Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Nisan '07

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
14484
 

"Sokak kızı irma"

"Sokak kızı irma"
 

Bazı filmler olur, döner döner izlersiniz. Bazen bir görüntüsü, bazen şarkıları, bazen oyuncuları, bazen senaryosu, bazen de hepsi sizi alıp götürür. Başka bir diyardasınızdır artık. Sihirli fasulyeler içinizdeki toprağa kök salmış, göklerdeki yeni serüvene sizi çağırmaktadır.

Oradan nice yollara düşecek, keşifler yapacaksınızdır. Hangi yolların nerelere çıkacağını, hangi sokaklarda kimlerle tanışacağınızı bilmezseniz. O sokaklar kıpır kıpırdır. O sokaklar canlıdır. Hayat doludur... Genelde sanat, özelde sinema, kendinizi içinizde adımlayıp tanımanızı sağlayabilir.

Billy Wilder’ın yönettiği, 1963 yapımı “Sokak Kızı İrma” (Irma La Douce) benim defalarca izlemekten sıkılmadığım filmlerden biridir. Film Fransa’da yaşanan bir günün komik anlatımıyla başlar. Filmde ”İrma” adında bir sokak yosmasını canlandıran Shirley Mac Laine döktürür. Kıyafetleri, kurdeleleri, tokaları, hatta köpeğinin saç tokaları, çorapları, ayakkabıları dahil hemen her şeyi yeşildir. Masum yüzlü güzel Shirley Mac Laine, hem boşvermiş hem de sokaktaki satıcısından çeken bir kadındır. Sokaktaki kadınlar çalışmakta, satıcıları para kazanmakta ve meşhur barda harcamaktadır.

Ancak Fahişelerin çalıştığı sokağa atanan Fransız polis memuru Nester, bir gün her şeyi değiştirir. Çocuk koruma ödüllü Nester, sokakta süren ticareti fark edip, baskın yapar. Polisle kadın tüccarları arasındaki anlaşmaya sekte vurunca da işinden olur... Sokağa düşen Nester, İrma’nın satıcısını tesadüflerle de dövünce, İrma’ın evine taşınır. “Asla satıcı olmasam” dese de İrma’nın satıcısı olur ve başkan seçilir! Ancak iç için yemektedir. İrma’ya âşık olmuştur. Onun diğer erkeklerle görüşmesini kıskanmakta, bir çözüm aramaktadır.

Çözüm, hemen her mesleği yaptığını söylemesi ve hemen ardından “Bu da bir başka maceram” diyen barmenin yardımıyla gelir: Lord X. Bu zengin, iktidarsız İngiliz lordu haftada iki gün İrma’yı ziyaret edecek, her seferinde ona 500 Frank ödeyecek, böylece İrma’nın da baş erkeklerle yatması engellenecektir. Ve tabii ki Lord X, Nester’ın tebdili kıyafetli hali olacaktır! Asıl komedi de bundan sonra başlar. Sorun bu parayı bulmaktır. Nester başka işlerde geceleri gizlice çalışmakta, günü geldiğinde de Lord X olmaktadır.

Usta yönetmen, Billy Wilder’ın kişisel olarak pek başarılı bulmadığı filmlerinden biri olsa da Irma La Douce, izleyicinin büyük beğenisini kazanmış ve gişede ciddi bir gelir elde etmiştir...

İyi niyetli, neşeli, altın kalpli sokak kızı Irma rolünde çok parlak bir kompozisyon çizen Shirley MacLaine ve polis memuru Nestor rolünde her zamanki gibi işini ustalıkla yapan Jack Lemmon, rollerine hazırlanmak için çekimler başlamadan önce Paris’e gidip araştırma yapmışlardır. Bir Fransız müzikalinden beyazperdeye aktarılan Irma La Douce, her şeyin ötesinde aşkın yüceltildiği duygu ve enerji yüklü bir romantik komedi.


18 Ocak 2003 tarihli Hürriyet’teki bir habere göreyse Fransa'nın ‘‘Baş Polis’’ lakabıyla anılan İçişleri Bakanı Sarkozy, suçla mücadele çerçevesinde dilencilerin yanı sıra sokakta volta atan fahişelere de savaş açar. Sokak Kızı Irma filmiyle hafızalara kazınan köşebaşında bekleyen Parisli fahişe görüntüsü artık tarihe karışacaktır.Sokak Kızı İrma’nın Türkiye tarihi ise ilginçtir: Haldun Dormen, 1961’de Türkiye’de sahnelenen ilk müzikal olarak bilinen Sokak Kızı İrma’yı sahnelemiştir.Bir zamanlar Atlas Sineması’nın tiyatroya dönüşmüş sahnesinde, bu oyunu Gülriz Sururi-Engin Cezzar ikilisinden izleyenlerin çoğu, hâlâ unutamamıştır. Gülriz Suriri, en hakiki İrma’dır. Çünkü İrma'yI 1960, 1968 ve 1992’de oynamıştır. Billy Wilder ise şarkıların kullanılmaması, her şeyin iki misli büyütülmesi, aşırı uzunluk gibi öğelerin filmi zedelediğini düşünmüş, “Sahte bir film. Nedense olmadı” diye de itirafta bulunmuştur.

Bana kalırsa, Shirley McLaine-Jack Lemmon ikilisini Fransız kılığında izlemek, bugün bile hayat dolu ve eğlenceli...
Hayata ve sokağa biraz daha dokunmak için!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 380
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2940
Kayıt tarihi
: 28.02.07
 
 

"29 Temmuz 1980’de İstanbul’da doğdu. Celal Bayar Üniversitesi, İşletme mezunu. Şiir, deneme, öykü, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster