Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '11

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
3562
 

"Sembol" Kelimesinin Kökeni

"Sembol" Kelimesinin Kökeni
 

Barış Güvercini


Gündelik yaşamda konuştuğumuz her bir cümleyi bir kayıt cihazı aracılığı ile yazıya döksek konuştuklarımızın birçoğunun kesik kesik ifadeler ve sembollerle dolu olduğunu farkedebileceğiz. Ancak konuşurken o kırılmayan özgüvenlerimiz karşıya gönderdiğimiz her iletinin karşı tarafa mükemmel bir biçimde gittiğini ve kusursuz olduğunu düşünürken tüm zahmeti ve karmaşayı karşıdaki bireye yükleyerek işin içinden sıyrılıyor.

Semboller üzerinden giden ve aslından bağımsız olan kelimelerimiz tüm insanlık boyunca yaratılan o sembollere öyle bir alışmış durumda ki semboller bizleri uzun uzadıya laf anlatmaktan kurtarıyor. Bazen ise kolay laf anlatıp kurtulduk derken işlerimizi zorlaştırabiliyor. Aslında sembol denilen şey kavramın tıpkısı iken bazen kullandığımız semboller ile anlattığımız şeyler tamı tamına uyuşmayabiliyor. O uyuşmama anında demek istediğimiz anlamla söylediğimiz anlam birbirinden farklı oluyor ve anlaşılamıyoruz.

***

Geçtiğimiz günlerde siyaset ve anayasa üzerine katıldığım bir konferansta bizim konuşma ve iletişim hayatımızın kökeninde önemli payı olan sembollerin nasıl sembol ismini aldığına dair bir yaşanmışlık hikayesi dinledim. Konferansın adı ve konusuyla doğrudan içerik yönünden bağıntısı olmayan bu bilgi yeni bir şey öğrenmenin mutluluğu ile yüzüme etki ederken bu bilgiyi paylaşmayı ve bilmeyenlere aktarmayı geçirdim aklımdan o dakikada.

“Antik Yunan’da şarap kadehlerini tokuşturmak için havaya kaldıran iki tanrı yaptıkları savaşın ardından yapacakları anlaşmanın hemen öncesinde savaşı bitirmek adına bir dostluk örneği sergilemek istemişler. Bu birliktelik ve ortaklık anlaşmasının şarap içerek hoş bir görüntü ile noktalanması halklar üzerinde olumlu etkide bulunacakmış. Bu yüzden heyecan ve istekle tokuşturulmuş kadehler. İşte o an birbirine değen iki kadeh bir anda tuz buz olup ortalık cam kırıklarıyla dolunca bütünün birleştirici parçalarını ifade eden “symbalon” kelimesi meydana gelmiş. Kavganın ve savaşın bittiği o anda iki tanrı birer cam kırığını yanlarına almışlar ve ismi bilinmeyen o savaştan iki tanrıya düşen birer kadeh kırığı olmuş. Savaşın simgesi olan iki benzer cam kırığı…”

Sembolün bu tarihi işleviyle beraber o süreçten sonra sembole ait parçalardan birini elde tutan kişi, diğer parçaya sahip olan kimse karşısında kimliğini ispatlamak veya yapılmış bir anlaşmayı kanıtlamak amacıyla elindeki parçayı göstermeye başlamış. Bu kelime somut bir obje hakkında kullanıldığı gibi yazılı metinler hakkında da kullanılırmış. İki ülke arasında karşılıklı olarak vatandaşların güvenliğini sağlamak için yapılmış anlaşma metni, iki birey arasındaki sözleşme, iki nüshası olan makbuz, İmparator tarafından verilmiş ferman vs. sembolün yazılı belgeler anlamındaki kullanımına ilişkin örnekler olmaya başlamış artık.

***

Bugün diplomaside görülen anlaşma metinleri ve ülkelerarası diplomatik belgeler birebir metinlerin ve olayların birer tıpkı kopyası olduğundan sembol olarak değerlendirilebilir.


Sembolün ilk ve temel vasfı, kendisi dışında ve kendisini aşan bir hakikati temsil etme, daha da önemlisi onun yerine geçme kabiliyetidir. Sembolize edilen şey, daha yüksek mertebeli bir başka şeyin sembolü olabilir. Örneğin yazılı bir karakter, bir başka sözcüğün sembolü iken, bu sözcük içerdiği anlamın sembolü rolündedir. Birbirleri yerine konumlandırılabilen bu varlıklar içerisinde yaşadığımız hayatta kavram kargaşasına düşmemek ve yanılmamak adına sembollerin anlam ve temsiliyetlerini iyice bilmemiz gerekiyor.

A.Buğra TOKMAKOĞLU

Abtokmakoglu@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 738
Toplam mesaj
: 99
Ort. okunma sayısı
: 2161
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster