Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Aralık '10

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1003
 

‘The Tourist’, Hollywood’un devşirme uyanıklığı!

‘The Tourist’, Hollywood’un devşirme uyanıklığı!
 

Dijital sinemanın tüm olanaklarını kullanmasına karşın, Avrupa Sinemasıyla duygu yönünden boy ölçüşemeyen Hollywood’dan bir uyanıklık daha! ‘Uyanıklık’ dedim çünkü 2005 yılında Avrupa sinemasında oldukça beğeni toplayan, başrollerini Sophie Marceau, Yvan Attal ve Daniel Olbrychiski’nin paylaştığı ‘Anthony Zimmer’ adlı filmi alıp THE TOURIST olarak piyasaya sürmenin başka bir açıklamasını bulamadım. Nice’te geçen ve son yılların ‘en iyi’ polisiyesi diyebileceğim öykünün böylesine boşlaştırılarak beyazperdeye aktarılmasının bir tek amacı olabilir. O da, halk tarafından Oscar’a layık görüldüğü halde bir türlü buna kavuşamayan Johnny Depp ve silikon-estetik karışımıyla gittikçe daha yapay hale dönüşüp itici gelmeye başlayan Angelina Jolie’nin isimleri üstünden prim yaparak parsayı toplamak! Şark ülkelerinde cirit atmaktan, ‘Şark kurnazlığı’nın her türlü inceliğini kapan Amerika’nın propaganda araçlarından olan Hollywood’un THE TOURIST filmiyle ortaya çıkarttığı tablo, bundan öte bir anlam ifade etmiyor.

Fransa’nın Nice kumsallarının yerine Venedik kanallarını mekân olarak seçen, uçağı trenle takas ederek nostaljik hava estirmeye çalışan filmde Alman yönetmen Florian Henckel Von Donnersmarck, yarattığı gizemli Elise karakterinde oyunculuktan çok Angelina Jolie’nin vücut hatlarını konuşturmuş! Şaşkın matematik hocası Frank’i canlandıran Johnny Depp ise ‘Karayip Korsanları’ndaki çekiciliğinden çok uzak. Uykulu bakışları ve hantal duruşuyla dikkat çeken Depp, sanki rolünü hiç sevememiş gibi! Kim bilir belki de aslını izlemiş ve kendi de girişilen işin pek ses getirmeyeceğini önceden hissetmiştir! Oyuncuların birbiriyle kaynaşmayan rolleriyle konuyu yeterince veremeyen devşirme senaryodaki boşluğu hisseden yönetmen, bunu komedi unsuruyla örtmeye çalışılsa da hedefi tutturamamış. Fransız polisinin şapşallığının yanı sıra Scotland Yard’ın beceriksizliğini ve suça bakış açısındaki ayrımcılığı güldürüyle sunmaya çalışan yapımda, İtalyan polisi de rüşvetçi konumuna sokulmuş. Turistik seyahat gibi izlenen filmde, Rus mafyasına para karşılığı adam teslim eden İtalyan polisinin bu özelliğine, en gözde otellerde bile nasıl bir boş vermişlik hüküm sürdüğünü gösteren sahneler eklenince ‘İtalya’ya karşı bir antipati oluşturulmaya mı çalışılmış’ düşüncesi bile akla gelebiliyor!

Ülkemizi çeşitli filmlerle kötüleyen Amerikan megalomanlığında, Avrupalıların sarsak, Rusların da mafya olarak gösterilmesine de alıştık artık. Ancak bu büyüklenmede öyle hatalara düşülüyor ki bunlara anlam yüklemekte zorlanıyoruz. Örneğin, Alexander’ın benzerini bulup polisi yanıltma talimatı alan Elise, koca trende onca vagon içinde hangi ilahi güç tarafından kahramanımızın karşısına oturtuluyor? Neyse… Bu saçmalığı açacak olsak filmin sonunu söyleme durumuna gireceğimizden, konuyu derinleştirmeden burada noktalamayı tercih ediyorum. Gelelim kanallardaki motor kovalamacasına… Milyon dolarları cebe indirmesini bilen Rus mafyası, elleri kelepçeli bir turist ve kadınla baş edemeyecek kadar aciz! Silahlarını süs olarak taşıyan bu zevat, motora çıkmayı başarsa da turistimizi bayıltma yerine ipi sökmekle meşgul olduğundan yakalama aşamasında başarılı olamıyor.

Bunlar gibi sahnelerin kritiğini yapmaya kalksak sonu gelmez… Dolayısıyla, oyunculuğundan aksiyonuna, baştan sona tatmin etmeyen THE TOURIST, Jolie-Depp sevişme sahnesini reklam aracı olarak kullansa da, ruhsuzluğuyla dikkat çeken ve oyuncularının isimleri dışında hiçbir özellik taşımayan bir yapım olarak sinema tarihinde yerini alıyor. İçerdiği şiddet ve üslup nedeniyle Motion Picture Association of America tarafından ‘13 yaş ve üstü’ olarak sınıflandırılan THE TOURIST, ‘Anthony Zimmer’de Sophie Marceau’nün doğal tavırlarını görüp yapımdaki kaliteyi yakalayanlar için sadece kolay izlenebilir kötü bir kopya! Orijinalini seyretmeyenler içinse, son filmi ‘Alice in Wonderland’ ile harikalar yaratan ve yaptığı her film birbirinden etkili olan Johnny Depp’in ‘en kötü’ performansını izleme fırsatı… Bir Depp hayranı olarak, son sözüm: Çok daha beterlerini izlemiş Türk seyircisine THE TOURIST’e gitmek, beğendikleri aktörün çökmüş halini görmenin dışında, bir şey kaybettirmez! Angelina Jolie tutkunları mı? Onlara zaten hiçbir söz fayda etmez! Sinema zevkinizi tatmin etmese de, soğuk kış günlerinde vakit geçirmek için sıcak bir seçenek…

Anibal Güleroğlu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Sinema sitesinde de yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1204
Toplam yorum
: 259
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1543
Kayıt tarihi
: 10.04.10
 
 

İstanbul'da başlayan yaşamım, eski İstanbullu ailemden edindiğim kültürle gelişti. Birinciliklerl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster