Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '08

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
1075
 

"Şeriat düzeni yok ki İslam'la suçluyorsun!" Diyorlar, Kapitalizm'e Uyan Riyakarlar!

"Şeriat düzeni yok ki İslam'la suçluyorsun!" Diyorlar, Kapitalizm'e Uyan Riyakarlar!
 

Günümüzde islami refeansla öne çıkarak Din'i dünyalık işlere alet edenleri eleştiriye çekince verilen yanıt: "Düzen islami değil ki nasıl islami davransın" yanıtı verilmektedir. Yani "darül harp" diyorlar, Müslüman C. Başkanı, Müslüman Başbakan iktidarda iken, nasıl oluyor da hala nefsinin esiri olarak bu fikirlere saplanıp dünyayı şirk edinirler.

Oysa bunu söyleyen ve savunanlar, unutuyorlar ki kişi ile özdeşleşmesi gereken inançtan kaynaklanan ahlakın hayatını kavramış olması gerekmektedir. Aksi halde dini görünüm ve söylemi riyadır. Zamana uymanın Kur'an da ki telefuzuna örnek "... Suçlulara 'Sizi bu yakıcı ateşe sürükleyen nedir?' diye sorarlar ! ... " Batıla dalanlarla biz de dalardık ." (Müddessir s. ayet: 39-45) "Ama sizler dünya hayatını tercih ediyorsunuz" (A'la s. ayet: 16). "Malı pek çok seviyorsunuz" (Fecr s. ayet:20). İşte dini ahlakı ve emirleri dünya sevgisi-mal uğruna ertelemenin anlamı kısaca böyle özetlense gerek.

İslamda ve diğer dinlerde esas olan yaşam süresinde iyi insan olmak, hayatı her yönü ile dinin önerisi istikametinde yaşamaktır. Ama birçokları söylemden öte kıyafet ve görünüşte de mütedeyyin imajı taşıyan davranışlar sergilemesine rağmen, ekonomik iş hayatının gelişimi eleştirilince, yasal sorumluluklar, vergi kaçırma konuları yöneltilince verilen yanıtlar: - "şeriat düzeninde değiliz", "herşey islami olunca o zaman uyulur". "Bu ortamda düzenin kuralları içinde davranmak zorunda". olarak verilmektedir. Sanki Allah'la sözleşme imzalayıp ecellerini kendileri belirliyormış gibi, islami düzeni beklerken ömürleri yerinde mi sayacak, yada ölüm akıllarından bile geçmiyor gibi.

Bu bağlamda dini ahlak, fiili ekonomik uygulamada askıya alınmakta ama davranışsal olarak görünüm ve ibadetler de referans olarak kullanılmaktadır. Bu konuda ekonomik gelişimi ve mülk edinim hususları ayanbeyan durumunu açığa vurmaktadır. Demektedirler ki "-ibadetleri yapar, namazı kılarım, orucu tutarım, söylemde islami literatüre göre konuşur, kılık kıyafette mütedeyyin görünüm içinde olurum ama ticarette sisteme uyar ticari sırlarımı uygular, işimi bilirim". Pes doğrusu!

Zaten işyerlerinin veya şirketlerin çok azı hariç hemen hepsi muhasebe işlemlerini işletmenin ekonomik durumunu takip değil, 'vergiden nasıl kaçarım' birinci neden ve vergi için kanunu zorunluluk olduğundan düzenlenmektedirler. Bu gün vergi mükelleflerinin hemen hepsi (Küçük esnafın çoğunluğundan zaten salma usulu, beyanı dikkate almadan direktifle yapılan beyanlar üzerinden işlemler yürütülmektedir. Küçük esnafta zarar kabul edilmemektedir.) muhasebesini düzgün tutarak hakkıyle kazancını ortaya koyup vergisini tahakkuk ettirip ödeyen (istisnalar geneli değiştirmez) ahlaka sahip değildir.

Bu yasal ve ekonomik işlemleri mütedeyyin görünümlülere yöneltip eleştirince; eleştirileri çarpıtarak İslam'ı eleştirmekle karşı suçlamaya kalkmaktadırlar. Halbuki bu eleştiriler değil dini eleştirmek dinin naif inanç sistemini savunmaktır. Oysa ki bu ahlak dışı ekonomik davranışlar, dini kültürü zayıf olan kişilerin, riya içinde olanların davranışları etkisiyle Din'den uzaklaşmalarına sebep olmaktadırlar.

Muhakkak ki dünya hayatı ömürle sınırlıdır. Dinin uyarıları doğrultusunda yaşamak ömürün her anı için zorunludur, Dini ve ahlaki etik davranışlar insan olmanın gereği olarak ertelenemez. Dini inanç bağlamında da bahane uydurulamaz. Bu değerlendirmeden çıkan sonuçtur ki yasal mevzuata karşı hile yollarını mubah görmek dini davranaış ve görünümü riya ve dünyevi hevese alet etme durumu ortaya çıkmaktadır.

Halbuki inandım diyenler "Allah'ın rızkı dilediğine yaydığını ve kısıp bir ölçüye göre verdiğini bilmezler mi? Doğrusu bunda, inanan kimseler için dersler vardır." (Zümer s. ayet:52) bilmezler mi ! "Gerçekten mala da pek dükündür" (Adiyat s. ayet: 8) "O insan, kabirlerde bulunanların çıkarılacağı ve kalplerde olanların ortaya konulacağı bir zamanın geleceğini bilmez mi ? (Adiyat s. ayet: 9-10) "Doğrusu Rableri o gün onların her şeyinden haberdardır."( Adiyat s. ayet:11)

Ama dünya hayatını diğer manevi değerlerin önüne geçirenler bir dinlesin; "Ey muhammed ! Heva ve hevesini tanrı edinen, bilgisi olduğu halde Allah'ın şaşırttığı, kulağını ve kalbini mühürlediği gözünü perdelediği kimseyi gördün mü? Onu Allah'tan başka kim doğru yola eriştirebilir? Ey İnsanlar ! Anlamazmısınız?" ( Casiye s. ayet: 23)Sonra içinde bulundukları anlayışın şu ayete ne kadar uyduğunu göreceklerdir. "Hayat ancak bu dünyadaki hayatımızdır. Ölürüz ve yaşarız; bizi ancak zamanın geçişi yokluğa sürükler" derler Onların bu hususta bir bilgisi yoktur, sadece böyle sanırlar." ( Casiye s. ayet: 24). Eğer inandık denildiği halde ticaretin veya beşeri davranışın kurnazlıklarını yapmayı normal karşılıyorsanız bu ayetlere paralel hareket etmeyip, mütedeyyin mü'min olduğunuzu nasıl hazmadebiliyorsunuz!

Elbette bu eleştiriden alınacak olanlar, neden eleştiriyi inanması ibadetlerle yansımayan sözde müslümanlara yada inanmayanlara yöneltilmediğini söyleyeceklerdir. Oysa herkes kendi hayatından mesuldür. Zaten inancı zaqyıf olanı dininin yasaklarına neden uymuyorsun demek abestir. Ancak Din'den uzak ama etik olarak dürüst insan davranışları açısından da onlar eleştirilmektedirler. Bu inandık diyenlerin eleştirilmesini ertelemeyi gerektirmez. Zaten Yüce Allah Kurandaki hitaplarının büyük çoğunluğuna, inananları uyramak için kullanarak "Ey İnananlar" olarak başlamaktadır.

İnandım diyen veya ibadetlerinde görünüp ancak eleştiriye konu davranışlar içinde bulunan kesimlerin dokunulmazlıkları yoktur. Öyle olsa Allah (c.c.) Onlara olan ikaz ve uyarılarda (Ey İnananlar veya Ey Muhammed de ki) bulunmazdı. Bu davranış ve tepki içinde olanlar İslamı kendilerine görünüş olarak yansıtıp uygulamada eleştiri olunca "İslam'ı karıştırma" söylemi içde bulunuyorlar. Düzen islami değil ne yaparsan mubah (yanlış) inancı ile hareket ediyorlar.

Bu yaşama alışmış liberal kaitalizmin balına parmağını batıranlar gerçek İslam ve şeriat kurallarını zaten samimi olarak istemezler. Ancak bu halleri ile olan, halen kandırılan zavallı saf müslüman insanlara oluyor. ( bu konu daha çok ayet ve hadislerle açıklanabilir ancak blog olarak özetlemek yerinde olacaktır.)


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Nariçi'nden güzel bir yazı, Sayın Pan'dan ise güzel bir yorum. Teşekkürler.

Sadi ÖZBAY 
 29.08.2008 7:48
Cevap :
Teşekkür ederim. Selam.  29.08.2008 10:49
 

Sayın NARİÇİ,emek verip güzel bir paylaşım ortaya koymuşsunuz.Elinize ,dilinize sağlık. Söylemlerinizin büyük bölümüne katılılmakla birlikte,iki noktada kendi fikrimi belirtmeyi zorunlu gördüm.Birincisi, vergi kaçıran mükellefleri kastederek, "hemen herkes" gibi bir genelleme yapmışsınız,oysa ben biliyorumki kaçırmayanlarda var,en azından onların bu davranışına duydugum saygı geregi bunu yazmam gerekti.Belki "hemen"i bu tip istisnaları göz önüne alarak kullandınız ama,yeterince anlamı güçlendirmediği için bu açıklamayı yazmak zorunda kaldım."Belki istisnalar kaideyi bozmaz ama,yok da sayılamazlar."Hele hele DİN içerikli bir konuda.İkincisi, inancın gereği olan ibadetler,ne hocaya şirin gözükmek için,ne politikacıdan bir menfaat beklentisi için,ne şeyhin gözüne girmek için,ne de birilerini kandırıp sömürmek için yapılmamalıdır.YALNIZ VE YALNIZ ALLAH İÇİN YAPILMALIDIR. Diye düşünürüm. Atalarımız İBADETTE GİZLİ, KABAHATTE GİZLİ yaplımalıdır derken,acaba bu tip işlere alet edilmesin diyem

sezar pan 
 28.08.2008 10:18
Cevap :
Uyarınız için ve yorum için teşekkür ederim, ancak Siz'de farkına vardığınız gibi kullandığım kelimeden istisna tuttuğum bir dürüst kesim elbette vardır ancak olumsuz davranan haddinden fazla. Bu dürüst davranış zaten inanç bağlamından değil daha çok insanların karakterinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Selam.  28.08.2008 11:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1811
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster