Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '11

 
Kategori
Doğal Sit Alanları
Okunma Sayısı
413
 

"Sit" alanları, Türkiye'nin başını ağrıtıyor.

"Sit" alanları, Türkiye'nin başını ağrıtıyor.
 

Şehrin tam göbeğinde bulunan tarihi Fatma Hanım Konağı, iyi ellerde idare ediliyor. Şehre gelen turistlere gösteriliyor. Rağbet büyük


Eski eserler, Türkiye’nin literatüründe kangren olma durumunu muhafaza ediyor. “Sit alanı” mevzuu ise, dillerden eksilmeyen acı bir konu. Malınız mülkünüz göz göre göre çürüyor. “Sit alanı” denilerekten size bir çivi çaktırılmıyor. Malın sahibi, nesilden nesile bekliyor ki, çözüm olsun. Olmayınca, bir gece yarısı bir kibritle işi bitiriyorlar. Ve tarihi Bartın evleri, yoksullukları yaşıyor. Hem de varlık içinde.

Bartın Turizm İl Müdür  bu  konularda dertli. “ Vatandaş gelip de restorasyon için kredi talep etmiyor. Yahut biz evi restorasyon yaptırıp, kendisinde de katkı parası istediğimizde kaçınıyor” diyor.

Gücü olanlar, evlerini, konaklarını kendileri restore ettiriyorlar. O da ayrı mesele. Bartın’da öyle muhteşem ahşap evler ve konaklar var ki, üfleseniz yıkılacak dersiniz. Asırlara meydan okuyorlar.

Evlerin ve konakların içine analarını, dedelerini oturtuyorlar. Kendileri de apartmanlara taşınıyorlar. Tabi bu durumda ilgililerle mal sahipleri, karşı karşıya uzlaşmak için gelemiyorlar.

Bunlardan biri de şehrin merkezindeki muhteşem duruşu ile Fatma Hanım Konağı, asırlara meydan okuyarak turizme hizmet veriyor. Sahibi Metin Yücel, kendileri restore ettirmişler. Ama her şeye rağmen "SİT" alanları, Türkiye'nin başını ağarıtıyor.

İlgililere sorduk. “Bunca ev  bomboş, asırlardan beri imar bekler. Sahipleri  neden gelmiyor size?” dedik. Onlar da dertli. Vatandaş bizlerle temastan kaçınıyor, diyor İl Turizm Müdürü Derviş Özbay.

Bartın’daki konak ve eski ahşap evler muhteşem. Hepsi yüksek tavanlı. Fatma Hanım Konağındaki gibi mimari tarz aynen korunmuş. İnsanlar bu tarihi dokuların kesitlerini hayranlıkla seyrediyorlar.

Metin Yücel “ Tarihi eserler ve konaklar yaşatılmalı, korunmalı. Geleceğe mirasımızı, yeni kuşaklara devretmeliyiz” diyor.

Turistlere rastladık Fatma Hanım Konağında. “Kendimizi çok eski yıllarda bulduk sabah kalktığımızda” diyorlar. Ve ekliyorlar: “ Tarihi doku Bartın’da çok. Eski eserler yıkılmak üzere. Sahipleri yaşıyor mu onların?” diye de soruyorlar. Alman Hans da, “zaman tüneline biniyoruz her gün. Çağlardan geçerek ilerliyoruz.. Çok ihtişamlı paha biçilmez köşkler, konaklar ve evler var bu memlekette” diyorlar. Safranbolu’yu ise, anlata anlata bitiremiyorlar.

"Zaman tüneline" binen binene… Ne güzel…Nostaljiyi yaşıyorlar.

Ört ki, ölem!

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 881
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster