Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Temmuz '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
3346
 

‘Tükürdüklerini Yalayacaklar’ Teriminin Derin Analizi…

‘Tükürdüklerini Yalayacaklar’ Teriminin Derin Analizi…
 

Vay anasına! Ülkemizin başbakanı bu sokak jargonunu bile kullanabiliyor.

Bakın! Sayın Başbakan, Simav ilçesinde halka ne diyor?

‘’Arkadaşlarımız yemin etmedikçe biz 4 yıl geçse de yemin etmeyeceğiz. Bakın bu sözü unutmayın. Tükürdüklerini yalayacaklar.’’

Yahu yüzde 50 oy almış bir iktidar var. Fakat nedense hala ana muhalefetle didişiyor, atışıyor, gittikçe siyaseti gerginleştiriyor ve en önemlisi siyasi uzlaşma iklimini zehirliyor…

‘Tükürdüklerini yalayacaklar’ teriminin arka planında yatan niyet kanımca şudur: Yeni anayasa falan yapmayacağım, Kürt meselesini çözmeyeceğim, bu şekilde ana muhalefeti sürekli hırpalayacağım, MHP’yi de dümen suyuna alacağım ve en geç 1 yıl içinde erken seçim yapacağım…

Valla keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner… Millet size yüzde 50 oy vermiş ve tüm sorunları uzlaşma içinde çöz demiş… Seçime gidip; yok CHP boykot yaptı, yok CHP meclise gelmedi laflarıyla AK Parti yüzde 60 oy alsa bile öyle de, böyle de CHP yine var olacaktır. O zaman ne diyecekler?

Ayrıca AK Parti’ye oy verenler der ki, CHP’nin olmadığı bu dönemde, TBMM’den, AK Parti’nin istediği yasaları çıkarma olanağı vardır. Niye seçime gittin? Çıkan yasaları Anayasa Mahkemesi’ne götürecek CHP tehdidi de yoksa niye halka geldin?

Valla der mi der…

Bir de diyelim ki CHP tükürdüğünü yaladı ve yemin etti. TBMM’nde yeni anayasa, Kürt meselesi için her zaman uzlaşmaya açık ve ılımlı duruş sergileyen CHP ile nasıl bir araya geleceksin?

Şu anda medya gürültüsü, patırtısıyla CHP tam anlaşılamadı. ‘Yemin etmeme’ boykotu uzadıkça insanlar soracaktır: Sahi ya, CHP niye boykot etti?

Milletin iradesinin meclise yansımaması…

Aday olmasında yasal hiçbir engel olmayan amma Ergenekon, amma Balyoz, amma KCK davalarının tutuklu sanıkları milletvekili seçilmişler, mazbatalarını almışlar ancak mahkeme kararlarıyla TBMM’ne gelememişler…

Beğensek de, beğenmesek de, halk nihai kararını vermiş ve bu adayları seçmiş mi? Seçmiş.

Bu milletvekillerinin dokunulmazlık zırhı var mı? Yok.

Bu milletvekilleri mahkeme duruşmalarına katılacak mı? Evet.

Milletvekilliği sırasında dava sonuçlanır ve mahkumiyet alırsa hapishaneye gidecek mi? Evet.

O zaman nedir sorun?

Bu milletvekillerinin görevini yapması için TBMM’ne gelmelerinden başka çare var mı? Yoktur.

Bir de diyorlar ki CHP ile BDP yan yana gelmişler… Yok işte, Kürtlerle, CHP aynı kulvara düşmüşler. Ne var bunda? Kürt Milletvekilleri Türkiye milletvekili değil mi? Ya da BDP Türkiye partisi değil mi? Hepsi evetse niye yadırganıyor?

Ha bu süreç böyle işlerse; yapılacak erken bir seçimde CHP-BDP ittifakı kaçınılmaz olur… En az yüzde 40 oy da alır ha… Haberiniz ola!

Ömer ÖZDAMAR

Bucak-BURDUR

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

cok dogru yazmisin katiliyorum

sahbettin kaya 
 07.07.2011 12:20
 

Tutuklu sanık Mehmet Haberal, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs, silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” ile suçlanıyor. Diğer isim Mustafa Balbay ise, “silahlı terör örgütüne üye olma, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya taşabbüs etme ve devletin güvenliğine ilişkin belgeleri yayımlama, temin etme, belgeleri hile ile alma, çalma” gibi iddialarla yargılanıyor. Milli İrade? %26 bu iki kişi için mi oy vermişti? Son ankette CHP %18 daha oy kaybetti ve %22 ye geldi. Bir yerlerde sorun var.

intellectus naturalis 
 06.07.2011 11:53
 

Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, "Hatip Dicle'nin serbest bırakıldığı takdirde İmralı'nın da önü açılır" yorumları ile ilgili konuştu. Türk, "Bu doğru bir tespit." dedi.

intellectus naturalis 
 06.07.2011 11:47
 

Şu durumda, Milliyetin yayınladığı ankete göre, puanını yükselten tek parti AK parti. Ola ki CHP-BDP ittifakı ola, bu birleşme %28-30 bandını geçmez. Ama bu bloğun karşısına yalnızca AK parti seçmeni çıkmaz, %60'lık bir sağ ittifak çıkar. Sonra BDP milletvekillerini savunmuşsunuz. Bu konuda size katılmamak mümkün değil. Bir nokta dışında: BDP'nin meclise girmeme nedeni, İmralı'ya dayanıyor. Nasıl yani? Amaç, AKP'ye Öcalan'ı da içine alana yeni bir düzenleme yaptırtmak. Yani Öcalan'ın gelecek seçimlerde BDP'nin başında meclise girmesi için. CHP normal şartlarda meclise girmeyecekti; son anda bu safta yer almamak için girdi. CHP son bir yıldır olağanüstü hatalar yapıyor. Meclise girer ya da girmez; sorun bu değil. Ama muhafazakar kanattan gelen, Süleyman Demirel'in aracılığıyla CHP'ye giren ve seçilen bir Haberal için meclisi tıkamak, işte bu görüntü, ileride CHP içinde çok problem olacak. Ben olsam burada durur, bu Haberal desteğinin (!) niye abartıldığını düşünürdüm. Selamlar...

intellectus naturalis 
 04.07.2011 21:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 690
Toplam yorum
: 3569
Toplam mesaj
: 343
Ort. okunma sayısı
: 2360
Kayıt tarihi
: 17.01.07
 
 

 2007 yılından beri Milliyet Blog'da yazarım. 2009 yılında 'Normal Ötesi Aşk' ve 'Normal Ötesi Aş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster