Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '10

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
198
 

"Şu karne dedikleri..."

"Şu karne dedikleri..."
 

karne heyecanı


Karneler, yaşamın sayısız "etap"larından sadece bir tanesidir. Onlara bakarak, aşırı sevinmek kadar, karamsarlığa kapılmak da yersizdir. Çünkü, onlar çocuklarınız kadar, ülkemizin eğitim düzeyinin de karnesidirler.

Yıllarca devam eden ve sadece, gençlerimizi birbirleriyle yarıştıran dersane sisteminin eğitime katkısı olmamıştır. Sınırlı kontenjana rağmen birbirimizi geçebilmeyi hüner sayarak dersanelere yığıldık. Sınavlara giran yedi kişiden sadece birinin tutunacak kontenjana girebildiğini görmemize rağmen akıllanamadık. Çözüm önerecek yerde, ertesi yıl yine dersaneye koştuk. Eeee... böyle madeni bulanlar, fırsatı kaçırırlar mı? Arz-talep derken ülke dershane ile doldu.

Bir ünüversiteye girebilmek için can atan gençlerimiz, bitirdiklerinde yaşayacakları sorunları düşünmeye fırsat bulabiliyorlar mı? Görülüyor ki; sorunlar bağlanarak çoğalıyorlar. Etraflıca ilgilenmek gerekir. Bu konuda, acil çözüm olarak özel dersanelerin, özel okullara dönüştürülmesini öneren yazılarım yayınlandı. Son duyumlarıma göre böyle bir çalışma düşünülüyormuş. İlgililere teşekkürler.

Hayat devam ediyor. Her genç tutunacak bir dal arıyor. Verilen tüm emeklerin karşılığını alanların bile telâfisi imkansız kayıpları olduğunu unutuyoruz.

Yarış atı gibi oradan oraya atılan;
1- Dinlenme nedir bilmeyen
2- Uykusunu uyuyamayan
3- Sporunu yapamayan
4-Sanatsal yeteneklerini kullanamayan
5- Sürekli gerilimler yaşayan
6- Dersane ücretini dert edinen
7- Yeterli beslenemeyen
8- Katkı payları ile daralan
9- Genç yaşında bunalıma giren... gençleri de hatırlarsak, kafayı iki el arasına alarak düşünmeliyiz. Böyle bir gençlik, geleceğimizin yükünü taşıyabilir mi?

Sayın veliler, çocuklarınıza daha fazla yüklenmeyiniz. Eğer birşeylere isyan ediyorlarsa, haklı olabileceklerini de unutmayalım. Yaşadıkları olağanüstü koşullar doğal haklarını engelliyordur.

Onbeş gün tatil, öğrencilerin dinlenmeleri için verilmiştir.Yüklü ödevler tatilin tadını kaçırabilir.

Öğrencilerimize iyi tatiller, velilere sabırlar diler; ilgililerden eğitim sorunlarımıza köklü çözümler beklerim. Saygılarımla....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 163
Toplam yorum
: 91
Toplam mesaj
: 34
Ort. okunma sayısı
: 1193
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1941 yılında Trabzon'da doğdum. 1961 Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen Okulunu bitirdim. 1965 A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster