Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Haziran '12

 
Kategori
Magazin
 

‘Suskunlar’ın finalinde alkışlar ‘uçan kafa’ Takoz’a!

‘Suskunlar’ın finalinde alkışlar ‘uçan kafa’ Takoz’a!
 

Hapishanedeki çocukluk anılarına dönüşleri minimuma çekerek yanlışını düzelten ‘Suskunlar’, sezon finalini başarıyla yaptı. Çocukluk sahnelerinde ipin ucunu kaçırmadan, geçmişi yansıtmanın mümkün olabileceğini nihayet idrak eden yapım, yeni dönemde artık geçmişe sünger çekileceğinin mesajını da verdi.

Kuyudibi’nin mağdurlarına intikamlarını aldıran sezon finalinde Ahmet Kaya’nın etkileyici sesini bir kez daha ekranlardan duyurup kulakların pasını silen dizinin en başarılı karakteri, Takoz İrfan oldu. Ekranlara veda eden ‘Fatmagül’ün Suçu Ne’ ile aynı güne denk düşürülmemesi halinde daha yüksek reyting alması kuvvetle muhtemel finalde öne çıkan Takoz İrfan, performansıyla adeta destan yazdı!

Takoz İrfan’dan ‘Uçan Kafa İrfan’a dönüşüm…

Erkekliğinin ayrıntılarını öğrenen karısı kovdu… Biricik aslan oğlu yüz çevirdi… Kendince sevgi beslediği sevgilisi aldattı… İlaçla uyutuldu… Sokak ortasında donla kalıp millete maskara oldu… Yetmedi, güvendiklerinden kazık yiyip çocuklar tarafından sopa manyağına çevrildi… Ama tüm bunların ötesinde, son bölüme damgasını vuran Takoz İrfan, büyük bir yeteneğini de ekran başındakilerle paylaştı.

Şerif tarafından kapana kısılmanın sıkıntısını yaşayan Takoz, karşısında korkaklık sergileyen adamlarına öyle bir hareket çekti ki, akıllara seza! Karate figürlerinin sergilendiği dövüş sahnelerinden ‘uçan tekme’yle haşır neşir olmuştuk. Ama ‘uçan kafa’ olayına hiç tanıklık etmemiştik. Öfke patlamasını, sükûnetini bozmadan yaşayan Takoz İrfan sayesinde bunu da gördük. Büyük bir beceriyle topa çıkan futbolcu edasında yerden sıçrayan Takoz, havada uçup kafasını karşısındakinin kafasına kondurduğunda ‘Bravooo…’ demekten kendimizi alamadık. Mehmet Özgür sadece bu becerisiyle bile alkışı fazlasıyla hak etmiş durumda!

Canlandırdığı karakterin hakkını veren ve ‘Takoz İrfan’ tipi için biçilmiş kaftan olduğunu ispatlayan Mehmet Özgür, gerek bakışları gerekse konuşmasıyla ilk günden beri ‘Suskunlar’ın can damarı olmuştu. Mantık hatalarının bolluğuna karşın, yetişkininden çocuğuna, oyunculuk kusuru bulmanın imkânsız olduğu dizide, kötülüğünü ‘insan evladı’ yanıyla kamufle etmeyi başaran Özgür, Takoz İrfan’ı nefretle çekiciliği buluşturan bir karakter haline getirdi. Özgür sayesinde Takoz İrfan karakteri, Tecavüzcü Coşkun, Hapçı Nuri Alço ya da sinemanın kötü adamı Erol Taş gibi popüler kötüye döndü. Son hareketiyle de ‘Uçan Kafa İrfan’a…

Yeni sezona da Takoz gerek!

Temmuz’dan itibaren ilk bölümlerin tekrarıyla yeniden ekrana gelecek olan yapımın yeni sezonda nasıl bir yol çizeceği az çok belli. ‘Adalete inanmanın boş olduğu’ saptamasıyla, hem hayatın gerçeklerini hem de Kuyudibi çocuklarının yalnızlık ve zayıflıklarını vurgulayan ‘Suskunlar’ın finalinde, dizinin yeni sezonda kötülükle iyilik arasında bocalayan Gazanfer karakterinin intikam hırsıyla yeni bir boyut kazanacağı görüldü.

Bunun sonucunda kendini yeniden avukatlığa yönlendiren Ecevit, Ahu’nun aşkıyla kıvranıp kurtuluşu Sibel’de arayan Bilal ve evlenip Kuyudibi’nden çıkmaya çalışan İbo bu intikamın hedefleri olarak yeniden kötülüğün içine düşecekler. Kuşkusuz bu hırslı sürece aşk çatışmalarının duygusallığı da eklenecek. Ama illa ki bu kombinasyonda, acımasızlığını saflık ve aile zaafıyla bertaraf eden, uçan kafasıyla akılları uçuran Takoz İrfan’ın da ağırlığı gerekecek. Yoksa çocukluk günlerinin arkada bırakılacağı yeni sezonda büyük boşluk yaşanır!

 

Anibal GÜLEROĞLU

guleranibal@yahoo.com

www.twitter.com/guleranibal

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1169
Toplam yorum
: 258
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1576
Kayıt tarihi
: 10.04.10
 
 

İstanbul'da başlayan yaşamım, eski İstanbullu ailemden edindiğim kültürle gelişti. Birinciliklerl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster