Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Eylül '13

 
Kategori
Resim
Okunma Sayısı
246
 

“Serbest Koşu” üzerine Hülya Küpçüoğlu ile Söyleşi

“Serbest Koşu” üzerine Hülya Küpçüoğlu ile Söyleşi
 

Hülya Küpçüoğlu’nun 2012-2013 yılları arasında yaptığı yeni çalışmalardan oluşan “Serbest Koşu” isimli sergisi 17 Eylül’de Pinelo Gallery’de açıldı. Sergiye ve son dönem çalışmalarına dair söyleştik.

Zeliha Demirel : Sevgili Hülya Küpçüoğlu öncelikle kutluyorum. Önceki çalışmalarınızdan farklı bir seri ile karşı karşıyayız. Serginin oluşumundan bahseder misiniz?

Hülya Küpçüoğlu :Sergi, geçen yıldan bu yana yaptığım eserlerden oluşuyor. Çok farklı konulara temas eden bir sergi. Güncel olaylara da değiniyor, kendi özel yaşantımdan alıntıladığım şeyler de var. Ama teknik birlik içinde ve farklı temalar… Bu sergi ile birlikte kendimi daha özgür hissettim… Çünkü içimden geldiği gibi hareket ettim. Yanlış anlaşılmasın diğer sergilerimde özgür hissetmedim ya da içimden gelmemişti demek istemiyorum. Önceki resimlerimi de içimden gelerek yaptım sadece bu serginin farklı temalardan oluşmasından dolayı hissettiğim duyguyu tarif etmeye çalışıyordum. 

Zeliha Demirel : Yeşilçam’a konu olarak artık değinmeyecek misiniz?

Hülya Küpçüoğlu : Önceki sergilerimde ağırlıkta Yeşilçam portreleri ve film sahneleri vardı. Aslında hala Yeşilçam’la ilgili sergilenmemiş resimlerim var. Yeşilçam konu olarak bitmez ben de devam ediyorum zaten ancak yakın zamanda İstanbul’da Yeşilçam’la ilgili bir sergi yapmayı planlamıyorum. Sadece karma sergilerde sunabilirim bir de İstanbul dışında…

Zeliha Demirel : Sinema ve bu son serginiz arasında bağlantılar var mı?

Hülya Küpçüoğlu :Önceki sergilerle bu serginin arasında bağlantılar var. Popüler kişilerden güncel popüler olaylara geçiş var ve bu bağlamda bağlantılar söz konusu elbette. Aslında öz konudan çok uzaklaştığımı düşünmüyorum sadece güncel popüler olaylar çerçevesinde konular ve kompozisyonlar daha özgün bir hal aldı. Ancak elbette mesela ‘Kuşlar’ adlı resimlerimde sinemaya da bir gönderme söz konusu…

Zeliha Demirel : Sert bir atlayış mı oldu?

Hülya Küpçüoğlu : Bu sergi ile birlikte birden bire kesilmiş bir konu yok aslında çünkü 2012’de Ankara’da yaptığım kişisel sergide zaten bu yaklaşımımın ipuçlarını vermiştim. Direkt bir geçişten ziyade yumuşak bir geçiş var diyebiliriz… 

Zeliha Demirel : Sergideki farklı temaları biraz açabilir misiniz?

Hülya Küpçüoğlu :Sergide yer alan farklı temaların içinde mesela ‘kuşlar’ serisinden 2 resim var. Bu resimler hem Alfred Hitchcock’un ‘Birds’ filmine gönderme olduğu gibi, kendi yaşantımla da ilişkisi var. Ya da mesela Sergide bazı arkadaşlar sandı ki, ‘Biber Gazı’ resmini yeni yaptım. Halbuki ‘Biber Gazı’ adlı resmi aslında ben 2012 yaz aylarında yaptım ve o zaman şimdi ki kadar gündemde değildi. Biber Gazı sadece Türkiye’de değil dünyada da kullanılıyor ve dikkatimi çekmişti. Ya da yeşil alanlar zaten hep gündemde olan bir konu ve konu ile ilgili geçen yaz aylarında yaptığım resimler vardı. Bunlar sonraki gündemle de kesişti… Yoksa özellikle her resimde şu olay ya da bu olay diye yola çıkmadım. 

Zeliha Demirel : Kuşlarla ilgili bir de video çalışmanız var. Video sanatıyla ilginizden bahseder misiniz?

Hülya Küpçüoğlu :Hemen her kişisel sergime bir video çalışması mutlaka koyarım. Bu sergide de ‘Kötü’ adını taşıyan bir video işim var. Belki resimlerde daha genel bir anlatım söz konusu ama sanırım videoda az önce bahsettiğim kuşlarla ilgili kişisel yan daha çok hissediliyor. Kuşlar tabii burada bir sembol… Video sanatına ilgim 2005 yılında başladı. Yurt içi ya da yurt dışında katıldığım video art sergileri var ve arada video sergileri düzenledim ya da bazı etkinlikler için video seçkileri de yaptım. 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 83
Toplam yorum
: 42
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 594
Kayıt tarihi
: 05.03.09
 
 

Konya Akşehir doğumluyum. Selçuk Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster