ne istedi de alamadı? Ama bundan sonra böyle olmayacak! " diyor. Mehmet Ali Alabora'yı, attığı tweetin hesabını sormakla tehdit ediyor. Atatürk'ün el üstünde tuttuğu, " Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkar olamazsınız." dediği sanatçılarla karşı karşıya gelmekten zerre çekinmiyor. Dişine göre bulduklarına dayılanmaktan zerre çekinmiyor, zinhar geri durmuyor.

Başbakan, heykel sevmiyor, canın istediği heykeltıraşı dilediği gibi küçümseme, aşağılama hakkı olduğunu sanıyor. Sanatçıları bile, kendilerinden olanlar ve olmayanlar diye ayırıyor. bale izlemiyor, balet ve balerinleri sevmiyor. Kendisinin veya partisinin aleyhinde yazıp, çizen, siyasi çizgisine ters düşen, muhalif olan yazar, aydın, sanatçı kim varsa, düşman belliyor. Ülke hapishanelerinde yatan gazeteci sayısından zerre rahatsız olmuyor. Ve mümkün olsa, muhalif gördüğü her sesi susturmak istiyor.

Gezi Parkı'na giden sanatçılara öfkelenen, durup durup akıl, fikir veren, haddine olup olmadığına bakmaksızın toplumun her kesimine olduğu gibi sanatçılara da herşeyin doğrusunu, yanlışını öğretmeye, dikte etmeye çalışıyor.

Değil yalnızca Türkiye'de, dünyanın hiçbir yerinde, sanatçısı, aydını, yazarı, çizeri, medyasıyla kavgalı hoşlanmadığı gazeteciyi patronuna şikayet edip, ekmeğinden eden, sevmediği gazetecilerle arasına aşılamayacak engeller koyarak işlerini yapmasına engel olan bir başbakan; uzun süre iktidarda kalamaz. Bugünün dünyasında hiçbir iktidar, ülkesinin medyasına rağmen ayakta kalamaz. Çünkü günümüzde Medya, neredeyse dünyanın tamamında yasama, yürütme ve yargıdan sonra 4.güç olarak kabul ediliyor. 

Sosyal medyayı küçümseyen, tweetter'dan bela diye  bahseden bir başbakan, bu çağı okuyamaz. İçinde bulunduğumuz İletişim Çağı'nın lideri olamaz. Devleti, atılmış milyonlarca tweeti ayıklamak, sosyal medya suçu ve suçlusu aratmakla meşgul eden bir lider, belki seçim kazanabilir; ama asla çağları aşabilen bir devlet adamı olamaz.

İktidara geldiği günden beri bir kez bile " Türk Milleti " diyemeyen bir siyasetçinin, ne " Milli İradeye saygı " söylemi ciddiye alınabilir, ne de bayrak edinme kampanyası...

Siyaset, samimiyetle yapıldığında, onu yapana güç ve prestij kazandırır; sanatçı düşmanlığı yapıldığında değil... Güçlü bir lider, sanatından, sanatçısından ilham alır, onların daima arkasında durur, sanatçısına her zaman güç verir, gözdağı değil...Ve güçlü bir lider, elbette büyük sözü dinler. 

Ne demişti ulu önderimiz Atatürk: " Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir. " Bu söz, tabi ki boşa söylenmiş değil...

Not: Yazıda kullanılan görsel internetten alınmıştır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Gülen Kardeşim, sanat mı kaldı, damarlar tek, tek koparıldı, o yüzden İnsanlar birbirlerine düştüler. Güzeldi selam ve sevgiler, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 18.06.2013 12:23
Cevap :
Bence de sizce sevgili hocam... Cemce sevgilerimle...  18.06.2013 17:52
 

yani sanatçilarin herseyi yapmaya hakki mi var ?? onlar için ozel kanunlar mi var ??? ayrica kimin ne kadar "sanatçi" olup olmadigi da tartisilir ... Nihat Dogan da sanatçi, neden Nihat Dogan'la alay edenler Alabora"nin avukatligini ustleniyorlar ??

Demokrasi Penceresinden 
 18.06.2013 1:24
Cevap :
Sen benim Nihat Doğan'la alay ettiğimi ne zaman, nerede gördün? Sayende bir gün " Hangi yazıyı nasıl yorum yazılır? " başlıklı bir yazı da yazacağım. Allah için bir gün de yazdıklarımla ilgili bir yorum yaz! Cemce sevgilerimle...  18.06.2013 17:51
 

Millet o yüzden komada.

Tayfun Karagenç 
 17.06.2013 21:51
Cevap :
Bence de. Cemce sevgilerimle...  17.06.2013 22:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1317
Toplam yorum
: 3585
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1685
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster