Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
360
 

“Sol Yelpazedeyim” diyenleri bekleyen zorluklar

“Sol Yelpazedeyim” diyenleri bekleyen zorluklar
 

Ufuk Uras, Burhan Şenatalar(DİSK-10 Aralık Hareketi), SHP ve Ali Balkız(ABF) umuda yolculuktalar.


“Sol Yelpazedeyim” Diyenleri Bekleyen Zorluklar

İnsanlarımızın, özellikle kendini siyasi yelpazenin solunda tanımlayanların hatta sağda olup da kendilerini demokratım diyenlerin özlemlerinde "keşke" dedikleri bir parti vardır ve bu dileklerini şöyle dile getirirler:

    Toplumsal tabanı güçlü Bütün Türkiye’yi kucaklayan Türkiye’nin gerçek sorunlarına bilgi ve kararlılıkla odaklanan Öncelikle çalışan kitlelere, gençlere, kadınlara, geniş sosyal kesimlere, işsizlere, yoksullara, çeşitli nedenlerle mağdur durumda olanlara ve iş kurmak ve işinin üretkenliğini koruyup arttırmak isteyenlere duyarlı Dünyadaki gelişmeler ışığında Türkiye’nin rekabet gücün artması için gerekli dönüşümleri hedefleyebilen Fırsat eşitliğini sağlayacak politikaları ve uygulamaları üretebilen AB’ne üyelik konusunda kararlı ve AB’nin gelişme süreci üzerinde de etki yapabilecek nitelikte Uluslararası ilişkilerde çıkarlarımızı ve onurumuzu korumak konusunda duyarlı ve etkili Modernleşmede tüm diğer partilerin açık biçimde önünde İnsan hak ve özgürlükleri ve demokrasi alanında kararlı ve öncü Kendi içinde de aynı ölçüde demokratik Kendini yenileyebilen Kitlelerle ve sorunlarıyla her yerde iç içe Dolayısıyla güçlü bir sosyal demokrat parti (*)yok” derler.. Sonra da “Türkiye’de kurulacak siyasal partiler mutlaka bir yerlerden icazet alırlar ve biz de onları desteklemek zorunda kalırız ve onu iktidara taşırız.” diye hayıflanırlar.

Söz gelimi solda kurulması gereken yeni partinin yukarıdaki özelliklerini tartışırken, karşımdaki kişiler: “Hocam doğru söylüyorsun.” dedikten sonra hemen “ama”yı yapıştırarak olumsuzlukları sıralamaya başlarlar. İşte o “ama” ile kendi paradokslarının içinde boğulduklarının farkında değiller.

Ben bu konuşmanın altında yatan neden olarak insanlarımızın şartlı refleksin esiri oldukları inancındayım. Bilirsiniz Rus Fizyolog Pavlov köpeklerine et verirken sürekli zil çalar. İlerleyen zaman içinde köpeklerin zil sesi duyduklarında salyalarının aktığı görülür. Ama et verilmez.

İşte bizim kendini siyasal yelpazenin sol yanında hissedenlerin içinde bulundukları durum biraz da buna benziyor. Gelişen her olumlu olayda olumsuzluk arayarak salyalarını kemik olmadan akıtırlar.

Kolay değil tabii. Sol bu güne kadar kendini parti olarak bir türlü ifade edememiş. Ya birileri çıkmış onu ve siyasi partisini yok etme çabası içine girmiş ya da sol olmadığı halde kendine sol olarak sunulan siyasi parti içinde faaliyet gösterme zorunda kalmış.

İşte CHP’nin hali. Kuruluşundan bu yana bu parti “Ahmet İnsel”in deyişiyle solu iğdiş etmekten başka bir şey yapmamıştır. Ya daha sonra kurulan ve kendini “sol” olarak tanımlayan partiler? Demokrasiyle olan ilişkileri sadece ağızlarında olan, uygulama aşamasında hiç de demokratik tavırlar sergilemeyen, karşı düşüncelerin varlığını kabul etmese bile savunması gerekirken o düşünceyi hemen bertaraf etme yolunu seçen parti işleyişine sahiptiler.

Yaşanan tüm bu olumsuzluklar kendini sol yelpaze içinde hisseden kişilerde şartlı refleksin oluşmasına neden olmuştur. Demokrasiye olan güvenimiz sarsılmıştır.

Aslında kendimize şu soruyu sormak gerek: Kafamın içi, evimin içi demokrat mı? Hadi cesaretle ve kendimizi aldatmadan bu soruya yanıt verelim. Sonra da düşündüğümüz gibi davranışlar sergilemeye çalışalım. Ya da olduğumuz gibi davranalım ki kartlar açıkça ortaya çıksın. İnsanların kafaları karışmasın.

Ve de şartlı refleksin bir sonucu olan "umutsuzluk"tan kendimizi bir an önce kurtaralım. Kurtaramıyorsak kendimizi umutsuzluktan o zaman umut dolu insanlara destek verip önlerini açalım.

Son zamanlarda bahsedilen ve DİSK'in desteklediği ve kurulmasında öncülük ettiği 10 Aralık Hareketi, SHP, özgürlükçü Sol ve Alevi Dernekleri federasyonu desteğinde kurulacak olan yeni sosyal çağdaş sosyal demokrasi odaklı "sosyal demokrat partinin" önünü açmak ve desteklemek kendini sol yelpazede hissedenlerin ve tüm demokratların bir görevi olmalıdır.

(*) Çağdaş sosyal demokrasi odaklı yeni bir siyasi parti ve iktidar için 10 Aralık Hareketi Bildirgesi http://www.10aralik.org/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Vallahi çok iyi tespit olmuş. Sözler şahane; ileri sol demokrat. Ancak, "kafanıniçi, evin içi" bu kadar anlı şanlı ilerici demokrat mı? Bizdeki solcu siyasetçi halkçı söylemlerine rağmen nedense halkın gerçeğinden kopuk yaşar. Bunun bir örneğini CHP belediye seçimlerinde verdi. "Havayı kirleten kömür yarıdmını kaldırıp yerine ucuz doğalgaz vereceğiz" dedi. Sanki bütün evlere doğalgaz gitmiş de, ve bütün evler doğalgaz kullanma sistemlerini kurabilmiş de... Muhafazakâr AKP başkanı bile camide, sokakta, gecekonduda randevusuz biçimde yoksul halkın içnde yaşayabilmektedir. Sol partiler halkın içinde, özellikle kadın ve gençler arasında faydacı samimiyetle örgütlenmelidir. Yani oy kaygısı gütmeden halka hizmet götüren bir sol örgütlenme seçim sandığında da sahiplenilecektir sanıyorum.

Muharrem Soyek 
 04.01.2010 13:05
 

Partilerin sağ veya sol olmaları tabii çok önemli. Ancak hitap ettikleri kitle bu ayrmı yapabilecek insanlardan mı kurulu? Bence taba zihniyetinden tam kurtulamamış bir çoğunluğu, din faktörünü iyi kullanan arkasına alıyor. Bu olgudan kurtulmadıkça maalesef ne sağ, ne sol gerçek olamıyacak. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 14.12.2009 17:35
Cevap :
Siyasetimiz yeni politikalara gebe. Din faktörünü kullananların hali de Atatürkü kullananların hali de , karşılıklı milliyetçiliği oynayanların hali de ortada. Dersimize çok çalışmamız gerek. Teşekkürler yorumunuza.  16.12.2009 10:52
 

Bu girişimi sonuna kadar destekleyenlerdenim. Umarım sonuç elde edilebilecek bir parti hayata geçer ve sol yelpazedeki boşluğu doldurur. Sevgilerimle

Yıldız Nihat 
 14.12.2009 12:50
Cevap :
Bunun için de çok çaba sarfetmemiz gerekiyor. Yorumunuza teşekkürler.  16.12.2009 10:54
 

Ve hep birlikte AKP'ye karşı alternatif güç oluşturmak adına Yeni Sol Parti İzmir Oluşumu içindeyim. Ayakları yere basıyor olması ve samimi olmaları bu olşuma yakın durmama neden olmuştur. Sahip çıkmak zorundayız.

Yapukay 
 09.12.2009 19:05
Cevap :
Salihli'den merhaba.. :) Saygı ve sevgilerimle.  10.12.2009 12:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 124
Toplam mesaj
: 58
Ort. okunma sayısı
: 902
Kayıt tarihi
: 02.10.08
 
 

1955 Milas doğumluyum. Nüfüs kaydım orada ama "doğduğun yer değil, doyduğun yer" memleketin olurmuş ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster