Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Nisan '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
885
 

“Savaşa hayır“ diyelim…

“Savaşa hayır“ diyelim…
 

Bu coğrafyada sular durulmuyor bir türlü. Hoş ne zaman duruldu ki.

Arap baharı denen kanlı devrimlerden sonra sıra Suriye’ye geldi ve savaş tamtamları çalmaya başladı.  

Savaşın çirkin yüzüyle yıllardır karşı karşıya olduğumuz yetmezmiş gibi bir de sırtımızdan iteleyip “hadi siz savaşın, biz ellerimizi kirletmeyelim, sonra gelir devralırız“ diyen ABD'ye uyup savaş senaryolarına kanarsak,  ülke olarak bir daha sırtımızı minderden kaldıramayız.

Biz analar ve kadınlar olarak önce bizim buna karşı çıkmamız şart. Bu savaş fikri ve senaryolarına, önce biz kadınlar bir kaya kadar sert olmalı ve şiddetle karşı çıkmalıyız. Savaş ölüm ve acı demek. Savaşacak olan çocuklarımızdır ve biz yıllardır bu acı ile yoğruluyoruz.  

Güç sarhoşu erkek egemen hükümetlerin çıkardığı kıyımlara bütün gücümüzle karşı çıkmalıyız. Ortadoğulu kadınların seslerine kulak vermeli ve sesleri olmalıyız.

60 yıldır NATO üyesi olan Türkiye artık ABD’nin savaş aleti olmamalı. NATO’nun savaş aleti olarak sadece Kore’de 741 kayıp vermişiz.  Günümüze kadar ülke içinde oynanan oyunlarda ve büyük güçlerin sömürü hevesleriyle çıkardıkları savaşlarda binlerce yurttaşımız yitip gitti.

Bölge coğrafyasının, büyük güçlerin menfaatleri doğrultusunda değiştirilmesi ve dönüştürülmesi, bütün bunların demokrasi kılıfı içinde halk kitlelerine ve dünya kamuoyuna özgürlük yalanlarıyla benimsetilmesi,  bahar olarak lanse edildi. Ancak yıkılan diktaların yerine tamamen farklı diktaların geçtiği  (Libya’daki Müslüman Kardeşler örneği) gözden kaçmamalı.

Arap baharları adı altında yalancı baharlar estiren emperyalist güçlerin, bölgeye ve üzerinde tepindiği ülkeye sözde barış getirme adına rejimleri yıkıp yerine rejimler getirme hareketlerine ve bunu da o ülkenin kendi halkına yaptırtma becerilerine bahar adını vermek tamamen baharın sevimli adına ters düştü.  

Tamam devrimler hep kanlı yapılır, kanla yazılır. Ancak uzaktan kumandalı bu devrimler hep bahar mıdır? Yoksa emperyalist güçlerin rejimleri ortadan kaldırıp daha çabuk ülkeleri sömürmek için uydurdukları bir yalan mı? Yalancı baharların yerine kara kışlar, bunaltıcı sıcaklar olmuştur belki ama bahar hiç gelmedi bölgeye.

ABD destekli Büyük Ortadoğu Projesi'nin oluşturulma sürecinde halkları ayaklandırmak ve istediği kıvama getirmek için demokrasi adı altında etnik kavgalara ve din karışıklıklarına kurban gitti ülkeler.

Arap baharı orta doğuya tıpkı ABD’nin Irak'a getirdiği kadar demokrasi getirdi. Irak'ta malum hala insanlar birbirlerini vuruyorlar. Petrolü de ABD alıyor.

Emperyalizm, bir ülkenin işini bitirip diğer bir ülkeye atlayarak orada da binlerce masum insanın daha kanını içip, yoluna devam edecek. Başka belirsiz gerekçelerle, başka halkları yok etmek üzere...

İnsanları, sırf kendi çıkarları için savaştıranları da, savaşmaya zorlayanları da lanetleyelim. Ne kendi ülkemizde, ne de dünyada savaş istemiyoruz diyelim. Çünkü savaşlarda çocuklarımızdan çalınan sadece hayatları değil, bütünüyle geleceğimizdir.

Ayrıca silahlanmaya dur demeden savaşa hayır diyemeyiz. Son teknoloji ile donatılmış orduların milyon dolarlarla konuşulan aletleri ile savaş oyunları oynayan meraklıların gazına gelmeyelim. Bir savaş uçağının sadece bir uçuşu ile harcanan para ile belki çocukların eğitim ihtiyaçları karşılanır. Bir askerihelikoptere harcanan para ile belki bir okul yapılır.  Ve belki daha neler yapılabilir.

Her gün bir iki şehit haberi gelirken bunların hesabını veremeyenler çıkması muhtemel Suriye savaşında yaşanacak kayıpların hesabını hiç veremezler.

Hadi, bütün gücümüzle “Savaşa Hayır “diyelim…

Şükran Demirtaş

Ayrıntıda gezinmek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

savaşa elbette hayır ama bu nasıl olacak;bilinçli bireylerle tabiki,bilinçli toplum varmı ?yok,türk halkından ege bölgesi Aydında 2007 seçimlerinde Tayyip Erdoğana niçin oy verdin diye sorulduğunda, Recep Tayyip Erdoğanın GEORGE W.Bush karşısısında bacak üstüne attı diye oy verdiğini söyliyenden ne kadar sağlıklı düşünmesini bekliyebilirsin?

Hasan Gezgin 
 22.04.2012 13:27
Cevap :
Çok haklısınız Sn. Gezgin. Erdoğanın o karizma görüntüsü ve külhanbeyli ağzı bir çok kesimden oy topladı. O kadar bilnçsiz bir halk. Bir de sınırlarımızı genişletmekten bahseden yazılar okudum ki sormayın. O zaman bilinçli bireyler olarak kamuoyu yaratmamız lazım. Teşekkürler ses verdiğiniz için. Sağlık ve sevgiyle kalın.  23.04.2012 10:44
 

İnsanlık sucu olan savaşa tüm gücümüzle EWEEEEEEET diye bilmeliyiz.Emperyallerin istekleri,sömürü istekleri hiç bitmez Demokrasiyi getiririz der kaos yaratırlar,Onun için Bu Suç odaklarına HAYIR çıkardıkları Savaşa insanlık adına HAYIR demeliyiz.

muhsin çelik 
 22.04.2012 11:20
Cevap :
Güç sarhoşu egemen dayatmalara öncelikle hayır demek, suç odaklarına hayır demek, demokrasiden vazgeçmemek için hayır demek insanlık ödevimiz olmalı Sn. Çelik, teşekkür ederim yorumunuz için. Selamlar...  23.04.2012 10:47
 

Savaşa Hayır.Ellerinize sağlık.Bu kadar güzel anlatılamazdı.

yurttabirgül 
 21.04.2012 10:26
Cevap :
Teşekkür ederim ses verdiğiniz için. Sevgiler, selamlar...  21.04.2012 10:37
 

Bütün gücümle : S A V A Ş A H A Y I I I R R R !. . .

Sema Sener 
 20.04.2012 17:36
Cevap :
Evet arkadaşım, bütün gücümüzle hem de şiddetle Savaşa Hayır. Teşekkür ederim. Sevgiyle...   20.04.2012 18:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2915
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster