Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ağustos '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
82
 

"Su, hayattır"

"Su, hayattır"
 

ÖNCÜLER


ALS  hastalığına dikkatleri çekmek için başlatılan kampanya, hızla yayılıyor. Milletimizin, başta sağlık ve eğitim  olmak üzere hayati konulardaki duyarlılığı tartışılmaz. Dilerim ki; güzel duygularla yapılan katkılar, aynı güzellikle yerlerine ulaştırılsınlar.

Bilim ve teknolojinin bunca hızına rağmen, çaresine henüz ulaşılamayan hastalıklardan biri de (A L S ) dir.  ALS, bir kas hastalığıdır. Genellikle boyun fıtığı ile karıştırılabilir. Boyun fıtığından olumlu sonuç alamayanlar ALS kontrolü yaptırmalıdırlar.

A L S   Nasıl  Oluşuyor?

 İnsan beyni bir eylem için, kasları görevlendirmek istediğinde, önce sinirleri uyarıyor, sinirler de "nöron" hücreleri aracılığı ile kasları uyarıyor ve böylece eylem gerçekleşiyor. Nöronların yetersiz kalmaları halinde eylemde belirgin aksamalar hissediliyor. ( Konuşma bozukluğu, yutkunma sorunu, nefes alma zorluğu gibi)  Bu sorunları yaşayanlara da  ALS hastası deniliyor.  Hastalığın tedavisi için henüz bir ilaç bulunamadı. Ancak ilerlemeyi önlemek için  Rilutek  isimli bir ilaç ile hücre yenileyici vitaminler kullanılıyor. Bunlar, yaşamı biraz  daha kolaylaştırmak ve hastayı rahatlatmak açısından çok önemli olsa da beklentiler tedavi doğrultusunda yoğunlaşmış durumda.

Yürütülen kampanyanın, bağışlarla amacına ulaşabileceğinin bilinci ile, herkes kendi uğraşına göre bir katkıda bulunabilir, Bu katkılar birbirlerine paralel oluşumlarla daha yüksek rakamlara ulaşabilirler. Örneğin: Nakit problemi olan bir sanatçı eserini bağışlayabilir. Bir başkası o eseri satın alarak bağışı sonuçlandırabilir.

Amacım, böyle onurlu bir kampanyanın içinde olabilmek .Ressamlar  arası bir organizasyonun düzenlenmesi için derneklere çağrı yapıyorum. Geliniz biz de katılalım. İdeallerimizdeki yerlere, ancak gönüllülerin destekleri ile ulaşabileceğimize inanıyorum.

" YAŞAMDA EN BÜYÜK HAZİNE SAĞLIKTIR; ONUN DEĞERİNİ ANCAK HASTALAR BİLİRLER"

 

 

               


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 163
Toplam yorum
: 91
Toplam mesaj
: 34
Ort. okunma sayısı
: 1206
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1941 yılında Trabzon'da doğdum. 1961 Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen Okulunu bitirdim. 1965 A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster