Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1445
 

Sevgi fidanına aşı yapılmalı,

 Sevgi fidanına aşı yapılmalı,
 

Sevende,sevilende sevinmeli.Bütün ilgisiz sevgiler zamansız ölür,


 

Habersiz gibisiniz, bana neden hüzünlü olduğumu soruyorsunuz. Söylemesem içimde kalır, beni huzursuz eder. Söylesem yüreğim yanar. Size üzücü bir haberim var. Hatırlar mısınız? İlgiyle Sevdadan olma, Sevgi diye biri vardı.  

Hani çok güzeldi, baharda, yazda, kışta solmayan güle benzerdi, sam yelinden bile çekinirdi.

Hatırlamadınız mı?

Gün içinde umut olurdu, hayaliyle geceler uzardı, sabah olmazdı. Onun yüzünden seher vakti beklenirdi, Güneş geç doğardı.

Yine mi hatırlamadınız?   

Hani yüreğin derinliklerinde yaşardı, akan pınar gibi çağlardı, sel olur akardı, adeta kaynardı, yaşamın gayesi, devası, ilacıydı.

Galiba yine hatırlamadınız.

Hani çok hoştu, ruhu biçimlerdi, gönül dostuydu, sözlerin, gözlerin, bakışların içinde olurdu. Doktordan, reçeteden, ilaçtan daha yakındı. Birkaç adı daha vardı. Yakın ilgi, bağlılık, duygu Aşk diyorduk.

Hah işte Aşk derken hemen hatırladınız. Demek ki siz sevgiyi Aşk diye tanıyorsunuz.   

İşte o sevgi Size ömür, o, sevgi artık yaşamıyor ilgisizlikten, sevgisizlikten, sadakatsizlikten hastalandı, hastalığa yenik düştü öldü.

Dedim ki bilesiniz, belki üzüntülerinizi dile getirirsiniz. Başsağlığı için mesaj gönderirsiniz.

Kabrini ziyaret etmeyi düşünüyorsanız mezarlığa gitmenize gerek yok. Sevginin naşı esas yeri, yurdu, membası olan yüreğin derinliklerine gömüldü, görmek isteseniz  de göremesiniz.

Bulunduğunuz yerde Müteveffa Sevgi için bir Fatiha okusanız bile yeter. Artık yüreğin derinliklerinde bir mezar var. O mezarda ölen bir sevgi yatar.

Sevgiyi bir ömür boyu yaşatmak zordur. Sevgi bir değerdir, sevgiye paha biçilmez. Sevgi deryadır, derinliklerinde yüzülmez. Ağırdır yük olsa çekilmez.

Sevgi yetim, öksüz kalamazdı, ihmale gelemezdi, Sevgi emekti, ilgiydi ilgisizliğe tahammül etmezdi. Ölen hiçbir sevgi bir daha dirilmez.

Ölen sevginin yeri yurdu olan yürek artık boş, yeni bir sevgi için yeni bir sevgi fidanı dikmek lazım. İlgisizlik, sevgisizlik ve sadakatsizlik hastalığına karşı sevgi fidanına aşı yapılmalı.

Sevgi fidanına yeni bir aşı yapılmalı ki, sevgi fidanı yeniden yeşermeli, yeni tomurcuklar açmalı. Dal budak, diken olup etrafı kaplamamalı.

Yaprak açmalı, gül olmalı etrafa yayılmalı, sevgi fidanı aşı tutmalı ki, dert, gam, çileye neden olmamalı.

Seven İnsan, dert, gam, çileye katlanıp sevdiği halde sevinemiyorsa yaşam çekilmez bir hal alır, zulüm olur.   

Gösterilen sevgiye, ilgi gösterilmiyorsa, umutlar hep soluyor ve kuruyorsa, sevgi ağacı hep dal budak, diken olup etrafa zarar verirse umut fidanına aşı da gerekmez.

Aksi halde bütün sevgiler böyle zamansız ölür. Sevgi fidanları çabuk kurur.

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                              

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Mehmet Bey ''hayat sevgiden ibarettir'' ama sevgiler öyle azaldı ki bir gün korkarım yok olacak.Ülkelerde kollektif ego ön planda ve kimsenin gözü kimseyi görmüyor,duymuyor,anlamıyor,kıskançlıklar almış yürümüş.Yazınızı herkesler okusun isterim inşallah.Sevgi dolu kalbinize sağlık.

Şennur Köseli 
 16.11.2014 18:46
Cevap :
Kıymetli Şennur:Bir sevgiyi ilgisizliği, ihmali kabul etmez, İnsanlar öksüz, yetim olabilir ancak sevgi öksüzlüğü veya yetimliği kabul etmez. Sevgiyi daimi yaşatmak için ona ilgi aşısı yapmak gerek.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   17.11.2014 18:26
 

Yazdıklarınız çok doğru konular sayın Burakgazi. Ancak ülkemizde yaşananları görünce, insanlar birbirlerine sevgiyle bakmıyorlar ne yazık ki. İktidarı olsun, muhalefeti olsun, değil sevgi aşısı yapmak, düşmanlık tohumları ekiyorlar. İnsanlar birbirlerine düşmanca bakmaya başladılar artık. Yasa tanımazlık, ben yaptım oldu gibi durumlar, insanları kin ve nefrete doğru yönlendiriyor. İyi niyetli bütün yazılarınızı takdir ediyorum. Keşke bu yazılar amacına ulaşsa....Saygılar, selamlar...

Erol Özışık 
 16.11.2014 9:13
Cevap :
Kıymetli Dost Sayın, Erol Işık :Yaradılış gayesini bilmeyen, yanmış, ateşten köz,siyahi kömür olmuş benliklerde, kirli ve irinli yüreklerde sevgi yaşayamaz.Sözleri,söylemleri kurşun, yüzleri, benekli, bakışları kibirli insanlar,sevgiyi Aşka, kirli istek ve arzularla ilişkilendiren arızalı beyinler topluma faydalı olamazlar.Hem yer yüzünü, hem gök yüzünü cehenneme çevirdiler.Kıymetli Erol Işık bildiğiniz gibi ben yüzme bilmiyorum.Deryanın derinliklerine girmem ve orada yüzemem. Saygılar sunuyorum.Sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum.   16.11.2014 10:09
 

Aslolan sevgidir tabii ki, aşk değil. Aşk, vuslata erinceye kadar çiftleri koşturan, coşturan; ağlatan, güldüren bir duygu selidir! Bir ömrü birlikte geçirten ise saygı ve sevgidir. Selam ve sevgiyle dost.

Ata Kemal Şahin 
 16.11.2014 7:48
Cevap :
Kıymetli Dost Sayın, Ata Kemal Şahin: Yüce Allah'ın meramı gücümün ve kudret-imin bilinmesi için insanlar yaratayım,İnsanlar yaşasın sevsin, sevinsin diye bir de dünya inşa edeyim her türlü nimetle donatayım.Canlılar dünyadan ve nimetlerimden faydalansın, gücümü ve kudretimi bilsinler şükretsinler.İnsanlar birbirini sevsinler,sevinsinler ki bende onların bu sevincini seyredeyim. Kesin olarak anlaşılıyor ki yaradılışın gayesi sevgidir.Yazık ettik ne dünyanın, ne insanlığın, nede sevginin kadir kıymetini bilmedik.Dünyayı cehenneme çevirdik,insanlığı ve sevgiyi kirli istek ve arzulara feda ettik.Mesele mahiyetini fazla derinliklere taşımaya gerek yok.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   16.11.2014 10:02
 

Değerli yazarım, sevgili dostum, yine aroması, rayihası mükemmel, insanlara ruh ve yön veren harika bir düzenleme yapmışsınız. Kutlarım sizi. Her düzlemde, çağıldayan ve kükreyen sevgi kaynağımın zincirlerini kırarak, diri bir ruhla, yeni sevgi bağlarına aşı yapmaktan mutluluk duyuyorum. Selam, saygı ve sevgilerimle. Refik BAŞDERE

Refik Başdere 
 15.11.2014 18:33
Cevap :
Kıymetli Dost Sayın, Refik Başdere: Sevgi ilgiyle büyür, gelişir,çoğalır, ilgisiz sevgi kurumuş dikenlere dönüşür.Birde seven ilgi gösteren sevinmiyor ise o sevgi ölmüştür. Sizinde yazdığınız gibi yeni bir bağ, yeni bir ilgi aşısı gerek.Ölen sevgilerin mezarlığı insanların yüreğidir.Saygılar sunuyorum.Hep sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum.  17.11.2014 18:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2058
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster